Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky

  Najdi

Hledej
v Pro Atom webu  Reklama

  Reklama  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů


Komentáře

ke článku: Elektřina bez Dukovan a bez dostavby – scénář S2040
ze dne 27.11.2011, autor článku: Mojmír Štěrba

Komentář ze dne: 03.12.2011 16:54:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš Fiala (tftp@email.cz)
Titulek: Díky za Vaše články
Nesmyslnost OZE jako páteřního dodavatele proudu "tak nějak" na základě svých středoškolských znalostí fyziky chápu. Ale teprve blogy pana Hájka (idnes nebo lidovky - asi znáte) a tyto, mnou nedávno objevené, Vaše články pro mě konečně odhalují, v čem ta nesmyslnost spočívá. Uznávám, že jako doplněk mixu, kdy by to dejme tomu ušetřilo samozásobitelům náklady na energie to chápu (střešní kolektory na ohřev vody nebo třeba i FVE panely apod.). A tu práci, kterou si dáte s vypočítáním těchto modelů... Ale díky za ní. Jen je nebezpečné, že je to asi všechno houby platné. Všechny ty Vaše výpočty vedou jen k tomu, že zelení blázni řeknou - to (nějaký neznámý) "Se" musí vymyslet.

Komentář ze dne: 03.12.2011 21:50:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Díky za Vaše články
Díky za komentář. Pokud máte zájem o kvalitní energetický blog tak doporučuji http://nejedly.blog.idnes.cz/, tam najdete na vysoké úrovni všechno všechno a srozumitelně o elektroenergetice. Snad si každý uvědomí, že bez kvalitní elektřiny se ten náš svět neodvratně zhroutí jak po výbuchu atomové pumy.

Komentář ze dne: 04.12.2011 11:17:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš Fiala (tftp@email.cz)
Titulek: Re: Re: Díky za Vaše články
Ježíííš!!! Teď na to koukám a naprosto nechápu, jak se mi do mého psaní zamotalo jméno Hájek. Já měl p. Nejedlého na mysli. No nic. Hlava není počítač a občas blbne... :-)

Komentář ze dne: 03.12.2011 23:13:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jendelin.i (@)
Titulek: regulovat OZE?
V prezentovaných simulacích se jasně ukazuje, že s vysokou mírou zapojení OZE do elektroenergetické soustavy dochází ke zvyšování nerovnoměrností produkce, směřující až k destabilizaci rozvodné soustavy. Při dosavadní povinnosti vykoupit veškerou energii z instalovaných OZE musí nápory nadporodukce technicky zvládnout operátor sítě a v konečném důsledku je zaplatí spotřebitel.

Pokud je nastolen požadavek na zvyšování podílu OZE, nebylo by žádoucí část rizik, spojených s abnormálními výkyvy produkce OZE, přenést na provozovatele OZE? Např. tím, že by provozovatel přenosové soustavy mohl na předem stanovenou dobu v roce při nadprodukci OZE odpojit?

Pokud by byly OZE odpojovány při jakékoli potřebě záporné regulace, jistě by to vedlo ke zhroucení ekonomiky jejich provozu. Řekněme tedy, že by oprátor mohl OZE odpojit např. max na 50 hodin v roce. Tím by mohlo být odstraněno několik nejhorších špiček nadprodukce, jistě, že by nadále byla záporná regulace potřeba. Provozovatelů OZE by se to samozřejmě dotkolo, když by byli odpojeni v několika okamžicích jejich nejlepší produktivity, ale snad by bylo možné nalézt nějakou kompromisní hodnotu?

Komentář ze dne: 04.12.2011 21:24:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: regulovat OZE?
Několik poznámek k vašemu komentáři:
- 'cit '...musí nápory nadprodukce technicky zvládnout operátor sítě... '
*nemusí, pokud nemá dostatek regulační energie. Kdyby opravdu 'musel', tak hrozí vážné poškození PS – shoří transformátory, rozvodny atd.

- cit. '...Např. tím, že by provozovatel přenosové soustavy mohl na předem stanovenou dobu v roce při nadprodukci OZE odpojit? '
*bohužel podle zákona 180/2005 to možné není. Simulaci regulace současné ES prování ČSRES s výhledem našeho závazku EU do roku 2020 a současných možností připojení FVE+VTE do sítě, zásadně vychází z uvedeného zákona a neprovádí žádné výpočty s možností regulace OZE. Pokud je mi známo, tak nikdo jiný takové modely neprovádí.

- cit 'Provozovatelů OZE by se to samozřejmě dotklo, když by byli odpojeni v několika okamžicích jejich nejlepší produktivity, ale snad by bylo možné nalézt nějakou kompromisní hodnotu?'
* Takovou hodnotu zatím nikdo nezná a ani nehledal. Já provádím modelování s vyhlídkou do roku 2040 s možností zvýšeného podílu OZE, tudíž zvýšená zátěže ES podle současného zákona.
Váš návrh je zajímavý pokusím se zpracovat simulační model s možností regulace OZE a někdy příště bych ho uvedl. Takhle od boku si netroufám odhadovat, jaké by to mělo důsledky.

Komentář ze dne: 06.12.2011 20:33:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - delfin (@)
Titulek: Re: Re: regulovat OZE?
Zdravím,
jen bych chtěl upozornit, že zákon č. 211/2011 Sb. nařizuje pro zdroje nad 100 kW instalovat prostředky pro dispečerské řízení, které budou při jejich aktivaci za náhradu. Tedy tímto se mohou snížit nároky neřiditelných zdrojů na disponibilní kapacitu podpůrných služeb, ale náklady spojené s garantovaným výkupem elektrické energie z OZE se nesníží (náhrada bude rovna ušlé částce dispečerským řízením).

PS: Také se připojuji k poděkování za Vaše přínosné články.

Komentář ze dne: 07.12.2011 14:20:43     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Re: regulovat OZE?
Díky za připomínku. Podle zákona to platí i pro OZE instalované po roce 2000 kromě MVE do 10 MW. Platí to od letošního roku, nezjistil jsem, jestli to platí zpětně a budou se muset ta zařízení dodatečně instalovat. Je to dost drsné, to by to skoro každá VTE a větší FVE musely mít. Není uvedeno, kdo ta zařízení bude ovládat, jestli producent nebo centrální dispečink. Možná, že by to mohlo kolidovat s povinným odběrem, ten zrušen nebyl.

Komentář ze dne: 07.12.2011 16:32:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - delfin (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: regulovat OZE?
Ono je to celé nedomyšlené a chatotické ... viz vyjádření ERÚ:
http://www.solarnews.cz/vyjadreni-eru-k-dotazu-tykajiciho-se-povinnosti-vyrobce-zpetne-vybavit -fve-zarizenim-na-regulaci-jaloveho-vykonu

  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
 • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
 • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
 • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

 •   Počítadlo přístupů
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.