Druhé narozeniny Pro Atom webu

Autor: Lukáš Rytíř <proatom(at)luksoft.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 23. 01. 2008

Dnes je tomu přesně dva roky, kdy 23.ledna 2006 vyšel první článek na tomto webu. Je čas shrnout co se za tuto dobu odehrálo.

Úspěchy

Články

Za dva roky vyšlo 120 článku týkajících se jaderné energetiky, obnovitelných zdrojů energie, biopaliv, shrnujících výsledky sociologických pruzkumů, nahlížejících do minulosti i budoucnosti energetiky atd. Průměr je tedy pěkných 5 článků měsíčně, i když frekvence jejich vydávání je značně nepravidelná. Nejčtenějším článkem je Havárie v jaderné elektrárne Černobyl, který si přečetlo do dne vydání tohoto clánku přes 23 500 lidí. Nesmíme zapomenout ani na 88 krátkých zpráv, novinek, 14 anket a rozsáhlý dotazníkový průzkum.5 Nejnavštěvovanějších článků:
23 500 - Havárie v jaderné elektrárne Černobyl
10 700 - Obnovitelné zdroje energie neexistují!
9300 - BIOETANOL - naše naděje nebo past?
8750 - Problematika externích nákladu
7300 - Jaderné fóry

(hodnoty jsou zaokrouhleny, vlastní měření)

Růst návštěvnosti

I přesto že v roce 2007 nevyšlo tolik článků jako v roce předcházejícím, návštěvnost utěšeně vzrostla z 54 581 návštěv v roce 2006 na 76 792 [1] - tedy o plných 40 %. V článcích bylo napsáno několik desítek tisíc slov a velké množství různých slovních kombinací, které jsou zaindexovány ve vyhledávačích typu Google, ze kterého pochází značná část návštěvníků. Někteří lidé přicházejí z diskuzí ze serverů Neviditelný pes, Idnes, Lidovky a z dalších, kde se pod jejich články objeví v diskuzi příspěvek na více či méně relevantní článek na tomto webu. Desítka lidí si přidala ikonky Pro Atom webu na své stránky případně ke svému podpisu diskuzních příspěvků. Jisté pochybnosti mohou být o "kvalitě návštěvníků", tedy zda lidé na webu "narazí" na něco, co si skutečně přečtou či ne. Každopádně návštěvnost webu již dosáhla téměř hodnot webu známého ekologického sdružení Greenpeace, za kterým Pro Atom web zaostává pouze o 4 % [1].

Vývoj návštěvnosti Pro Atom webu v roce 2007

ISSN

V květnu 2007 bylo webu přiděleno ISSN 1802-5331, které je přidělováno pokračujícím zdrojům - časopisům.

Finance

Nesmím zapomenout a poděkovat dárcům, kteří přispěli na provoz tohoto webu. Spolu s reklamou, je tak zajištěn webhosting i doména na další cca dva roky dalšího provozu webu.

Budoucnost


Cíle pro tento rok:

V roce 2008 bych byl rád, aby:

- Návštěvnost webu zůstala stabilní případně mírně vzrostla.
- V průměru vycházel minimálně 1 článek měsíčně.
- Nedocházelo ke spamování diskuzního fóra a návštěvní knihy.

Já osobně jsem ochoten napsat v tomto roce 2 články (nepočítaje v něj tento) a vydat zaslané články od jiných autorů, případně řešit spamování. Na více činností již bohužel nemám dostatek času.

Závěr, Ankety

Závěrem bych rád poděkoval všem návštěvníkům za přízeň. Chtěl bych se též obrátit na dobrovolníky, kteří by rádi uveřejnili svůj článek, případně psali krátké novinky nebo pomohli jinak. Slibů jsem dostal již celou řadu, ale ke skutečné spolupráci pak často nedošlo. Uvítám též hlasování na níže uvedené ankety související s budoucností webu.

Jak často se na Pro Atom webu mají objevovat kvalitní vybrané články ze stránek Jihočeských taťků, České nukleární společnosti, Wikipedia apod.? zobraz

Myslíte si, že by finanční odměna za napsání článků motivovala autory k jejich psaní ? Jak vysoký by musel být honorář, aby byl celkově napsán alespoň 1 kvalitní článek týdně? zobraz

(po kliknutí se anketa otevře v novém okně)


Zdroje:
1. Navrcholu.cz
2. Toplist.cz