Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Komentáře

ke článku: Čistá energie - varianta dostavba
ze dne 10.10.2011, autor článku: Mojmír Štěrba

Komentář ze dne: 11.10.2011 21:17:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - carlos (carlos@solaris.xf.cz)
Titulek: Vnitřní regulace
Bylo by možné, aby byla publikována datata i v grafu pro jednotlivé části roku?
Jak píšete export byl 4084MW, překročení tedy o 584MW, ovšem jaké časové intervaly by to byly? (aby bylo možné určit, jestli by bylo lepší pro regulaci vybudovat nějakou novou PVE, nebo vodíkový zásobník, ještě by v tom hrálo roli, jestli by byla zapotřebí ona uložená energie okamžitě, či nikoliv.
Jinými slovy, z těchto dat čtu, že potřebujeme někam uklidit výkon alespoň 600MW (i s rezervou). Tedy zde by mohlo nastoupit nějaký ten vodíkový zásobník, ten by mohl snížit i potřebu importu.
Pak tu nastává ovšem ještě problém s tím, že ve stejný okamžik by chtěli exportovat všichni a opět by chtěli všichni importovat ve stejný okamžik, ovšem to už je něco jiného.
Pokud bysme chtěli takovíto systém realizovat celoevropsky, museli bysme vytvořit nějaký nadřazený celek, který by sloužil jako "akumulátor" energie z obnovitelných zdrojů.
Myslím, mohlo jednat o nějaký druh stejnosměrného systému, který by byl vybaven velkými záložními zdroji, ty by reagovali na změny zátěže a udržovaly konstantní napětí, regulace by dnes byla spíše otázka softwareu. Převod na střídavý proud by pak byl už jednoduchý, buď polovodiči, nebo přes rotační soustrojí, které, pokud by bylo vybaveno setrvačníky, mohlo být vteřinovou zálohou. Bylo by jej možné taky kombinovat s klasckou VE, nebo PVE, to by ale chtělo podrobnější rozbor celého systému.

Pro zajímavost se můžete podívat sem, o jaké VE by bylo možné rozšířit naší EPS.
solaris.xf.cz/vecznet.xls

Komentář ze dne: 12.10.2011 15:47:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - M.Štěrba (@)
Titulek: Re: Vnitřní regulace
Samozřejmě je možné uvést data regulace pro kteroukoliv hodinu roku. Simulační model zaznamenává do grafu pro každou hodinu roku regulační hodnoty-kladné i záporné, dále nakoupenou a prodanou elektřinu a výkony jednotlivých zdrojů. Uvádí celou řadu dalších výsledných údajů. Samozřejmě je možné to publikovat. Problém je v tom, že podrobné zhodnocení prověřovaného modelu by zabralo min. 50 stránkovou studii a na to tady není místo, to bych někomu mohl poskytnout jako diplomku. V rámci článku mohu uvést pouze souhrnné údaje, které se vejdou max na 2 stránky.

Teď k vaším návrhům. Uvedená konfigurace JE+OZE je velmi příznivá z hlediska regulace, která je zajištěna vnitřní regulací. Samozřejmě bylo by možné pro zápornou regulaci uplatnit např. vodíkové zásobníky. Ale i vy na to narážíte, v jakých intervalech k těm přebytkům dochází. A tady je ten problém. Ten zával trvá několik hodin a potom třeba 12 hodin nebo více je pauza. V těch několika hodinách by se musela spustit výroba vodíku, uložit do zásobníku a pak dlouho nic. Takže jako akademické téma by se dalo diskutovat, ale když se to má uskutečnit, tak je to složitější.
Vodíkové zásobníky bohužel existují v opakujících se diskuzích, v provozu je ale nikdo ještě neviděl. V minulých komentářích jsem uvedl, že se budu držet při zemi a modelovat situaci, která nás čeká v přítomnosti nebo v blízké budoucnosti.
Až budeme modelovat soustavu s malým podílem JE, tak tam už to stojí za úvahu.

Komentář ze dne: 20.10.2011 19:48:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - carlos (carlos@solaris.xf.cz)
Titulek: Re: Re: Vnitřní regulace
Děkuji, za odpověď. Moc si vážím vašeho času, který věnujete tomuto tématu. Měl bych na vás jednu malou prosbu, mohl byste mi zaslat onen simulační program? (S krátkým návodem, jak do něji zadávat data.)

Chtěl bych ověřit, jak by se byla bývala dnes chovala naše EPS, kdyby nedošlo k WWII a nebyla vybudována Vltavská kaskáda v současné podobě, ale jak ji navrhoval J.A. Baťa (168MW) a některá další vodní díla, jako například PVE Dalešice. Samozřejmě to nebudou exaktní data, jelikož do úvahy budu brát současný stav spotřeby (kdo ví jaká by byla veskutečnosti, možná vyšší, jelikož by asi nedošlo k pozavírání některých továren, které nastalo v 90. letech.)

Jestli by to bylo do jednoho MB, zkuste mi to poslat na mail, měl by se tam vlést, jestli je větší, pošlete mi to prosim vás přes nějakou leteckou poštu.

Komentář ze dne: 22.10.2011 22:09:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - M.Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Re: Vnitřní regulace
Ten program bych Vám mohl poskytnout, ale asi by to nemělo valný efekt. Program vyžaduje podrobnou znalost chodu elektrizační soustavy s množstvím parametrů, které chod ovlivňují. To je právě problém chcete -'...s krátkým návodem...' . Nemám krátký návod, ale 50 stránkovou dokumentaci. Nějaké chaotické zadávání parametrů by vedlo ke zkresleným výsledkům. Program jsem předal jisté VŠ, k tomu jsem několikrát podával výklad, aby se to dalo vůbec používat. Posluchači byli vnímaví, tak to dopadlo dobře. Zatím to s dalším předáváním nevypadá valně.

Komentář ze dne: 17.11.2011 10:44:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Old Nuke (@hispeed.ch)
Titulek: soucasna EU
ma jine starosti! Odstaveni Jaselskych Bohunic se take doposavad nepodarilo prosadit!

Komentář ze dne: 05.03.2012 20:33:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - David (davidkopriva@centrum.cz)
Titulek: Atomová elektřina je nutná
Jsem přesvědčen, že atomová energie patří k čistým zdrojům. Dosud se zatím prokázalo, že různé pokusy o čistou, ekologickou energii, nadělaly víc škody, než užitku - biolíh a bionafta způsobují růst cen potravin a ničení pralesů, aby bylo kde pěstovat cukrovou třtinu. Hrozí nám zelená tma, vítr a slunce nás nemůže zachránit. Sorry, zdraví David

Komentář ze dne: 06.03.2012 09:51:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Atomová elektřina je nutná
Z hlediska vypouštění skleníkových plynů do ovzduší, které jsou předmětem kšeftů a podvodů, je JE skutečně čistá. Samozřejmě, že neexistuje žádný zdroj, který by při své produkci a distribuci nepoškozoval životní prostředí. U všech zdrojů se někde kope, vrtá, hnojí, pálí, dopravuje, betonuje atd. Bohužel je to daň za to, že na zmáčknutí máme své pohodlí.





  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC






  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.