Inovace seznamu jaderných elektráren

Autor: Petr Valenta <(at)>, Téma: Informace, Vydáno dne: 15. 03. 2009

Seznam jaderných elektráren existuje na Pro Atom webu prakticky od samého počátku jeho existence. Byla to jedna z pilotních sekcí stránek, která si kladla za cíl umožnit návštěvníkům získání základních informací o libovolné jaderné elektrárně. Bohužel nezbýval čas na aktualizace a ani seznam samotný nebyl nikdy úplně kompletní, a tak svoji funkci plnil stále méně a méně. Mezi emaily redakci se stále častěji objevovaly zprávy, že ta či ona informace neodpovídá skutečnosti anebo v databázi chybí úplně. Uvědomovali jsme si, že tato část stránek potřebuje skutečně nějakou inovaci a nakonec jsme se rozhodli pro řešení, které snad uspokojí většinu z vás.

Druhým důvodem pro inovaci byla anketa na těchto stránkách, která ukázala, že čtenáři chtějí vylepšit právě tuto jejich část.

Seznam jaderných elektráren jsme nově rozšířili o mapu jaderných elektráren ve světě, která je dostupná ve volně šiřitelné aplikaci Google Earth. Díky tomu máte možnost rychle každou jadernou elektrárnu lokalizovat na mapě, prohlédnout si její satelitní snímek, zasazení stavby do krajiny i fotografie komplexu od ostatních uživatelů aplikace. Každá jaderná elektrárna má přímý odkaz na seznam jaderných elektráren na Pro Atom webu, kde je možné se dozvědět bližší technické informace a mnoho elektráren obsahuje navíc odkaz na encyklopedii Wikipedia, kde je možné získat další fakta, popřípadě zajímavé odkazy týkající se dané elektrárny. 

Co se v seznamu objevilo nového?

Byla provedena kontrola dat uváděných u každé elektrárny. Nepřesná nebo již neaktuální data byla opravena. To se týkalo zejména informací o uzavřených blocích (např. elektrárna Jaslovské Bohunice). Zároveň byla přezkoušena funkčnost odkazů na domovské stránky elektráren, protože většina původních stránek již neexistovala, a kliknutí na odkaz tak končilo chybou. Pokud to bylo možné, byly tyto odkazy přesměrovány na současné stránky mateřských společností. Seznam se nyní rozrostl i o jaderné elektrárny, které nebyly nikdy dostavěny (např. německou JE Stendal, ukrajinskou JE Krymská, španělskou JE Lemóniz nebo známou rakousko jadernou elektrárnu Zwentendorf). Díky této úpravě přibylo nově několik států: Polsko, Filipíny či Rakousko.

Pokud ovšem chcete vidět tu největší novinku - mapu jaderných elektráren ve světě - je nutné mít nainstalovanou bezplatnou aplikaci Google Earth.

Jak nainstalovat aplikaci Google Earth

Vstupte na stránky earth.google.com, klikněte "Stáhnout aplikaci Google Earth 5.0" a pokračujte dle instrukcí.

Jak pracovat se seznamem jaderných elektráren v Google Earth

Nejprve je nutné stáhnout si z Pro Atom webu následující soubor a ten otevřít aplikací Google Earth. To je možné provést buď klasickým poklepáním myší anebo přímo z aplikace volbou „Soubor / Otevřít ...“.

Po otevření souboru se nám na zemském glóbu objeví množství žlutých, bílých a zelených bodů. Tyto body ukazují vždy do místa, kde se nachází nějaká jaderná elektrárna. Žluté body označují elektrárny v provozu, bílé body  uzavřené či nedokončené elektrárny a zelené body značí ty rozestavěné.

Nejlepší ovládání Google Earth je patrně pomocí počítačové myši. Stiskem levého tlačítka a následným pohybem si můžeme planetu otáčet dle libosti. Stiskem pravého tlačítka a tažením si zase libovolné místo přiblížíme anebo oddálíme.

Jak najít konkrétní elektrárnu?

Pokud si chceme prohlédnout konkrétní stavbu, máme na výběr tři základní možnosti, jak ji najít.

1)      Přiblížit si oblast, která nás zajímá a dvojklikem na bod reprezentující stavbu se provede automatická lokalizace elektrárny.

2)      Vybrat stavbu ze seznamu v levé části aplikace. Elektrárny jsou zde roztříděny podle jednotlivých států a setříděny abecedně. Opět stačí vybrat si tu, která nás zajímá a dvojklikem na ní se odpovídající komplex zobrazí na mapě.

3)      Známe-li pouze název hledané stavby, ale nevíme, kde ji hledat, ani do kterého státu patří, je nutné použít seznam jaderných elektráren na Pro atom webu a zjistit tak  informaci o zařazení. Pak je možné pokračovat bodem 2.

Pro bližší informace se podívejte do následujícího odstavce, kde je celý postup vysvětlen na obrázcích.

 

Co všechno mohu o nalezené elektrárně zjistit?

Následující text stručně popíše s využitím obrázků základní možnosti, co všechno je možné o elektrárně zjistit. Jako modelová elektrárna pro tento případ poslouží švýcarská elektrárna Goesgen.

1)      Na obrázku 1 vidíme zvýrazněnou elektrárnu jak na mapě Evropy, tak jako položku v menu elektráren nalevo. Poklepáním na jeden z těchto odkazů se elektrárna zaměří.

2)      Na obrázku 2 již vidíme zaměřenou elektrárnu. Zvětšením výšky pohledu je možné se podívat na okolní obce, zjistit globální informace o místě, kde se stavba nachází apod. Nyní se však podrobněji podíváme na to, co všechno nám aplikace Google Earth v interakci s Pro Atom webem umožňuje.

A)    Kliknutím na jeden z odkazů „Informace o elektrárně“  (na instruktážním obrázku č. 2 jsou odkazy pro tento krok označeny písmenem „A“) se nám otevře do aplikace nové okno s informacemi o elektrárně s Pro Atom webu.

B)    Poklikáním na ikonku „W“ (na obrázku krok znázorněn písmenem „B“) se otevře okno s informacemi o elektrárně z encyklopedie Wikipedia.

C)    Kliknutím na libovolný modrý bod (viz. značka „C“) se zobrazí fotografie stavby z daného místa. Fotografie jsou řešeny s pomocí webu Panoramio, kde lze většinou dohledat i další související obrázky a stáhnout si je v maximálním rozlišení.

Jak vypadá aplikace předchozích bodů v praxi - viz obrázek č. 3 a 4.

D)    S využitím ovládacího prvku v pravé horní části obrazovky a informacemi o výšce (viz. značka „D“) můžeme získat přehled o zasazení stavby do krajiny. Například snížíme-li výšku pohledu ze současných 641 metrů na úroveň chladící věže, vznikne iluze, jako bychom stáli na ochozu věže a rozhlíželi se do krajiny. Tak v tomto případě uvidíme, že poměrně blízko elektrárny se zvedají kopce, za které již nevidíme, a lze tedy předpokládat, že ani elektrárna sama nebude z této strany odnikud prakticky viditelná. Výsledný obrázek po snížení pohledu a rozhlédnutí se po krajině viz obrázek č. 4. V obrázku je navíc ukázáno i propojení s fotogalerií Panoramio.

 


Obrázek č. 1
Obrázek číslo 1
Obrázek č. 2
Obrázek číslo 2
Obrázek č. 3
Obrázek číslo 3
Obrázek č. 4
Obrázek číslo 4
Obrázek č. 5
Obrázek číslo 5

Závěr

Tímto rozšířením získal seznam jaderných elektráren na Pro Atom webu nový náboj (bezpochyby kladný) a umožnil fanouškům jaderné energetiky zajímavé procházení se po atomové mapě světa. Ačkoliv u většiny elektráren jsou všechny zde popsané informace, občas se stane, že ta či ona elektrárna nemá ještě svoji stránku ve Wikipedii, či ji nikdo nevyfotil pro Panoramio album, a proto pak příslušné ikonky u takové stavby chybí. Nicméně všechny zmíněné aplikace se rozrůstají každým dnem, a tak přestože například elektrárna Superphénix v Creys-Malville ještě před měsícem neměla ani snímek v Google Earth, dnes již zdokumentovaná je. Nezbývá než doufat, že s postupem času se zejména do Google Earth dostanou i ostatní chybějící atomky a návštěvník si tak přijde vždy na své.