Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů


Ekonomika

* Spotřeba elektrické energie

Vydáno dne 04. 03. 2006 (39576 přečtení)

Snad nejčastější slovo, které vídám na diskuzích, je slovo úspory. Údajně máme mnohem větší spotřebu, než jiné vyspělé státy a je ji třeba snížit novými technologiemi, omezením plýtvání, atd. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Připravil jsem několik grafů srovnávající spotřebu v České republice se spotřebou západních států, které bychom chtěli "dohnat".Porovnání spotřeby energií


Graf spotřeby elektrické energie/ počet obyvatel [KWh].
Graf spotřeby elektrické energie/počet obyvatel, vybraných států EU z roku 2003


Z výše uvedeného grafu jasně vyplývá, že spotřeba elektrické energie je v České republice v průměru nižší, než ve vybraných západních zemích.


Graf spotřeby elektrické energie domácností a služeb na 1 obyvatele [KWh].
Graf spotřeby elektrické energie domácností a služeb/počet obyvatel, vybraných států EU z roku 2003


Tento graf nám ukazuje, že spotřeba našich domácností či služeb, značně pokulhává za spotřebou "západu".Graf spotřeby ropných produktů
Graf spotřeby ropných produktů (benzín, nafta, LPG, apod.) České republiky a vybraných států EU z roku 2003


Spotřeba ropných derivátů v České republice je v průměru o polovinu nižší, než jiných států EU. Je to dáno především nižším využíváním individuální dopravy (oproti západním zemím) a vyšším využíváním hromadné dopravy. Ikdyž i tyto trendy se pomalu (rychle) mění.Vývoj spotřeby


Graf vývoje spotřeby elektrické energie v 
České republice 1999 - 2005
Graf spotřeby elektrické energie v České republice od roku 1999 do 2005


Je zcela evidentní, že spotřeba elektrické energie roste. A to i přesto, že jsme v dobách spouštění Temelína slyšeli, že spotřeba růst nebude a energii nebudeme potřebovat. Mezi lety 1999 a 2005 stoupla spotřeba elektrické energie o 13 %, především díky rozvíjejícímu průmyslu, což se pozitivně projevilo růstem HDP.Graf vývoje spotřeby EU25 1992 - 2003
Graf spotřeby elektrické energie v EU25 mezi lety 1992 do 2003 [Mtoe].


Na grafu opět vidíme více jak 25 % nárůst spotřeby elektrické energie ve státech EU25 mezi lety 1992-2003.

Trendy do budoucnaBudoucí vývoj spotřeby EU-15
Predikce spotřeby elektrické energie v EU-15 do roku 2025.


Zde vidíme několik scénářů vývoje spotřeby v původních státech EU. Scénáře se sice trošku liší, v jednom jsou ale za jedno - spotřeba elektrické energie bude vzrůstat!Budoucí vývoj spotřeby elektrické energie v České republice
Predikce spotřeby elektrické energie v České republice.


Výše je uveden několik let starý scénář vývoje spotřeby energie v ČR. Jeho součástí je i "zelený", optimistický scénář. Jak však vidíme, spotřeba je dnes někde mezi "vysokých" a "referenčním" scénářem a dá se předpokládat, že dále poroste.Proč spotřeba poroste?Zde uvádím 8 důvodů, proč spotřeba elektrické energie bude růst, nikoliv klesat, jak se nám snaží namluvit různé zelené strany a iniciativy.

 • Vyšší životní standard znamená větší vybavení domácností, nové, větší, výkonější přístroje a zařízení, které mají vyšší spotřebu energie oproti dřívějším přístrojům. Větší byty, domy, bazény, letecké dovolené, atd.
 • Vyšší aktivita průmyslu souvisí s předcházejícím bodem. Toto zařízení, větší, nové byty, domy, to vše se musí někde vyrobit a spotřebuje se na to velké množství energie.
 • Zvyšování bezpečnostních standardů znamená robustní automobily (vyšší hmotnost, odolnější materiály), záložní zdroje pro výpočetní techniku, zdvojené linky, obvody, osvětlené dálnice, výstražná světla na přejezdech, apod. Opět kromě vlastní spotřeby (která nemusí být zase tak příliš velká) tyto věci musíme někde vyrobit.
 • Rozšíření ITC technologií. Stále je velký prostor pro rozšiřování sítí (bezdrátových i klasických), klasické informační tabule jsou nahrazovány digitálními, mechanické poklady digitálními, placení penězmi placením elektronickými kartami, atd.
 • Zvyšující se doprava. Rozvoj ekologické hromadné dopravy, především železniční (elektrifikace nových úseků), rozšiřování metra, tramvajových linek. Zvyšující se rychlost těchto prostředků (vlaků) přináší zvýšenou spotřebu.
 • Substituce jiných energií. Elektrická energie může nahradit a bude nahrazovat zemní plyn, ulhí (k vaření, vytápění), ropu (doprava, viz. předcházející bod).
 • Ekologické projekty. Sanace starých ekologických zátěží, modernizace nevyhovujících provozů, přesun kamionů na železnici, výstavba silničních a dálničních obchvatů, výstavba tunelů... To vše je energeticky vysoce náročné.
 • vyšší hygienické a zdravotní sdandardy. vlivem dramaticky zpřísněných norem v potravinářství a ve zdravotnictví velmi razantně narůstá spotřeba el. energie (a jiných energií). Zvláště na chlazení a mražení, ve zdravotnictví na sterilizaci a klimatizaci. Např. nové operační sály mají o 35-40 % vyšší spotřebu elektrické energie, než původní. Mezi další příklady může patřit kratší doba skladování výrobků (restaurace, obchody), výrobky namísto konzumace se musí likvidovat a vyrábět nové - toto nutné "plýtvání" přináší další energetické nároky. Totéž případy BSE, "ptačí chřipka", SARS, kdy jsou vybíjena i celá stáda zvířat.

Spotřeba elektrické energie bude i nadále růst, slovem klasika: "Nemusí se nám to líbit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je asi to jediné, co proti tomu můžeme dělat!". Nepodléhejme proto "chiméře úspor". Jistě, řadu věcí lze optimalizovat, vyplatí se zateplovat objekty, kupovat úsporné zářivky či ledničky s nízkou spotřebou. Jen asi blázen by zbytečně plýtval, když může ušetřit. Různé informační kampaně, jak šetřit energiemi nebo i daňové zvýhodnění, popř. půjčky na zateplení domů, mohou mít smysl. Ale je naivní myslet si, že tím naše spotřeba nějak výrazně poklesne. Můžeme však dbát na to, aby naše spotřeba měla co nejmenší vliv na životní prostředí. V tom případě je jaderná energetika nejlepší volbou k životnímu prostředí i pro naši ekonomiku!Zdroje:
EUROSTAT
Energetický regulační úřad
CIA - The World fact book

[Akt. známka: 1,93 / Počet hlasů: 76] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lukáš Rytíř | Počet komentářů: 224 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC


  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37506x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
 • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
 • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
 • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

 •   Počítadlo přístupů
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.