Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky

  Najdi

Hledej
v Pro Atom webu



  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Komentáře

ke článku: Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
ze dne 02.01.2012, autor článku: Mojmír Štěrba

Komentář ze dne: 16.01.2012 12:24:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - carlos (carlos@solaris.xf.cz)
Titulek: Spotřeba
Existují nějaké údaje, kolik MW představuje aktivace nízkého tarifu, tedy jakou zátěž lze takto vytvořit. Myslím, že by to mohlo vytvořit další regulační energii, která by se dala započítat do vašeho modelu, vím , že se to až nebezpečně začíná podobat Smart Grid, ale jelikož tato technologie už nainsatlovaná je, myslím si, že by nebylo špatné vzít v úvahu její využití.

Komentář ze dne: 16.01.2012 21:33:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Spotřeba
Připomínka je na místě, ale Smart Grids není až tak velký vynález. Ono to totiž už v současné době probíhá v podobě HDO. Jistěže dojde ke zdokonalení regulačních prostředků, je spíše otázka, jak až bude únosné spotřebitele omezovat a obtěžovat při dálkové manipulaci s jeho spotřebiči v průběhu denní spotřeby, jaké budou náklady na instalaci zařízení ke spotřebitelům atd. V současné době se s tímto efektem počítá tak, že je to součástí spotřeby, jejíž predikce a následné vyhodnocení se zpracovává pro každou hodinu roku. Je to součástí vnitřní regulace.
Vektor spotřeby je přebírán od ČEPSu do našeho modelu, čímž je zajištěna i ta pohyblivá složka regulace o které mluvíte. V modelu jsou zohledněny i další složky jako čerpání a spuštění PVE, energie z regulačních bloků, PR, SR, TR atd.
S pozdravem Štěrba

Komentář ze dne: 17.01.2012 13:09:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pája (@)
Titulek:
V tom je ten problén, že Někdo bude vědět a rozhodovat.Pří přebytku energie je to otravné, ale při nedostaku to bude zajímavé.Vypadá to na další bič na nehodné.


Komentář ze dne: 06.03.2012 21:20:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Dodatek
V článku jsem poukázal na možné jevy, které mohou nastat při regulaci proměnlivé dodávky FVE a VTE. Není to jenom moje hypotéza ve vzdálené budoucnosti, ale taková situace už nastala v Německu. Na břehu mořském je v Německu nainstalován výkon VTE 27000 MW. V roce 2011 museli dispečeři 1000 krát vypnout (ač neradi) VTE při dosažení instalovaného výkonu, když přenosová soustava nestačila a přetoky přes ČR a Polsko už nestačily pokrýt přebytek. V prvním týdnu roku 2012 byla nad Baltem a Severním mořem rozsáhlá anticyklona (tlaková výše a úplné bezvětří) a nastal opačný efekt – vrtule se zastavily a náhle scházel výkon 27000 MW. ČR dodala 2000 MW a Francie 3000 MW, přes to museli připojit 3 uhelné elektrárny a 1 rezervní v Rakousku, aby nedošlo k výpadku dodávky. Nedokážu vyčíslit finanční ztráty, protože nemám model německé energetiky, ale každopádně se dispečeři zapotili.

Komentář ze dne: 11.03.2012 16:34:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - carlos (carlos@solaris.xf.cz)
Titulek: Re: Dodatek
Nevím, jestli jste to zaznemenal, ale energetické splečnosti v SRN vymysleli, že budou platit za odpojování velkých zátěží, údajně se o tom jedná s prozatím s jednou hliníkárnou.

Vzhledem k tomu, že máme instalovaný výkon (bez FVE a VTE) okolo 17 600MW, spotřebu maximálně okolo 11 000MW a exportovat můžeme jen 3000MW, nemusel by být špatný nápad posílit mezistátní vedení, ale muselo by se to zařídit nějak tak, aby export probíhal bez problému, ale abychom mohli zablokovat případný ppřísun nadbytečné elektřiny z německých větrníků.

Komentář ze dne: 12.03.2012 21:17:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Dodatek
Když přetoky přes Polsko a ČR a vypínání nestačí krýt jednorázové přebytky tak Němci přistoupili k odpojování zátěží, to je známá informace. Pokud dojde k vypínání, tak provozovatelé si vymohli úhrady od síťových operátorů, ovšem platí to nakonec spotřebitelé, jinak by se výdělky pěkně smrskly.
Co se týká posílení přenosové soustavy, tak to má v rukou ČEPS, má do toho investovat 10 miliard do r. 2020 a pracuje na tom.
V současné době sice máme přebytky, ale bude to klesat a brzo budeme rádi, že budeme mít pro sebe. Pokud nebudou prolomeny limity těžby, tak v roce 2040 jsme bez uhlí.
Pokud nebude v r. 2016 prodloužena životnost Dukovan eventuálně nebudou dostavěny JETE 3. a 4. blok, tak nám z toho bude smutno a o nějakém vývozu můžeme jen nechat zdát. Doufejme, že alespoň jedno z toho vyjde.
Co se týká přeshraničního přenosu, tak je známo, že jsme blokovací transformátory odmítli instalovat narozdíl od Poláků. Samozřejmě existují automatické jističe, ale to už by dopadlo špatně, kdyby k tomu došlo.

Komentář ze dne: 13.03.2012 18:05:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - carlos (carlos@solaris.xf.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Dodatek
Nebo pokud nedojde k nasazení technologie podzemního zplyňování uhlí, to by teoreticky umožnilo využít další zásoby poblíž Mělníka.
Zajímavým návrhem by mohlo být vpuštění nějaké další velké energetické firmy na naši jadernou scénu, mohlo by to urychlit výstavbu dalších JE. Možná by měla zájem RWE.

Komentář ze dne: 14.03.2012 09:15:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mojmír Štěrba (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Dodatek
Ještě k tomu odpojování zátěží v Německu, není to nic jiného než u nás vyhlašování regulačních stupňů. U nás jich je 7 a vyhlašuje se podle směrnic o stavu nouze podle havarijního plánu ČEPS. Vyhlašují se od stupně 1 (odpojením HDO) konče st. 7, vypíná se všechno. K vyhlášení dochází v havarijních stavech, ke kterým dochází zřídka. Pokud to Němci budou používat pro běžnou regulaci sítě, tak to jim nezávidím. Samozřejmě je tu otázka, kdo bude ty výpadky platit.
Máte pravdu, že existují další alternativní zdroje jako podzemní zplynování uhlí, těžba ZP z břidlic, ale zatím se o tom jen hovoří, zatím je problém vůbec začít geologický průzkum, samotná těžba je zatím v nedohlednu, jenomže energii budeme potřebovat v blízké budoucnosti.
Pouštět na naší jadernou scénu další firmy kromě oslovených je čirá utopie. I tak to bude napínavé.

Komentář ze dne: 22.04.2012 17:25:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jiří Kocurek (@)
Titulek: Uhelky
a jejich vypnutí naráží na jeden fakt: Fungují jako kogenerační zdroje a odpadní teplo, které v létě vylétá chladící věží, se v zimě používá k vytápění přilehlých měst.
Pro provozovatele CZT by vypnutí uhelných elektráren znamenalo hledat náhladní tepelné zdroje nebo zavřít krám a nechat majitele domů ať si poradí. Nebo výrobu elektrické energie zrušit a vyrábět pouze teplo, což ale bude silně neekonomické a povede ke zdražení CZT a tím jeho faktické likvidaci.

Komentář ze dne: 23.04.2012 13:29:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - M.Štěrba (@)
Titulek: Re: Uhelky
Asi reagujete na jiný článek. V tomto článku se pojednává o regulaci OZE - FVE a VTE, nikoliv o vypínání uhelek.





  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.