Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Komentáře

ke článku: Biopaliva z řas
ze dne 04.12.2007, autor článku: Mojmír Štěrba

Komentář ze dne: 07.12.2007 15:25:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - klopp (@)
Titulek: CO2
Velké omezení a nevýhodu vidím v nutnosti sytit nádrže a bioreaktory koncentrovaným oxidem uhličitým(pro vysoké výnosy je to nepostradatelné),proto je pěstování těchto řas spjato se spalováním fosilních paliv.S ubýváním fosilních paliv bude ubývat i řas.Druhá možnost je veškeré takto vypěstované palivo spalovat v přilehlých dieselelektrárnách a vzniklý CO2 znovu použít k pěstování,tento způsob ovšem neumožňuje používat biopalivo pro pohon vozidel a navíc by byl použitelný jenom v subtropických a rovníkových oblastech,v zimě by nám asi řasy nerostly.

Komentář ze dne: 07.12.2007 20:34:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: CO2
V tom je právě problém. Proti každé výhodě vždycky stojí nějaká nevýhoda, která výhodu zase neutralizuje. Jestliže je produkce řas vázána na zdroje CO2, tak tím jsou zdroje omezeny na několik fosilních elektráren a tím se je omezeno jejich širší využití. Jsou další pozitiva a negativa. Např. se uvádí jako výhoda celoroční sklizeň řas, ale už se příliš neuvádí, že musí být pro určitý druh řas celoročně zajištěny potřebné podmínky.
Všiměte si, že když někdo chce uvést světlou budoucnost některých zdrojů, tak vyzdvihuje právě ta pozitiva a ta negativa jaksi opomíjí, resp. když na ně někdo poukáže, tak ho označí za nepřítele pokroku. To se bohužel objeví až při realizaci.

Komentář ze dne: 08.12.2007 20:49:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ivan Vitula (ivan.vitula@centrum.cz)
Titulek: Marginální
Biomasa je vynikající zdroj energie na chatě v lese. Její význam bude vždy marginální a spíše by mohl sloužit k produkce krmiv či potravin. Použití jako zdroje energie může mít vedlejší kladný efekt: Důchodci umřou hladem. Už nyní se díky benzínu s povinným lihem u nás rohlík vyšplhal z 1,50 na 2,50.

Komentář ze dne: 11.12.2007 03:21:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - profix (@)
Titulek: Re: Marginální
Spalovani biomasy je nesmysl, je to neekologicke a neekonomicke. V Cine se rozbiha energeticke vyuzivani plynu vzniklych tlenim biologickych odpadu (misto cisticky odpadnich vod je na stoku pripojena elektrarna). Podle meho nazoru by se tato technologie dala vyuzit v CR a to jako efektivni alternativni zdroj, ktery skutecne funguje.

Komentář ze dne: 11.12.2007 07:38:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ygorek (@)
Titulek: Re: Re: Marginální
Inu, spalování čehokoliv je nesmysl, dokud se akutně nepotřebuji ohřát.

1) V Číně a přilehlé Asii se využívání biplynu (k vaření) traduje přes dva tisíce let, takže se rozbíhá již opravdu docela dost. Původní bambusové rozvody se arci nahrazují ocelí a plastem a také materiál tanků se od kamene a hlíny posouvá k oceli a betonu.

2) Energetické využití bioplynu je v ČR známo, používá se kombinace fermentačních tanků s baterií kogeneračních jednotek - proud do sítě, "odpadní" teplo k vytápění objektu a přihřívání tanků. Skutečně to funguje, ale alternativního na tom není nic, jde o mormální logické využití místního zdroje fermentovatelné biomasy ( a následně plynu) k místní spotřebě tepla a světla.
Již ze sedmdesátých let jsou známy provozní "pokusy" s kejdou v oblastech, kde se nevyužila kejdová závlaha, s omezením kejdových hospodářství a chovu dobytka vůbec patrně ustoupily do pozadí.

3) Místo čističky je na stoku připojena elektrárna! Pán bude zřejmě odborníkem. Odkaz by nebyl?

4) Normální lidé vědí, že plynové hospodářství čistíren odpadních vod je ekonomicky realizovatelné od jistého daného množství připojených E.O. Plyn z vyhnívání kalu je využíván k produkci elektřiny a odpadního tepla. Elektřina se prodává do sítě, odpadním teplem se v našich podmínkách ohřívá reaktor. Nic alternativního na tom není, skutečně to funguje v praxi a již dlouho - siluety reaktorů chrakterizují vzhled městských čistíren komunálních odpadních vod vlastně odjakživa.
Bohužel, energetická bilance je závislá na vnějších vlivech, tak zvaném počasí, takže čistírna musí mít solidní plynovou přípojku a v chladném období se prostě přitápí plynem.
Vyrobená elektřina se zhusta "ztratí" v čerpání splašků na vstupu nebo v mezistupni, v provozu dmychadel, česlí, drapáků, odstředivek, recirkulačních čerpadel, přepravě vyhnilého kalu. V teplých oblastech s dostatečnými spády stok a recipientů jistě může být energetická bilance čistírny kladná. Odpadním teplem se pak dá přihřívat terciální nádrž ku zvýšení produkce tilapií.
Zisk z prodeje elektřiny vyrobené v pražské ČOV lze dohledat, je to psané latinkou a česky, žádné čínské znaky.


Komentář ze dne: 13.12.2007 02:37:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - profix (@)
Titulek:
3) to je opravdu hloupe takhle reagovat

Komentář ze dne: 13.12.2007 06:58:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ygorek (@)
Titulek: Re:
Hloupé? Inu, v kontextu jsem to považoval spíše za humorné, mile zlehčující ;-).
Kdyby slovo "elektrárna" bylo v uvozovkách, případně by byla elektrárna připojena za čistírnou (respektive na konci linky, jako součást kalového + plynového hospodářství), nebyla by taková reakce třeba, nemyslíte?





  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC






  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.