Obnovitelné zdroje a zaměstnanost

Autor: Lukáš Rytíř <proatom(at)luksoft.cz>, Téma: Ekonomika, Vydáno dne: 29. 01. 2006

Velmi častým argumentem pro obnovitelné zdroje energie (OZE) je, že vytvářejí nová pracovní místa. Oproti klasickým zdrojů (uhlí, jádro), které zaměstnávají lidí mnohem méně. Jsou však obnovitelné zdroje opravdu přínosem pro naše hospodářství?



Hnutí Duha uvádí ve svých materiálech počet pracovních míst (na 1 rok) na výrobu 1 TWh u jaderné elektrárny na 100 a u větrné 440-540. Což znamená, 4x-5x více. Solární elektrárny zaměstnávají 250 lidí a uhelné (včetně těžby) 120 pracovníků. Taktéž MŽP v návrhu podpory OZE z podzimu 2003 pŕedpokládá zaměstnávání až 43 400 lidí ve výrobě energie z biomasy, oproti jaderným, vodním a uhelným elektrárnám, které mají dohromady zaměstnávat pouze 6500 Kč. OZE se zdají ideálním prostředkem nejen k vyřešení nedostatku zdrojů energie, ale zároveň by mohly vydatně pomoci v boji proti bezmála půl miliónové nezaměstnanosti v ČR.

Odbočme nyní do doby nedávno minulé. Do doby na přelomu let 1989, do doby transformace našeho hospodářství. V této době zkrachovala řada našich podniků, které se ukázaly býti nekonkurenceschopné z mnoha důvodů. Především zastaralé výrobní technologie, špatné řízení podniků, nedostatečná kvalifikace či flexibilita některých pracovníků (odchod perspektivních pracovníků), apod. Celý problém můžeme shrnout do třech slov - nízká produktivita práce. Produktivita práce značí poměr mezi vyrobeným množstvím jednotek produktu připadajích na jednoho pracovníka. Produktivita práce závisí především na vzdělání a využívání špičkových technologií usnadňujících a zrychlujících práci - výpočetní technika, automatika, robotika, apod. V dnešní době produktivita práce roste a díky tomu roste i HDP a průměrná mzda.

Energetika je průmysl jako každý jiný. Firmy se snaží maximalizovat zisk, snižovat své náklady, což je možné právě zvyšováním produktivity práce, snižováním vstupů - práce a kapitálu. Velký počet pracovníků v oborech OZE znamená nízkou produktivitu práce. Tato nízká produktivita je dotována vysokými výkupními cenami - u větru asi 3x více než je tržní cena, u biomasy asi 2x tržní ceny, u solární energie až 13 násobek tržní ceny. Těmito vysokými tržními cenami dotojeme pracovní místa v podnicích, které jsou nekonkurenceschopné, technologie, které jsou nekonkurenceschopné!

Přesto však dotovaný rozvoj obnovitelných zdrojů bude mít vliv na zaměstnanost - negativní vliv. Dojde ke zdražení elektrické energie, čímž dojde ke zvýšení vstupních nákladů našich firem. Některé to možná bude motivovat k úsporným opatřením, ale řada jiných se ocitne v existenčních potížích a přesunou výrobu do zemí s levnou energií (např. Čína, Turecko), což zvýší nezaměstnanost u nás a zároveň i zvýší celosvětové emise skleníkových plynů (díky horším technologiím v těchto zemí a větší náročnosti dopravy).

Česká republika má problém s tzv. strukturální nezaměstnaností. Nezaměstnanost je problémem v některých krajích (Ostravsko, Ústecko...) a v určitých sociálních skupinách. Především u lidí se základním vzděláním či odborným bez maturity. Otázka zní, zda právě o tyto potenciální pracovníky by měly firmy z oboru OZE zájem. Obávám se, že ne. Nezaměstnanost je složitý problém, který se musí řešit komplexně, a to především:

- Rozvojem ekonomiky, který přinese vznik nových pracovních míst v průmyslu a službách. - Účinnou rekvalifikací, vzděláním. - Snížením nákladů na práci (snížení daní, pojištění u nízkopříjmových vrstev, zlepšení dopravní obslužnosti - možnost dojíždět za prací, apod.).

Nejdůležitějším bodem je právě rozvoj ekonomiky naší země, zvyšování konkurenceschopnosti našich firem, rozšiřování výroby. Pro konkurenceschopnost je důležitá cena práce (minimální mzda, daně), ale také cenu vstupů - energií a surovin. V našem případě hlavně elektrické energie. Tuto energii dotovaný rozvoj OZE bude nepřiměřeně zvyšovat a tím bude zhoršovat naši konkurenceschopnost, což povede naopak ke ztrátám pracovních míst.

Cílem energetiky je především dodávat dostatečné množství energie v dostatečné kvalitě a za rozumnou cenu a ne vytvářet pracovní místa. Zaměstnanost ale mohou vytvářet podniky a služby, které využívají energie jako vstupu. Chtít řešit nezaměstnanost nízkou produktivitou práce je stejně bizarní jako ničit tiskařské stroje proto, aby písaři nepřišli o práci.