První narozeniny Pro Atom webu.

Autor: Lukáš Rytíř <proatom(at)luksoft.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 25. 01. 2007

Dne 23.1.2007 uplynul přesně rok od spuštění tohoto webu. V následujícím článku budu bilancovat o úspěších, neúspěších i budoucnosti tohoto webu. Na konci článku je uvedeno několik anket, kterými bych chtěl zjistit vaše názory.

Proč vznikl tento web?

Původní myšlenka byla prostá. Mezi občany České republiky koluje řada mýtů o jaderné energetice. Neustále vysvětlovat různým lidem odpovídat na desítky složitých otázek je prakticky nemožné a značně neefektivní. Mnohem efektivnější je sepsat článek týkající se dané problematiky (například jaderného odpadu, bezpečnosti jaderné energetiky, apod.) a na tento odkázat lidi, které to zajímá. Původní myšlenka tedy byla:

„Cílem tohoto webu je objektivně informovat laickou veřejnost o problematice energetiky, jaderných elektráren, ale i obnovitelných zdrojů. Ideálním cílem je přesvědčit voliče, politiky pro podporu výstavby nových jaderných elektráren v České republice (i ve světě), které jsou:

+ Bezpečné (nejbezpečnější způsob výroby elektrické energie na vyrobenou jednotku (kWh)).

+ Ekonomické (Vyrábějí nejlevnější elektrickou energii, snižují závislost na dovozu energií).

+ Ekologické (minimálně zatěžují životní prostředí, často i méně než propagované obnovitelné zdroje).

Úspěchy

Výše uvedených cílů se podařilo z velké části dosáhnout.

Za jediný rok vyšlo přes 80 článků týkajících se jaderné energetiky, obnovitelných zdrojů, energetiky či politiky od přibližně 15 různých autorů! Z velké části se jednalo o články původní, které byly napsány pro tento web. Část z nich byla (vždy se svolením autorů) převzata z webu České nukleární společnosti , případně odjinud.

Nejčtenějším článkem se stal článek Havárie v jaderné elektrárně Černobyl, který si přečetlo více než 12000 lidí!

Nejlépe hodnocené články:

1. Zelená demagogie (známka 1,31)
2. Stabilita sítě (známka 1,31)
3. Jaderný odpad, problém ryze politický (známka 1,35)

Nejvíce kontroverzní, polemické, diskutované články:

1. Ekologické, ekonomické a sociální dopady vítězství Strany zelených
2. BIOETANOL – naše naděje nebo past?
3. „Demokratické“ versus „nedemokratické“ energetické zdroje

Návštěvnost

Návštěvnost webů v roce 2006

Dle auditu návštěvnosti (služby Navrcholu.cz a Toplist.cz) navštívilo web přes 55000 unikátních návštěvníků (IP adres). To je více než jiné, zavedené servery – ČNS či Hnutí duha. Stále je však co zlepšovat, návštěvnost Greenpeace stále nedosahujeme.

Návštěvnost v roce 2006

Nejvyšší návštěvnost byla dne 21.dubna 2006 - 1621 unikátních návštěvníků v době 20. výročí černobylské havárie.

Složení návštěvníků

Web pravidelně navštěvují studenti prakticky všech vysokých škol, pracovníci energetických společností, státních úřadů, členové ekologických iniciativ či zástupci různých politických stran.

Odkud přichází?

Kromě pravidelných návštěvníků přichází návštěvníci přes řadu vyhledávacích frází z Google.com, Seznam.cz a dalších portálů. Nemálo lidí přichází přes odkazy uveřejněné v diskuzích u aktuálních článků ve známých periodikách – Ihned.cz , Idnes.cz , Neviditelný pes, Lidovky.cz a další. Dalo by tedy říci, že máme „diverzifikované zdroje návštěvnosti“ - správný „návštěvnický mix“.

Nejčastější vyhledávací fráze a klíčová slova:
černobyl
obnovitelné zdroje energie
spotřeba elektrické energie energie
zdroje
elektrárny
proatom

Všem, kteří se výše uvedená čísla zasloužili, bych chtěl poděkovat, stejně jako těm, kteří šíří povědomí o tomto webu prostřednictví odkazů na svých webových prezentacích či v diskuzních fórech.

Neúspěchy

Původní plán se podařilo splnit částečně. Vzhledem k šířce problematiky nemohla být některá témata dostatečně zpracována. Některé články by mohly být rozšířeny, mohla by se zlepšit jejich struktura, uvést další zdroje, atd.

Oproti tomu vyšlo několik článků na stejné téma či textů s malou vypovídací hodnotu pro širokou veřejnost (moc odborné, moc do hloubky). S tím souvisí mezery ve struktuře webu – struktura sekcí, primárních, aktuálních a jiných článků, tak aby vše bylo dokonale přehledné jak pro náhodné návštěvníky, tak pro vyhledávače (SEO).

Z webu se stal nepravidelný občasník, na kterém občas vyšly články na aktuální téma – což však nebyl původní záměr.

Výše uvedené nedostatky mají jednoho společného jmenovatele - nedostatek spolupracovníků, kteří by byli ochotni na webu pracovat. Většina činností počínaje technickým zázemím, psaním článků a propagací konče zůstává na mně (čest výjimkám).

Malá snaha o popularizaci jaderné energetiky však není problémem pouze Pro Atom webu, ale je obecným fenoménem, který souvisí s problémem podpory veřejných statků obecně. Řada lidí je pro jadernou energetiku, ale jen málokdo je ochoten pro ni udělat víc, než vyplnit krátký dotazník, anketu či napsat krátký komentář. Řada lidí píše pochvalné emaily na tyto stránky, přání více článků, ale aktivně se chce zapojit jen málokdo. Je to však pochopitelné!

Narozdíl od obnovitelných zdrojů má jaderná energetika nevýhodu ve své velikosti. Jaderná elektrárna je kolos. Není to malé vodní elektrárna, kotel na biomasu, tepelného čerpadlo. V silách jednoho (resp. několika málo lidí) člověka je postavit si na větrník, tepelné čerpadlo, spořit (úspory). Přičemž podíl jeho práce a zisku je velmi dobře viditelný. Existuje tedy silná motivace jedince podporovat tyto technologie pro svůj vlastní prospěch.

Z jaderné energetiky by měli prospěch všichni občané země, nikoliv pouze samotný jedinec. Uplatňuje se zde princip „černého pasažéra“. „Však ten vlak pojede i přesto, jestli zaplatím nebo ne!“. Může mít na rozhodnutí, zda se jaderná elektrárna postaví či nepostaví, vliv jediný člověk? „Proč bych měl něco dělat pro jadernou energetiku, když soused, čas využije raději pro svůj osobní prospěch (dovolená, kino, hospoda…)?“. Prospěch z jaderné energetiky budu mít stejný jako ten soused, ale vložená energie nás obou bude rozdílná. Takže: „Proč bych se namáhal?“. Pojedu raději také na dovolenou, půjdu do hospody, ve které možná prohodím cosi o potřebnosti jádra a demagogii politiků, ale to je tak vše, co jsem pro to ochoten udělat!

Pro propagaci jaderné energetiky chybí potřebná motivace! Nechybí jenom jednotlivcům, ale i celkům a firmám typu ČEZ. Proč by v ČEZu investovali do podpory jádra? Podobného zisku se dá dosáhnout jednodušeji, třeba postavením x desítek větrných elektráren, když už tu je takový zákon. Navíc, proč by jedna firma měla dělat kampaň na celospolečenskou podporu jádra? Však jadernou elektrárnu nemusí stavět pouze ČEZ, je tu řada jiných firem. ČEZ by jim „vydláždil cestu“ a zisk by měl opět někdo jiný.

Výše uvedené důvody jsou ty hlavní, proč je situace jaká je. Rozhodně se to ale netýká pouze jaderné energetiky, podobné je to s ochranou životního prostředí obecně. Co udělá jedna odhozená PET lahev v lese? Proč třídit odpad? Důvody proč lidé „nespoří“, jsou stejné, jako proč aktivně nebojují za podporu jádra – malá motivace, malý zisk ve formě malého uspokojení - málo "dobrého pocitu na srdci", který je možno získat jinde a jednodušeji.

„Dobrý pocit na srdci“ bývá silnou motivací pro začátek, ale díky zákonu klesajícího mezního užitku se rychle vytrácí. To je důvod, proč lidé, kteří dříve přispívali a napsali několik článků, přestali.

Dalším důvodem jsou city a emoce lidí. Ekologičtí aktivisté jsou lidé, kteří se domnívají, že je něco špatně, mají obavy, strach o sebe a budoucnost lidstva - opět silná motivace pro konání. Lidé podporující jadernou energetiku jsou spíše více optimističtější, tedy nevidí budoucnost tak černě a nemají takovou motivaci ji měnit – necítí takovou odpovědnost, ikdyž ví, že by to bylo třeba, ale není to pro ně zásadní věc, kvůli které by byli ochotni obětovat třeba i jen malou část svého volného času.

Přesto je zajímavé, kolik času dokáží lidé strávit na různých diskusních fórech u stále stejných článků, se stejnými diskutujícími, diskutovat o stále stejných věcech. Stačí se kouknout na Neviditelného psa. Podívejte se do archívu článků a uvidíte sami. Kolik času se ztratí na těchto fórech a jaký je jejich efekt? Fóra jsou plné osobních urážek, nadávek, ale i faktů. „Normální člověk“ ale do těchto fór nezavítá a když, tak musí být brzy znechucen kulturou diskuse. Obávám se, že motivace lidí přispívajících do diskusních fór není ani tak v prosazování jaderné energetiky, ale je spíše jen o tom ukázat, jakou mám argumentační schopnost, jak dokáži dostat protivníka do úzkých, atd. Jedná se tedy o souboj, hádku, nikoliv o diskuzi - debatě, která by měla vést ke konsensu nebo ke vzdělání, informování, sdělení argumentů lidem. Kromě toho, že hádka přináší osobní užitek (pocit výhry, utužení vlastního názoru), tak je také mnohem jednodušší, než psaní komplexního článku. Proto tolik lidí diskutuje na fórech a tak málo lidí píše články…

Pochopitelně uznávám, že i některé mé články či příspěvky, jsou mírně emocionálně zabarvené – tomu se nikdo z nás nevyhne – ale snažím se o jejich „odbarvení“. Domnívám se, že v porovnání s příspěvky environmentalistických aktivistů, jsou mé příspěvky značně objektivnější, ale to nechám na posouzení čtenářů.

Budoucnost

Z výše uvedených odstavců vyplývá, že budoucnost Pro Atom webu nevypadá příliš „růžově“ a naděje na dožití druhých narozenin se snižuje. Pokud se nepodaří najít alespoň několik málo autorů, kteří budou ochotni psát články alespoň srovnatelné úrovně s minulými, nejspíš ho čeká pomalá smrt a zapomnění tak jako tisíce jiných nadějných projektů na internetu.

Není třeba nějakých přehnaných znalostí pro psaní článků. Některé velmi dobré články jsou na anglicky psaných serverech, stačí je tedy pouze přeložit, což ale vyžaduje čas, kterého se mi teď opravdu mnoho nedostává.

V případě, že by se našlo dost aktivních přispěvovatelů (v případě, že by se našel finanční zdroj, přispěvovatelé by se našli určitě), je možno uvažovat nad rozšířením webu, změnu struktury, aktivní propagací, atd.

Nicméně i přesto chystám v nejbližších měsících několik článků a vyhodnocení dotazníkové kampaně.

Závěr, ankety

Na závěr jsem připravil několik anket o budoucnosti tohoto webu. Jakýkoliv komentář uvítám buď do diskuze pod tento článek nebo na email (proatom (zavináč) luksoft.cz).



Jaké články(témata) byste především uvítali na tomto webu? Hlasuj

Jak byste si představovali budoucnost Pro Atom webu? Hlasuj

Byly byste ochotni se, jakýmkoliv způsobem spolupodílet na tvorbě obsahu tohoto webu? Hlasuj

Z jakých zdrojů by měly pocházet nezbytné finance na provoz tohoto webu? Hlasuj


(po kliknutí se anketa otevře v novém okně)