Projekt 'Chytrá energie' – velký kolaps.

Autor: Mojmír Štěrba <(at)>, Téma: Energetika, Vydáno dne: 09. 11. 2010

V minulých článcích jsme předpokládali neomezené možnosti regulace pomoci importu a exportu, dnes prozkoumáme podmínky s vlastní regulací ES 'Chytré energie'. Dnešní článek je přístupný i pro nezainteresovaného čtenáře.


1. Vlastní regulace elektrizační soustavy

- Pro hodnocení regulace je třeba hodnotit stav ES hodinu po hodině po celý rok. Jinými slovy i když suma regulační energie pokryje celkovou potřebu neznamená, že regulace zajistí rovnováhu ES. Je nutné zjišťovat v jakém okamžiku dojde k porušení, kdy a kolikrát dojde k překročení maximálního povoleného výkonu, kdy nastane požadavek na vlastní regulační zálohu a import/export.

- Zálohy přečerpávacích elektráren PVE pro náš model zůstávají stejné 1146 MW/12 GWh, nepředpokládá se jejich podstatný nárůst s ohledem na investiční a ekologickou náročnost.
Předchozí modely počítaly s vlastní regulací a akumulací PPE+Smart Grid v rozsahu regulačního výkonu byly do 1000 MW. Nyní budeme vyšetřovat velikost regulačního výkonu a požadavky na akumulační kapacitu.

- Při regulačním výkonu 1000 MW není šance, abychom zajistili rovnováhu bez importu/exportu. Postupným zvyšováním a vyhodnocováním regulačního výkonu tak abychom odstranili regulační import/export a převedli ho na vlastní zdroje jsme dospěli až k výkonu 10 000 MW při energetické kapacitě záloh 10 000 GWh. Teprve při této hodnotě jsme dosáhli nulového importu a přesto ještě bylo během roku dosaženo v letních měsících exportu 2610 GWh a 961 MW. Bohužel při tomto regulačním výkonu nepřetržitě dochází k přetěžování přenosové soustavy, což by v reálu mělo vážné následky.

Při tomto zjištění již není třeba provádět simulaci po dnech a měsících, protože požadavek na regulační výkon dosáhl maximálního současného zatížení sítě kolem 10 000 MW, což je v podmínkách OZE neuskutečnitelné.


2. Jak si autoři 'Chytré energie' představují udržení ES v rovnováze?

- Jediná zmínka o regulaci v studii je, že regulaci a akumulaci zařídí chytré sítě tzv. SmartGrid (podzemní tlakové akumulátory, auto-akumulátory, měřící zařízení u spotřebitelů atd.). Smart Grid používáme i my v našem simulačním modelu za předpokladu, že se to v budoucnu technicky vyřeší. Pro nás je důležité, co musí taková Smart Grid umět, nikoliv to, jak je to technicky vyřešeno, takže tady nemáme žádné omezení. Musí umět elektrickou energii uchovávat a vydávat podle požadavku rovnováhy ES, takže veškeré procesy v simulaci ES právě s tímto fenoménem počítají. Tím jsou veškeré výsledky simulace zcela v souladu s vizí ve studii.
Jaké jsou zásadní poznatky ze studie 'Chytrá energie'?

- Studie (ani Wuppertalská) nepředkládá funkční analýzu provozovatelnosti ES, t.zn. jak se bude ES chovat v různých obdobích jaro-léto-podzim-zima zejména když je taková ES s OZE právě na klimatu a počasí závislá. Studie předkládá nasčítané sumy energií a výkonů, ale časový průběh jejich generování a spotřeby zcela ignoruje, že se to pak nějak vyřeší.
- V minulém článku jsme uvedli biomasu jako dominantní zdroj. Studie však mlčky předpokládá, že biomasa bude k dispozici po celý rok, vygeneruje za rok 26 Twh elektrické energie, třeba i v dubnu, kdy nic neroste a musí být skladována z minulého roku. Tyto problémy však studie mlčky přechází. Zde dochází k tzv. výběrovému efektu, kdy se vybírají okolnosti příznivé a opomíjejí okolnosti nepříznivé, na kterých to nakonec může zkolabovat.
- Studie se ani nepokouší při znalosti spotřeby specifikovat potřebný regulační výkon, spoléhá na to, že se to pak nějak samo odreguluje.
- Bohužel pro elektrickou energii platí stejné fyzikální zákony nyní i za 50 roků. Samo se to neodreguluje, protože je to velmi složitý proces i v podmínkách dostatku regulační energie.

3. Závěr

Doposud jsme v našich článcích vyčerpali všechny možnosti při hledání režimu, při kterém by navržená elektrizační soustava zajistila trvale produkovat elektrickou energii pro spotřebu deklarovanou v studii 'Chytrá energie'. Bohužel jsme žádný takový režim nenašli, pakliže by takováto soustava byla spuštěna, tak by zkolabovala hned první den bez šance na obnovu.


Na závěr několik citátů z uvedené studie:

'Ekologické organizace svůj návrh připravovaly několik
let. Kvůli němu si nechaly od renomovaných
expertů udělat sadu podkladových studií, které
propočítávaly možnosti výroby zelené energie nebo
vylepšování energetické efektivnosti v České republice.
'

K tomu tvůrcům doporučuji, aby propracovávali svůj návrh dalších několik let a věnovali se studiu zejména energetických problémů stability a regulace sítě. Dále bych jim doporučil, aby se obrátili na ještě více renomované experty, aby navržená soustava nebyla pouze součtem PJ ale byla funkční, provozuschopná zabezpečit trvale dodávku elektrické energie.

Jsem velmi rád, že tento text je
na stole, v žádném případě
nesmí zapadnout, nýbrž stát
se součástí vážné a velmi
potřebné diskuse. Autorům
studie mohu k předloženému
materiálu upřímně gratulovat.“
Bedřich Moldan, ředitel
Centra pro otázky životního
prostředí Univerzity Karlovy,
senátor

Bedřich Moldan vyzývá k diskusi, tak tedy diskutujeme. Nevím ale, jestli si to autoři přejí. Teď je otázka, jestli připouští pouze otázky příznivé, nebo i nepříznivá úskalí.

Poznámka autora:
Čtenářům se znovu omlouvám za technicky náročné čtení v minulých dílech. Z důvodu průkaznosti musí být doložena každá GWh aby bylo možné exaktně popsat funkci regulace elektrizační soustavy v daných podmínkách

Doufám, že dnešní článek už byl čitelný pro běžného čtenáře.
Příště bych mohl provést analýzu jakou spotřebu by uvedené zdroje OZE byly schopny zajistit při zachování rovnováhy v síti z vlastní regulace.

Mojmír Štěrba