Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Komentáře

ke článku: Černobyl - po 21,5 letech křížem kražem a co bude dále
ze dne 28.10.2007, autor článku: Mojmír Štěrba

Komentář ze dne: 30.10.2007 02:46:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - -=RYS=- (@)
Titulek: Souhlas
Souhlas se vsim co jste napsal, zvlaste se zaverem.
Ono rozdil mezi civilizaci a tretim svetem jsou 3 dny bez dodavky elektriny. Ctvrty den by vypukl chaos a katastrofa.
Takze otazka dostavby dalsich dvou bloku JETE neni jen ciste ekonomicko/politicko/ekologicka (podle Bursika), ale tez otazka funkcnosti statu ctvrty den po vypadku elektriny.

Komentář ze dne: 13.11.2007 09:33:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Barstaff (barstaff@centrum.cz)
Titulek: Překvapení třetí
Té reportáži by se mělo dostat větší publicity i v běžných médiích. To by se ale především Bursíkovcům a jiným fanatikům moc nehodilo.
Mě nejvíc zaujalo to, v jak mimořádně dobrém stavu je tamější příroda, která je tam zřejmě bohatší a pestřejší, než kdekoliv jinde. Možná v ještě lepším stavu než tam, kde je příroda "přísně chráněna". Zvýšená radiace je možná pro přírodu určitý stresový faktor. Ale pokud na většině zakázaného uzemí nejsou patrny žádné mutace a deformace na zvířatech i rostlinách, tak je jasné, že příroda si takové věci odseparuje nakonec sama. Lidská činnost (pytláctví, odpady, zemědělství, stavby...) je pro přírodu mnohem horší, než zvýšené radioaktivní pozadí.

Komentář ze dne: 13.11.2007 21:40:01     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Překvapení třetí
K vašemu komentáři několik poznámek.
Když jsem se vrátil z Černobylu a sdělil to svému známému, tak řekl: "...to musíš pěkně zářit, tak se ke mně moc nepřibližuj, ať mě neozáříš, tam je to přece na 1000 roků zamořené...". Teprve když jsem ho pozval a ukázal mu svůj seriál dokumentů, tak se uklidnil a už se mně nevyhýbá.
To jsou následky dlouhotrvající masáže o zamořené mrtvé zóně v Černobylu.

Jsou i psychologické problémy. Někdo vám řekne jakou měl perefektní dovolenou na pláži brazilské Guadapari, nebo indické Kérale, jak si odpočinul, uvolnil se, upevnil si zdraví, jak se mu dobře dýchá. Když mu však řeknete, že tam nachytal ozáření které by dostal za 3 roky v Černobylu, tako ho to položí a začne lékařská odysea. K tomu by se mohli vyjádřit psychologové.

Já jsem konkrétní případ zažil v Kyjevě. Když jsem jedné známé, turistické průvodkyni sdělil, že se chystám do Černobylu, tak mě od toho vehementně odrazovala. Ona mě říkala, že už Černobyl navštívila a po návratu na ní šly bolesti hlavy, mdloby, bolesti žaludku a musela navštívit lékaře. Varovala, že by totéž mohlo postihnout mě. To byl pro mě signál, abych si to nenechal ujít. Takhle vypadá Pohled 2 emocionální, i když jinak racionálně smýšlející ženy. Už z toho pomyšlení na ní jsou mdloby. Tím je poznamenána celá Kyjevská oblast, každý z Černobylu někoho zná, nebo je příbuzný, k nim nebo přes ně se valily ty davy evakuovaných atd. (Pozn. Pokud nejsou ukrajinci v zóně zaměstnáni, tak tam nejezdí, je to pro ně tabu).

"Té reportáži by se mělo dostat větší publicity i v běžných médiích"

S tím bych souhlasil, popřípadně bych ten článek zkrátil nebo zpodrobnil, podle potřeby. Jenomže to má své problémy. Šéfredaktoři různých novin mají totiž Pohled 3 t.zn. ideologický. Nepřijímají žádné důkazy, dokumenty a pokud se to příliš vymyká obecně uznávané "pravdě", tak přes to nejedou. Do detailu rozeberou případ Čunek, násilnosti v ulicích atd. a na tom se živí. Mám svou zkušenost, kdy šéfredaktor prostě prohlásil, že si nemůže dovolit takové svědectví vydat.

Takhle to chodí, ale mě to nijak nedeprimuje, takový je svět. Příští rok do Černobylu chci jet znovu, ale v červnu, abych to viděl v květu. Chci navštívit místa, která jsem viděl, jaké nastaly změny, ale mám vyhlédnuta další místa, která jsem nenavštívil. Na cestu se pečlivě připravuji, co navštívím, s kým budu mluvit, na co se budu ptát, chtěl bych stihnout i pobožnost v pravoslavném chrámu v Černobylu, podívat se na dobytčí farmu Novošepelyči 10 km od reaktoru, jak pokročila výstavba sarkoágu a úložiště, jestli se v jarním rostlinstvu změnila radiace oproti podzimu. Žádné hrdinství, bez dozimetru ani ránu.
Přeji hezký den

Komentář ze dne: 15.11.2007 09:15:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Martin Kostera (Martin.Kostera@gmail.com)
Titulek: Re: Re: Překvapení třetí
Zkuste kontaktovat redakci časopisu Svět. Těm nedělá problém jít proti proudu a zpochybňovat hypotézu o CO2...

Komentář ze dne: 16.11.2007 13:23:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Re: Překvapení třetí
Vážený pane Kostero,
děkuji Vám za váš typ pro publikaci. Já ale nehodlám obíhat šéfredaktory a vnucovat jim článek, který by je mohl ev. připravit o chleba. Já jsem cestu podniknul na svoje náklady a pro svou potřebu poznání na základě toho co mohu sám vidět, vyfotit, změřit, získat svědectví pracovníků, obyvatel a průvodce. Chtěl jsem se zorientovat ve změti různých protichůdných zpráv o následcích havárie a stavu zakázané zóny.

Komentář ze dne: 19.11.2007 13:19:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - roninW (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Překvapení třetí
Přestože je to vaše soukromá cesta, budeme rádi (jistě mluvím i za ostatní) když nám i tu druhou cestu zprostředkujete. Váš článek je závan zdravého rozumu , našem šíleném "zeleném" světě. Lži ve jménu jakékoli "pravdy" jsou pořád jen lži. Děkuji vám.

Komentář ze dne: 21.11.2007 17:05:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Překvapení třetí
Díky Vám za podporu. Nevím, jak se to vyvine dále, ale doposud bylo možné cestu do Černobylu provést soukromě od 18 let věku, získat povolení ke vstupu a zaplatit příslušné poplatky a průvodce, bez kterého to nejde. Důležité je, aby návštěvník dobře ovládal rusky a anglicky, tím je míněno hovorově, nikoliv pouze umět písemně přeložit nějaký text. Průvodci plynně hovoří oběma jazyky, ale většinou anglicky, když se dostanete do kontaktu s návštěvníky nebo pracovníky ze západu. Pokud chcete komunikovat s místními pracovníky nebo obyvateli, tak samozřejmě rusky, oni to ocení a tím se s nimi velmi sblížíte a snesou vám modré z nebe. Pokud tuto podmínku nesplníte, tak je samozřejmě možné cestu absolvovat, ale bude to jako němý film, takže se vlastně nic nedovíte. Průvodce vám zprostředkuje jakékoliv informace, ale musíte být schopen je formulovat v hovorovém kontaktu. Takže předběžná příprava je nutná. Na první návštěvě teprve zjistíte, co všechno jste opoměli nebo si nevšimli, co byste chtěli ještě vidět nebo slyšet. Bez toho ta cesta nemá efekt. Příště se pokusím proniknout hlouběji do zakázaného prostoru a pokud bude zájem, tak zase o tom něco napíšu.

Komentář ze dne: 29.03.2008 11:22:40     Reagovat
Autor: [czaki] - tomáš czakoj (tomas.czakoj@gmail.com)
Titulek: Re: Re: Překvapení třetí
váš článek je dobrý, rád bych se zeptal, jestlimůžuo mít mistní "sedmiminutový dělníci" nějaké zdravotní problémy vinou radiace z čtvrtého bloku děkuji

Komentář ze dne: 29.03.2008 21:29:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Re: Překvapení třetí
Nevím, jestli myslíte sedmiminutové dělníky v době likividace havárie. Tam to bylo skutečeně drsné. Někdo však ten sarkofág postavit musel, aby se radioaktivita lokalizovala a uhlídat, aby někdo nedostal nadměrnou dávku bylo obtížné. Dneska jsou ti aktéři pod stálým lékařským dohledem, 2×ročně mají vyšetření a případnou terapii.
Pokud myslíte dnešní dělníky, tak nevidím důvodu, proč by měli v takovém režimu pracovat. Celý prostor 4. bloku je podrobně monitorován a radiace dobře zmapována, je tam i velkoplošný monitor radiace. Pokud by mělo dojít k nadměrnému ozáření, tak by se to mohlo stát hlavně nedodržením bezpečnostního režimu nebo náhodou. Faktem je, že v okolí jsou místa přímo zasažená vyvrženým radioaktivním materiálem při výbuchu, která jsou nepřístupně obehnána ostnatým drátem a nedostupná.
Pokud je třeba pracovat ve vysoce zamořeném prostoru, tak se to provádí dálkově řízenými roboty. Samozřejmě, mohou se stát nepředvídané náhody, ale to je stejné na silnici i v letadle.

Komentář ze dne: 15.09.2008 16:28:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel S (@)
Titulek: Re: Překvapení třetí
Ono 22 let po té je 22 let bez lidské činosti => nikdo nic nenarušil a existují různé faktory, které rostlinám umožňují lepší růst.

Komentář ze dne: 16.09.2008 21:10:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - M.Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Překvapení třetí
Souhlasím, a to se týká i divoké zvěře a k tomu se musí připočíst netušené regenerační schopnosti obojího.

Komentář ze dne: 15.11.2007 17:01:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Erik (@)
Titulek:
Ono by bolo fajn keby sa z Černobylu spravila seriózna reportáž a odvisielala sa rakúskym ekoteroristom v rámcie dokumentov Universum na ORF. Ale taká reportáž, že by štáb pekne naklúsal tam a beahl, meral, točil prírodu. A samozrejme spomenul presne tie veci, čo sú opísané v článku. Nič technické, žiaden sled udalostí ktoré viedli ku katastrofe, žiadne opisy osudov ľudí, ale OBYČAJNÝ a NESTRANNÝ pohľad na vec. Dokument typu "ako to vyzerá dnes, čo sa deje".

Komentář ze dne: 16.11.2007 15:51:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba
Titulek: Re:
Jistěže by nebylo špatné kdyby byla uvedena reportáž na rakouské ORF o současném stavu černobylské zakázané zóny. Druhá otázka je, pod jakým tlakem by to agentura točila a co by z toho vydala. Na základě vlastního poznání považuji za nejserioznější informaci expertních skupin Černobylského fóra pod záštitou OSN ve spolupráci AV Ukrajiny, Ruska a Běloruska, která je souhrnně uvedena v odkazu [2]. Nevidím tam žádné snahy o manipulaci a zkreslování. Tam je podrobně uvedeno zamoření jednotlivými radionuklidy a jejich působení na životní prostředí, návrhy na oživení zóny. V zakázané zóně soustavně dlouhodobě probíhá monitorování stavu životního prostředí.

I s reportáží je možné dobře manipulovat. Např. Když projíždíte zónou směrem ven, tak před hraničním čekpointem vidíte opuštěné, zchátralé dřevěné domky a 50 m za čekpointem jsou nově postavené z podpory pěkné cihlové domky obyvatel, kteří staré domky opustili. Takže na čekpointu stačí vystoupit, směrem do zóny udělat dokument o zbídačené, opuštěné zemi a na druhé straně natočíte dokument o vzkvétající zemi plné života. A tak by bylo možné natočit i jinde zcela protichůdné dokumenty a pak je použít podle své ideologie.

Komentář ze dne: 22.11.2007 14:38:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Alexx (agill@centrum.cz)
Titulek: Vlastní zkušenost
Myslím že pod 99% článku i komentářů bych se podepsal. Letos v červenci jsem se tam sám podíval a rozhodně to stálo za to. S reakcemi "Musíš ještě v noci používat lampu?" jsem se samozřejmě taky setkal, a ne jednou. Uplácal jsem takový menší blog z cesty, tak pokud by to něco zajímalo, čtěte na [odkaz]ukrajina2007.blog.cz[/odkaz].

Komentář ze dne: 22.11.2007 18:54:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Vlastní zkušenost
Jsem rád, že se v pohledech na Černobyl shodujeme, že jsme oba neshledali v zakázané oblasti závažné nebezpečí a žádnou zamořenou zónu jsme tam nenašli. Já jsem to nakonec dokumentoval naměřenými hodnotami radioaktivity. Ke stejným závěrů došla OSN, jak je dnes publikováno na webu Aktuálně samozřejmě s množstvím většinou stupidních komentářů. Někdo tam odkazoval i na můj článek, hlavně na ty naměřené hodnoty. Na ten Váš blog se nějak nemou dostat.

Komentář ze dne: 23.11.2007 12:26:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ostap Bender (@)
Titulek: Re: Re: Vlastní zkušenost
Nojo, odkazoval, myslím, že dělat reklamu tomuhle článku není až tak úplně od věci. Aby byla alespoň nějaká protiváha k těm stupidním komentářům...

Komentář ze dne: 22.11.2007 19:44:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Alexx (agill@centrum.cz)
Titulek: Blog
To já taky ne, ještě kolem poledne jel (a myslím že to byl problém blog.cz obecně, tedy kromě webu blog.cz jako takového) úděsně pomalu, a teď už vůbec. Snad se to časem rozjede.

První věc co mě v zóně zarazila byl neskutečný ruch a množství lidí (přijel jsem vlakem ze Slavutiče přímo do elektrárny). Interní autobusové linky, náklaďáky prohánějící se po cestách, rušná kantýna... Náš průvodce říkal že před havárií pracovalo v elektrárně 5000, teď v zóně 3000, nikdo asi ta čísla neví přesně, co všichni dělají je mi záhadou (teda samozřejmě vím, že pracují na různých "projektech", jenom nevím co si pod tím představit).

Komentář ze dne: 22.11.2007 21:02:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Blog
Mně uváděli 4000 pracovníků, asi to tak nějak kolem bude. Pokud vím, tak se ty zbývající reaktory 1, 2, 3 a nedokončené 5 a 6 demontují, takže na tom bude asi tolik práce jako při výstavbě, ne-li více s ohledem na možnou kontaminaci. Kromě toho se tam provádějí asanační práce terénu a při tom nějaké velké množství lidí najednou neuvidíme, pracoviště jsou více rozptýlená. Odlehlejší místa je nutné zásobovat vodou a potravinami, pokud nejsou dekontaminovaná.

Komentář ze dne: 22.11.2007 20:52:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lockhear (lockhear@hotmail.com)
Titulek: Pristi cesta
Pokud byste pane Štěrbo plánoval další cestu a byl ochoten přibrat pro rozložení výdajů dalšího člověka, rád bych se zůčastnil také. Tato oblast mne fascinuje a rád bych ji osobně navštívil. Anglicky se doufám domluvím. Mám zájem na pořízení soukromé fotodokumentace. Děkuji za případný kontakt. T.J.

Komentář ze dne: 12.12.2007 23:36:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - -=RYS=- (@)
Titulek: Taky Cernobyl
MAm tri odkazy z Cernobylu. Jelikoz me zajima radiova technika, tak me prekvapilo, ze OMEGA jela klidne dal az do roku 1997. Pravdou je, ze obsluha byla vetsinou v podzemnim bunkru. Dnes to slouzi jako AP-WiFi pro lokalniho ISP a uvazuje se o pouziti pro DRM ([odkaz]www.drm.org[/odkaz]).

[odkaz]http://pri pyat.com/ru/internet_photo/chernobyl_2[/odkaz]

[odkaz]http://pripyat.com/ru/internet_photo/cherno byl_2/1/1625.html[/odkaz]

[odkaz]http://www.glo balsecurity.org/wmd/world/russia/steel-yard.htm[/o dkaz]

A kdyz uz jsme u toho:
[odkaz]http://www.sweb.cz/stredni.vlny[/odk az]

Komentář ze dne: 18.12.2007 16:49:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - DK (dk@atomaid.com)
Titulek: počet obětí....
Podle World Nuclear Association tam bylo 31 mrtvých a celkem jen o málo více... http://www.world-nuclear.org/why/chernobyl.html

Komentář ze dne: 18.12.2007 22:00:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: počet obětí....
Jistě, bezprostředních úmrtí při havárii bylo 31, ve [2] se uvádí, že po havárii jich mohlo být až 50, takže ty počty se mírně liší podle doby za kterou se to počítalo.

Komentář ze dne: 21.12.2007 22:25:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: počet obětí....
Malá poznámka k těm obětem. Kdo z návštěvníků vstoupí do objektu elektrárny, tak projde čekpointem, kde odevzdá povolení a projde před sarkofágem kolem památníku, který byl vybudován na památku těm 31 mrtvým, kteří obětovali své životy, aby bezprostředně po havárii zabránili mnohem větší katastrofě.

Komentář ze dne: 26.12.2007 21:56:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Alex (@)
Titulek: Fikce
Já si myslím, že celý tento článek je jeden velký výmysl. O toto téma se už několik let zajímám a upřímně řečeno, mi tam pár věcí DOST nesedí..

Komentář ze dne: 30.12.2007 22:42:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mirek (kle.oil@seznam.cz)
Titulek: černobyl
Dobrý den
Pane Štěrba
četl jsem Váš článek ohledně cesty do Černobylu
rádi bychom tuto oblast navštívili přibližně v květnu nového roku
chci se zeptat jaké formality jsou třeba pro vstup do této zony
jsou třeba nějaké povolení ? průvodce a pod.
děkuji s pozdravem

Komentář ze dne: 30.12.2007 22:50:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mirek (kle.oil@seznam.cz)
Titulek: černobyl
Dobrý den
Pane Štěrba
četl jsem Váš článek ohledně cesty do Černobylu
rádi bychom tuto oblast navštívili přibližně v květnu nového roku
chci se zeptat jaké formality jsou třeba pro vstup do této zony
jsou třeba nějaké povolení ? průvodce a pod.
děkuji s pozdravem

Komentář ze dne: 31.12.2007 21:59:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: černobyl
Vážený pane,
jistěže Vám poskytnu potřebné informace, případně doporučení, abyste měl z návštěvy Černobylu co nejvíce poznatků. Chci přispět k tomu, aby černobylská oblast v myslích lidí přestala být vnímána jako nepřístupná, spálená a zamořená země, ale země, do které se rychle vrací život a která je vhodná pro turistické návštěvy bez nějakého rizika. Zaručuji Vám, že po návratu nebudete svítit.
Nejdříve organizační záležitosti:
Všechno je možné zařídit prostřednictvím specializované agentury na e-mailové adrese
maria@maximatour.cz. Paní Kellnerová Vám zařídí všechno potřebné, všechno zaplatíte v Kč doma, dostanete vouchery, vyřídí vstupní povolení do zakázané oblasti, průvodce a ubytování. Na cestu je vhodné si koupit nějaké dolary pro případ nouze, stát se může ledacos. Doposud návštěvy byly realizovány jako individuální cesty v počtu jedné nebo dvou osob. Jak to bude dále, ukáže vývoj.
Ukrajinští průvodci do Černobylu plynně hovoří rusky a anglicky, můžete si předem vybrat jazyk. Pokud pojedete dva nebo sám tak jazyk bude podle vašeho přání, pokud se dostanete do společnosti s někým ze západu, tak samozřejmě angličtina. Já jsem byl s Holanďanem. Zde záleží na skutečných znalostech jazyka, aby to pro vás nebyl jen němý film. Na cestu dostanete itinerář a dobře si ho prostudujte, jinak s vámi průvodce bude jezdit z místa na místo a brzo ztratíte orientaci, kde se vlastně nacházíte. Samozřejmě jedná se o ukrajinskou část prostoru, do Běloruska se nedostanete, tam je potřeba vízum a jsou další omezení.
Je vhodné si vzít s sebou foťák, abyste mohl svou cestu zdokumentovat podle svého pohledu. Já jsem byl v Černobylu v říjnu/2007, tak i ty obrázky mají trochu smutný nádech podzimu, padající listí, sem tam nějaká vločka sněhu. Vy pojedete někdy na jaře, tak už to budete vidět trochu jinak, kvetoucí přírodu. Kolem jsou samé lesy, krásná nedotčená příroda a podle sdělení ukrajinského prezidenta Juščenka velká část zakázané zóny zůstane jako rezervace nedotčeného biotopu jako ekologická učebnice.
Přeji Vám šťasnou cestu a mnoho zážitků. Rádi si přečteme o vašem svědectví. Každá cesta je jedinečná, v jinou roční dobu, s jinou motivací, s jiným průvodcem, s jiným jazykovým vybavením, každý si všimne něčeho jiného a neznamená to, že ho budeme nenávidět, když se odchýlí od mých představ.

Když jsem přečetl ty komentáře k rezoluci OSN „Černobyl už není nebezpečný“ (web Aktuálně), tak jsem očekával velké útoky na mou osobu ze strany těch, u kterých jsem se netrefil do jejich ideologie. Na tomto webu k tomu nedošlo, proto všem čtenářům za jejich slušnou diskusi děkuji.

Komentář ze dne: 29.03.2008 21:36:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: pokračování
Jelikož byl zřejmě překročen rozsah komentáře, tak to dokončuji.
V současné době započala stavba obálky nad sarkofágem, ale to provádějí zahraniční firmy, takže není podezření, že by tam honili pracovníky do zamořených prostor. Mají k dispozici špičkovou techniku, která má riziko minimalizovat. Zdravotní problémy pracovníků by se neměly vyskytovat, protože jakmile pracovník dostane povolenou dávku, tak je na určitou dobu odstaven.

Komentář ze dne: 10.04.2008 12:43:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Roman (dvelky@seznam.cz)
Titulek: Dotaz
Dobry den, docala me laka navstivit `mrtvou`zonu ... potrebujete nejake povoleni pro vjezd? = volil bych svuj dopravni prostredek.. nebo je u silnice jen znacka..a zadne vetsi kontroly? Dekuji.. a rad bych se zeptal.. kde se da sehnat nejaky orientacni digitalni dozimetr.. Dekuji za odpoved Roman

Komentář ze dne: 10.04.2008 13:11:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Dotaz
O možnostech a podmínkách návštěvy Černobylu jsem psal v předchozích komentářích, nerad bych se opakoval.
Konkrétně k vašim dotazům: Byl jsem tam v říjnu 2007, takže mé informace platí k tomuto datumu možná, že se něco už změnilo. Soukromý vjezd zatím není možný, vstup jen s průvodcem buď z Kyjeva nebo ze Slovutiče, odkud pracovníci dojíždějí vlakem do Černobylu do práce. Kontroly jsou prováděny na t.zv. čekpointech včetně dozimetrické kontroly.
S dozimetrem si nemusíte dělat starosti, moderní přístroj v Sv je povinnou výbavou průvodce, ten vám na požádání cokoliv změří, znáte-li obsluhu, tak vám ho půjčí. Průvodci jsou velmi ochotní, záleží na vašich jazykových znalostech-rusky nebo anglicky, ale o tom jsem už psal. Neobávejte se, že po příjezdu budete zářit, je to bezpečné. Přeji šťasnou cestu.

Komentář ze dne: 13.04.2008 16:20:43     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Roman (@)
Titulek: Re: Re: Dotaz
Dekuji..za VAsi odpoved..konecne jsem si precetl vsechny komentare :) jen maly dotaz- na kolik KC vyjde takova cesta ? poplatky a povoleni.. dekuji

Komentář ze dne: 18.05.2008 12:43:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Ještě připomínka k Černobylu
Ještě připomínka k Černobylu.
Dne 23. dubna byla v černobylské JE vyvezena poslední palivová kazeta z reaktoru. President Ukrajiny p. Viktor Juščenko navštívil při této příležitosti elektrárnu. V ten samý den se president účastnil na lokalitě i slavnostního otevření nového centra „VECTOR“, které bude sloužit k recyklaci radioaktivních i neaktivních odpadů z vyřazované jaderné elektrárny.
Doufejme, že návštěva presidenta Ukrajiny v černobylské elektrárně nebude sloužit k ověření, jestli je elektrárna dostatečně zdravotně bezpečná. Když jsem přežil já, tak doufám, že přežije i president.

Komentář ze dne: 21.05.2008 09:05:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek:
29.3.08
Faktem je, že v okolí jsou místa přímo zasažená vyvrženým radioaktivním materiálem při výbuchu, která jsou nepřístupně obehnána ostnatým drátem a nedostupná.
Pokud je třeba pracovat ve vysoce zamořeném prostoru, tak se to provádí dálkově řízenými roboty.

22.11.07
že jsme oba neshledali v zakázané oblasti závažné nebezpečí a žádnou zamořenou zónu jsme tam nenašli.

- vyjmuto z Vašich komentářů.

V Kyjevě se mi dostalo poučení, če zprávy o situaci v JE Černobyl se musí číst systémem uvěř a zapomeň. To sedí !



Komentář ze dne: 29.08.2008 17:42:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Reesha (reesha@centrum.cz)
Titulek: Skvely clanek, ale plny mistifikaci
Moc dekuji za tento clanek. Sam jsem se potykal s velkym nepochopenim ze strany vicemene vsech, kterym jsem o sve expedici do Cernobylu rekl. Nekteri lide prijali me vysvetleni (tech bylo nejmene), jini to neresili a jini me oznacili za blazna. Marne jsem jim vysvetloval jaka je skutecnost. Proto za tento clanek dekuji. Musim ale poukazat na par nesrovnalosti v nem, ktere mohou ctenare neprijemne uvest v omyl. Hodne pisete o Elene Filatove... jeji stranky a vetsina toho co popisuje neni v zadnem pripade pravda. Jeji text je i plny emocionalnich vylevu typu (dum smrti, misto hruzy, nikdy nikdo nebude... atd...). Takovou volnost jako ve svem clanku popisuje, by nemel ani prezident Ukrajiny, natoz dcera nejakeho fyzika. Jde pouze o rafinovany blaf a proto me tolika odkazu na nej ve vasem clanku tak irituje. Dale bych poupravil i nazvy nekterych mist ci udalosti, ktere popisujete ne zcela presne. Presto za clanek dekuji a to hlavne za cast, kde popisujete opravdove zamoreni = zcela bezpecne.

Komentář ze dne: 30.08.2008 15:16:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Stěrba (@)
Titulek: Re: Skvely clanek, ale plny mistifikaci
Díky za komentář. Tu Elenu Filatovovou bych neviděl tak tragicky. Já ji uvádím jako příklad emocionálního hodnocení události zrovna jako Vy v protikladu s racionálním zjištěním o které jsem se i já pokusil, potažmo s hodnocením, které publikovalo Černobylské fórum. Když ona varuje před opouštěním hlavních cest v Pripjati jako krajně nebezpečné, tak já jsem právě ty cesty opouštěl, abych zjistil jaké nebezpečí mně hrozí, avšak žádné velké odchylky od normálu jsem nenaměřil. Bohužel E. F. si z Černobylu dělá dobrý kšeft. Zjistil jsem, že dokonce se se svými stránkami nedávno propracovala na hodně čtený server www.energybulletin.net/node/46356 rozšiřuje si tak svou klientelu. Bohužel na to mnoho lidí naletí, když nemají možnost nebo snahu se sami převědčit.

Komentář ze dne: 30.08.2008 15:21:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Skvely clanek, ale plny mistifikaci
Jinak jsem si vědom některých nepřesností, které jsem již nechal po vyjítí článku bez opravy. Myslím, že to celkový charakter článku nijak nenarušilo. Když do Černobylu někdo jede poprvé, tak každý si všimne jiných detailů, většina informací je z ústního podání, takže k nějakému fonetickému zkreslení názvů může dojít. Až tam pojedu podruhé, tak už si cíleně předem každý krok připravím a ani tak si netroufám předložit stoprocentní popis stavu elektrárny a celé oblasti. Celkový pohled by to však narušit nemělo. Odpovědné komplexní hodnocení mohou provádět k tomu určené orgány s příslušnou pravomocí a prostředky a zjištění jednotlivých návštěvníků může sloužit jen k dokreslení detailů.

Komentář ze dne: 30.08.2008 15:33:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Re: Skvely clanek, ale plny mistifikaci
Jen bych chtěl zopakovat informaci uvedenou v předchozích komentářích že dne 23. dubna 2008 byla v černobylské JE vyvezena poslední palivová kazeta z reaktoru. President Ukrajiny p. Viktor Juščenko navštívil při této příležitosti elektrárnu. V ten samý den se prezident účastnil na lokalitě i slavnostního otevření nového centra „VECTOR“, které bude sloužit k recyklaci radioaktivních i neaktivních odpadů z vyřazované jaderné elektrárny. Je zajímavé zjišťovat, jak probíhá přestavba sarkofágu a úložistě. Na to se chci přijít podívat, ale alespoň rok po zahájení stavby aby už něco bylo vidět.
Pokud se prezident Ukrajiny pohybuje po areálu elektrárny, tak to také o něčem svědčí.

Komentář ze dne: 22.11.2008 19:22:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Václav Semerád (vsemerad@volny.cz)
Titulek: Dotaz
Převzal bych tento článek na svůj web. Nemám takovou návštěvnost jako známější weby, ale každý, kdo si to přečte, ať si získané informace posoudí sám. Když to nejde šířit přes nesnesitelně přeideologizovaná média (nejen noviny), musíme sami. Ptám se tedy na svolení s převzetím článku jako celku. V.Semerád

Komentář ze dne: 22.11.2008 20:15:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Dotaz
S převzetím článku souhlasím, zajímal by mně i Váš web, pokud mi poskytnete link.
S pozdravem
M. Šřtěrba

Komentář ze dne: 22.11.2008 21:10:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Václav Semerád (vsemerad@volny.cz)
Titulek: Re: Re: Dotaz
Můj web http://sw(.)gurroa(.)cz je trochu Cimrmannovsky zaměřený na science-fiction, ne vždy naprosto vážně. Mimo typicky fiction článků jako "Mínus-hmota aneb Vědecký pohled na duchy", "Paralelní vesmíry" apod., zde najdete i vážně míněná témata "Temelín", "Rasismus", "Ptačí chřipka" apod.). Úmyslně spoléhám na inteligenci čtenářů odlišit mystifikace od reálu a nedělám jim to jednoduché, občas je nutno myslet. Méně inteligentní khaki-mozky (Zelení) tyto dvě kategorie očividně neodliší, ale tím si hlavu nelámu, čtenáři sci-fi mívají IQ spíš na opačné straně od průměru. :-D
(Navíc: můj mail není fiction!)

Komentář ze dne: 22.11.2008 21:07:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Dotaz
Ještě malá poznámka, abychom nezatracovali všechna oficiální média.
Dne 26.4.2008 v den 22.výročí havárie mě o živý rozhovor na téma současného stavu černobylské oblasti 22 roků po havárii požádal veřejnoprávní rozhlas ČR Radiožurnál. Rozhovor jsem provedl o tom co jsem viděl, slyšel, vyfotil a změřil. Mělo to velký ohlas i na sousední stanici ČR2 až do večerních hodin a druhého dne, takže tím byly zasaženy obě hlavní rozhlasové stanice v hlavních zprávách i mimořádných vstupech.
Asi hodinu přede mnou měla relaci Dana Drábová a vcelku jsme se na údajích shodli, pokud jsme hovořili o stejném objektu, ona tam byla naposled před 4 roky.

Shodou okolností areál havarovaného bloku navštívil 3 dny před mou relací prezident Ukrajiny Juščenko u příležitosti vyvezení poslední palivové kazety z reaktoru. V ten samý den se prezident účastnil na lokalitě i slavnostního otevření nového centra „VECTOR“, které bude sloužit k recyklaci radioaktivních i neaktivních odpadů z vyřazované jaderné elektrárny.
S pozdravem M.Štěrba

Komentář ze dne: 22.11.2008 21:28:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Václav Semerád (vsemerad@volny.cz)
Titulek: Re: Re: Dotaz
Neslyšel jsem to, ale díky za to. Ovšem když se udělá poměr seriózních informací ke kachnám, neřku-li přímo dezinformacím, jsou naše média ve značně červených číslech. :-E

Když vyvracím některé bludy, obvykle dávám dvě kontrolní otázky: a) znáte (aspoň přibližně) vzdálenost nejbližšího jaderného reaktoru od Prahy? (což je chyták, Vrabčák je přímo v Praze), b) vzali byste holou rukou odpad z jaderného reaktoru? Podotýkám, nepovažuji se za kamikaze, ale držel jsem to v holé ruce vícekrát, ačkoliv kazeta recyklovaného Uranu (palivo v Řeži) je na jednu ruku trochu těžší a skutečný odpad (ve známé skleněné šišce) byl zase po 12 letech skladování skoro neškodný. Rozhodně vezmu raději do ruky ten odpad, než abych pózoval před velkým radarem :-) O Daně Drábové tvrdím, že ta ženská ví o jádru víc než celý Parlament i se Senátem.

Komentář ze dne: 23.11.2008 12:34:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Václav Semerád (vsemerad@volny.cz)
Titulek: Tento článek přebírám
Tento článek přebírám: http://sw.gurroa.cz/real/cernobyl22let.htm

V.Semerád

Komentář ze dne: 30.12.2008 15:36:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Zuzák ( zugorek@seznam.cz)
Titulek:
vážený pane Štěrba,
moooc povedený a úchvatný článek. Děkuji za něj. Četla jsem mnoho článků a odkazů , které se týkají Černobylu, ale váš střízlivý pohled, osobní zkušenost,způsob podání informací čtenářům - to jsou aspekty, které dá se říct ovlivnily i můj pohled na situaci Černobylu po letech. Doufám, že z dalších cest opět zveřejníte nějaké zajímavé poznatky. Děkuji a přeji mnoho zdaru

Komentář ze dne: 30.12.2008 20:20:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re:
Vážená paní (slečno), jsem rád, že se Vám mé vyprávění o Černobylu líbilo. Příště bych chtěl jednak navštívit místa, která jsem už navštívil a změřit, jak se údaje o radioaktivitě změnily po dvou letech a dále bych chtěl zdokumentovat, jak pokračuje výstavba nového sarkofágu a jak funguje nově otevřené recyklační centrum a když to půjde, tak se zúčastnit pravosalvné pobožnosti v černobylském chrámu, ve kterém se vzdává dík těm, kteří obětovali životy při likvidaci havárie. Zase o tom něco napíši.
Přeji hodně štěstí v novém roce.

Komentář ze dne: 01.10.2010 14:54:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lubomír Kmotorka (agrona@agrona.sk)
Titulek: Správa Ukrajinské veľvyslanectvo
Myslím, že ku správe treba pripojiť oficiálnu správu z Ukrajinského veľvyslanectva, kde sa hovorí o obetiach (600.000) iba na Ukrajine.
[url]http://www.mfa.gov.ua/slovakia/sl/29808.htm

Komentář ze dne: 01.10.2010 21:31:43     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Správa Ukrajinské veľvyslanectvo
Při návštěvě Černobylu jsem mohl zjistit to, co jsem viděl, slyšel od průvodce, v informačním centru, obyvatel a pracovníků, vyfotil a změřil radioaktivitu. Údaje se týkají stavu v době návštěvy. Na reaktorech se pracuje, příroda je plná zvěře, kromě označených míst naměřena radioaktivita hluboko pod nebezpečnou úrovní, můžeme se poklonit památníku zachránců před 4. reaktorem, kteří obětovali své životy. Co se týká samotné havárie a likvidace následků, o tom pojednávají dokumenty k tomu problému uveřejněné uveřejněné MAAE, OSN-WHO, nově i uvedená Správa Ukrajinské veľvyslanectvo. Není v možnostech návštěvníka zjišťovat kolik zemřelo lidí, kteří prožili post-havarijní trauma a na co zemřeli. Není pochyb, že to byla těžká katastrofa, která nadlouho postihla nově vytvořený stát Ukrajinu, která se z toho dodnes vzpamatovává.

Komentář ze dne: 26.02.2012 22:29:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - wailord (wailord@email.cz)
Titulek: Vzdálenost
Dobrý den,
rád bych se zeptal jak daleko jste byl od 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl. Podle toho že nejbližší farmář je 7km vzdálený od 4. bloku, bych soudil že se dá dojít docela blízko. Pletu se?
Předem děkuji za odpověď.

Komentář ze dne: 27.02.2012 21:16:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Vzdálenost
Dobrý den,
neměl jsem s sebou měřící pásmo, ale mohu vzdálenost odhadnout podle množství fotografií, které jsem u sarkofágu pořídil. Před vchodem do areálu 4. bloku je památník zachránců asi 30 m od ochranné zdi, která je kolem sarkofágu. V prostoru kolem zdi se pohybují pracovníci, se kterými jsem měl možnost pohovořit, pracují tam na údržbě podle projektu. Za ochrannou zdí jsem nebyl, ale podle fotografií vchodu do areálu a sarkofágu odhaduji, že asi 20 m za zdí začíná sarkofág. Mám zachycené holuby, které kolem sarkofágu poletují. V místech, kde jsem se pohyboval byla radioaktivita kolem 4 mikroSV, změřeno vypůjčeným dozimetrem, dávka nepřekračuje povolenou dávku. V roce 2007 jsem tam byl jako soukromník, jednotlivec, zájezdy se tam neprováděly, dnes už snad ano.





  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC






  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.