Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů


Ekonomika

* Obnovitelné zdroje a zaměstnanost

Vydáno dne 29. 01. 2006 (3306 přečtení)

Velmi častým argumentem pro obnovitelné zdroje energie (OZE) je, že vytvářejí nová pracovní místa. Oproti klasickým zdrojů (uhlí, jádro), které zaměstnávají lidí mnohem méně. Jsou však obnovitelné zdroje opravdu přínosem pro naše hospodářství?Hnutí Duha uvádí ve svých materiálech počet pracovních míst (na 1 rok) na výrobu 1 TWh u jaderné elektrárny na 100 a u větrné 440-540. Což znamená, 4x-5x více. Solární elektrárny zaměstnávají 250 lidí a uhelné (včetně těžby) 120 pracovníků. Taktéž MŽP v návrhu podpory OZE z podzimu 2003 pŕedpokládá zaměstnávání až 43 400 lidí ve výrobě energie z biomasy, oproti jaderným, vodním a uhelným elektrárnám, které mají dohromady zaměstnávat pouze 6500 Kč. OZE se zdají ideálním prostředkem nejen k vyřešení nedostatku zdrojů energie, ale zároveň by mohly vydatně pomoci v boji proti bezmála půl miliónové nezaměstnanosti v ČR.

Odbočme nyní do doby nedávno minulé. Do doby na přelomu let 1989, do doby transformace našeho hospodářství. V této době zkrachovala řada našich podniků, které se ukázaly býti nekonkurenceschopné z mnoha důvodů. Především zastaralé výrobní technologie, špatné řízení podniků, nedostatečná kvalifikace či flexibilita některých pracovníků (odchod perspektivních pracovníků), apod. Celý problém můžeme shrnout do třech slov - nízká produktivita práce. Produktivita práce značí poměr mezi vyrobeným množstvím jednotek produktu připadajích na jednoho pracovníka. Produktivita práce závisí především na vzdělání a využívání špičkových technologií usnadňujících a zrychlujících práci - výpočetní technika, automatika, robotika, apod. V dnešní době produktivita práce roste a díky tomu roste i HDP a průměrná mzda.

Energetika je průmysl jako každý jiný. Firmy se snaží maximalizovat zisk, snižovat své náklady, což je možné právě zvyšováním produktivity práce, snižováním vstupů - práce a kapitálu. Velký počet pracovníků v oborech OZE znamená nízkou produktivitu práce. Tato nízká produktivita je dotována vysokými výkupními cenami - u větru asi 3x více než je tržní cena, u biomasy asi 2x tržní ceny, u solární energie až 13 násobek tržní ceny. Těmito vysokými tržními cenami dotojeme pracovní místa v podnicích, které jsou nekonkurenceschopné, technologie, které jsou nekonkurenceschopné!

Přesto však dotovaný rozvoj obnovitelných zdrojů bude mít vliv na zaměstnanost - negativní vliv. Dojde ke zdražení elektrické energie, čímž dojde ke zvýšení vstupních nákladů našich firem. Některé to možná bude motivovat k úsporným opatřením, ale řada jiných se ocitne v existenčních potížích a přesunou výrobu do zemí s levnou energií (např. Čína, Turecko), což zvýší nezaměstnanost u nás a zároveň i zvýší celosvětové emise skleníkových plynů (díky horším technologiím v těchto zemí a větší náročnosti dopravy).

Česká republika má problém s tzv. strukturální nezaměstnaností. Nezaměstnanost je problémem v některých krajích (Ostravsko, Ústecko...) a v určitých sociálních skupinách. Především u lidí se základním vzděláním či odborným bez maturity. Otázka zní, zda právě o tyto potenciální pracovníky by měly firmy z oboru OZE zájem. Obávám se, že ne. Nezaměstnanost je složitý problém, který se musí řešit komplexně, a to především:

- Rozvojem ekonomiky, který přinese vznik nových pracovních míst v průmyslu a službách. - Účinnou rekvalifikací, vzděláním. - Snížením nákladů na práci (snížení daní, pojištění u nízkopříjmových vrstev, zlepšení dopravní obslužnosti - možnost dojíždět za prací, apod.).

Nejdůležitějším bodem je právě rozvoj ekonomiky naší země, zvyšování konkurenceschopnosti našich firem, rozšiřování výroby. Pro konkurenceschopnost je důležitá cena práce (minimální mzda, daně), ale také cenu vstupů - energií a surovin. V našem případě hlavně elektrické energie. Tuto energii dotovaný rozvoj OZE bude nepřiměřeně zvyšovat a tím bude zhoršovat naši konkurenceschopnost, což povede naopak ke ztrátám pracovních míst.

Cílem energetiky je především dodávat dostatečné množství energie v dostatečné kvalitě a za rozumnou cenu a ne vytvářet pracovní místa. Zaměstnanost ale mohou vytvářet podniky a služby, které využívají energie jako vstupu. Chtít řešit nezaměstnanost nízkou produktivitou práce je stejně bizarní jako ničit tiskařské stroje proto, aby písaři nepřišli o práci.


[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lukáš Rytíř | Počet komentářů: 28 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC


  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
 • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
 • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
 • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

 •   Počítadlo přístupů
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.