Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky

  Najdi

Hledej
v Pro Atom webu



  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Komentáře

ke článku: Příběh 'Chytré energie' bez růžových brýlí
ze dne 24.10.2010, autor článku: Mojmír Štěrba

Komentář ze dne: 31.10.2010 15:00:03     Reagovat
Autor: [standa] - Standa (stanisla.b@seznam.cz)
Titulek: Blackout
Bylo by dobré upozornit na fakt, že většina menších zdrojů není připravena na start do sítě v blackoutu. Vyžadují přifázování do sítě s řádově vyšším výkonem.

Start v ostrůvkovém režimu zvládne například dvojice Dukovany + Dlouhé stráně. Úplné obnovení dodávky lze očekávat v řádu týdnů.

Nicméně chytrá síť by si s blyckoutem určitě poradila. Při nedostatku energie by nejdříve odpojila vytápění domácností, poté napájení domácností, poté by vysála zbytky energie z akumulátorů připojených vozidel. Nakonec by zastavila nepřetržité provozy.

Taková chytrá síť není nic světoborného. V Sovětském svazu jí provozovali již před lety, v Severní Koreji ji mají ještě dnes.

Komentář ze dne: 31.10.2010 17:35:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - carlos (carlos@solaris.xf.cz)
Titulek: Re: Blackout
V tom případě navrhuji, aby se všichni zelení pseudoodborníci poslali na dovolenou do Severní Koreje, ať vidí, jak vypadá síť bez pořádných zdrojů

Komentář ze dne: 31.10.2010 20:21:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - M.Štěrba (@)
Titulek: Re: Blackout
Díky za odborný komentář. Na přifázování malých zdrojů upozoňuji v souvislosti s provozem malých zdrojů na biomasu v následujícím článku.
Pro restart by regulační výkon v našem systému byl, ale bohužel chybějí ty Dukovany nebo jiný stálý zdroj.

Komentář ze dne: 07.11.2010 21:35:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - carlos (carlos@solaris.xf.cz)
Titulek: Re: Re: Blackout
Pokud se nepletu, před několika lety proběhl experiment v síti bývalé JME (dnes eon) o start do tmy http://www.ceskaenergetika.cz/ne zarazene_clanky/jme_a_s.html největší zdroj na biomasu (EHO) je schopný běžet v ostrovním režimu, testovalo se to se souhrným výkonem 100MW, přičemž nebylo zadaleka využito všech zdrojů, například na okrese Břecalv je inastalovaných minimálně dalších 3,9MW, z toho minimálně jeden by mohl být schopný náběhu do tmy.
Dál pak nebylo využito zdroje ve Znojmě, který by snad mohl s drobnou úpravou rozběhnout VEV bez použití dieselagregátu. No nicméně nevím, jestli by i veškerý instalovaný výkon na územý starého JMK stačilutáhnout jeho spotřebu. Dle mého názoru by mohlo pomoct obnovení elektrárny Oslavany, ovšem se stejnou spalovací technologií, jako u EHO.
Apropos počítal autor s přitokem vody do nádre Dalešice, čímž by se ovšem výpočet výkonů komplikoval.
Po celodením střádání vody je schopná pracovat cca 50 minut při výkonu 120MW, toto záleží ještě na ročním odobí a přítoku do nádrže, při extrémních povodních je schopná pracovat nepřetržitě na 480MW

Komentář ze dne: 08.11.2010 11:43:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - M.Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Re: Blackout
Údaje o současných jednotlivých energetických zdrojích shromažďuje za celou ES ERÚ. Údaje o předpokládaných zdrojích uvádí právě studie 'Chytrá energie' a ty my používáme v našem modelu, abychom zjistili, jak se ES bude chovat právě při jejich použití. Při existenci ES podle studie by k restartu vůbec nemohlo dojít, pro nedostatek energie pro provoz PVE. To o čem píšete se týká současného regulovaného stavu ES, kdežto studie předkládá stav v podmínkách OZE, ve kterém regulace není zajištěna.

Komentář ze dne: 20.06.2011 13:53:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kolemjdoucí (@)
Titulek:
Takový hausnumera dokážu z rukávu vytahat taky. Například podle čeho jste určovali jaká bude spotřeba energie? Odhadnout jak se budou zákazníci na chytré síti chovat nebude vůbec jednoduché, jen tak tam hodit nějaké číslo co mě zrovna napadne, to bych taky uměl dokázat cokoliv se mi hodí.

Komentář ze dne: 20.06.2011 21:44:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re:
Ptáte se 'podle čeho jste určovali jaká bude spotřeba energie? '. Odpověď je jednoduchá:
Spotřeba energie byla převzata ze 3. fáze dokumentu 'Chytrá energie' bez jaderných a fosilních zdrojů. Autoři propočítali, v r. 2050 bude spotřeba energie v celoplošné síti 52 Twh/rok, předpokládali, že energie bude vyprodukována na jedné hromadě a neuvedli, jak ta energie bude produkována v průběhu roku. Proto jsme autory doplnili a na základě povětrnostního modelu jsme uvedenou energii rozložili, jak by byla energie produkována během roku a zjistili jsme, že to nebude jednoduchá záležitost zejména v zimním období, podrobně viz další články na toto téma.

Uvádíte 'Odhadnout jak se budou zákazníci na chytré síti chovat nebude vůbec jednoduché'.

V dokumentu 'Chytrá energie' je zaveden předpoklad, že bude fungovat průmysl a doprava se spotřebou při všech předpokládaných úsporách alespoň v uvedeném rozsahu tj. 3/4 celkové energie, to znamená, že bude muset vedle lokálních decentralizovaných sítí fungovat celoplošná síť, založená na stejných fyzikálních zákonech jako dosud. Síť musí být regulovaná v každém okamžiku.
Rozdíl je pouze v technických prostředcích regulace, dnes to jsou převážně regulační bloky uhelek, v podmínkách pouze OZE by to měla zajistit tzv. SmartGrids nebo jiné prostředky regulace. Rozhodující je, že síť musí být regulována a pokud to budou chytré sítě či jiné prostředky regulace, tak se musí chovat tak, aby tu síť odregulovaly v průběhu celého roku, jinak to nepojede. A my vyšetřujeme, jak velkou regulační energii kterýkoliv prostředek musí vyprodukovat a nikoliv jak se budou chovat zákazníci v chytré síti.

Závěrem můžeme shrnout, že my neprodukujeme žádná vlastní hausnumera, nýbrž používáme hromadně uvedená čísla v dokumentu 'Chytrá energie' a rozkládáme je do průběhu roku a vyšetřujeme, jak by se systém choval v ČR v jednotlivých měsících.





  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.