Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Ekonomika

* Česká republika dováží energie

Vydáno dne 07. 03. 2006 (5805 přečtení)

Neustále slyšíme, že Česká republika vyváží energii a žádnou novou vyrábět nepotřebuje. Je to pravda jen částečně. Vyvážíme elektrickou energii, ale mnohem více musíme dovážet ropy a zemního plynu.

Bilance zahraničního obchodu s energetickými komoditami


Rok 2005 2004 2003
Ropa -53 632 -65 052 -49 967
Zemní plyn -31 231 -32 211 -36 548
Tuhá paliva +10 614 +10 597 +9 746
Elektřina +8 352 +12 678 +8 723
Jaderné palivo -1 100 -1 851 -2 190
Celkem -67 308 -76 271 -70 629
Údaje v mld Kč
Zdroj: MPO


Pozn. Rok 2005 pouze leden-srpen.

Z tabulky vyplývá, že deficit zahraničního obchodu s energetickými komoditami je přes 67 mld Kč! Ano, vyvážíme elektrickou energii za 8 mld Kč, ale 6x tolik (cenově) dovážíme ropy a 3,5x plynu. Proto není pravda, že bychom byli vývozcem energie.

Častým argumentem proti vývozu el.en. je, že "prodáváme naše životní prostředí", což je neetické, nemorální, apod. Je však morální a etické dovážet mnohem větší množství surovin z jiných zemí?

Morálka a etika jsou až na druhém místě, rozhodující jsou, jak to tak bývá, peníze. I těchto "ekonomických výhod" je celá řada:

  • Příjmy státu z dividend a daní ČEZu (popř. z daní jiných energetických firem).
  • Příjmy ČEZu umožňující:
    • Investice do modernizace našich elektráren (což zlepší jejich ekologické parametry, emise, apod.)
    • Výstavba nových moderních elektráren. Pro ČEZ se svoji kapitálovou silou není problém investovat do nových nízkoemisních uhelných elektráren, nových jaderných bloků i do tzv. "obnovitelných zdrojů", což by pro firmu s minimálními příjmy problém byl.
    • Zahraniční akvizice, které přinesou ČEZu další peníze, dají práci našim firmám, které se mohou podílet na modernizaci zdrojů v zahraničí (např. Bulharsku, Rumunsku, Polsku), sníží ekologickou zátěž (úspory) zahraničních firem a díky synergickému efektu dojde ke snížení nákladů celé firmy (nákladů na výrobu elektrické energie).
    • Růst akcií, což znamená (v případě privatizace) velké příjmy do státního rozpočtu.
  • Amortizace elektráren. Pakliže bychom elektrárny okamžitě odstavili (jak řada lidí chtěla po spuštění Temelína), z čeho bychom zaplatili jejich finančně náročné odsíření?
  • Nadbytečné kapacity znamenají lepší zabezpečení dodávek v případě vlivu tzv. "vyšší moci". Například v době povodní došlo k značnému omezení vodních i tepelných elektráren. Totéž nedávné mrazy, které oproti tomu ukázaly na možnost výkonového deficitu.
  • Nižší závislost na dovozu. V případě problémů s dodávkami plynu či jiných energií se nás tento problém dotkne méně, než zemí, které jsou více závislé na dovozu (Německo, Velká Británie), u kterých se to projeví snížením růstu HDP, zvýšením nezaměstnanosti, atd.
  • Efektivní pokračování (útlumu) těžby uhlí. V případě náhlého odstavení hnědouhelných elektráren bychom se potýkali se sociálními problémy. Znovuobnovení již ukončené těžby by bylo finančně i technicky náročnější.
  • Okamžité uzavření hnědouhelných elektráren není možné ani z právních důvodů - poškození firmy ČEZ by vedlo k arbitrážím ze strany minoritních akcionářů.
  • Poplatky za přenos energie na export přes linky ČEPSu vedou ke zlevnění elektrické energie v ČR! ČEPS o tuto sumu snižuje poplatky za užití přenosové soustavy v České republice.
  • V případě, pokud uvažujeme vývoz energie z jaderných elektráren (Temelín), snižujeme tím emise skleníkových a jiných plynů (COx, NOx, SOx). Emise "neznají hranic" - je vcelku jedno, zda ušetříme produkci emisí v Německu, ČR či Polsku. Polské elektrárny jsou neodsířené, z toho důvodu je lepší, aby pracovaly naše odsířené, než Polské.

Cena vyvážené elektrické energie

Cena kontraktu na nákup elektrické energie na německé burze Cena kontraktu na nákup elektrické energie na německé burze EEX - zdroj: ČNS

Z výše uvedeného grafu vyplývá, že cena elektrické energie se na německém trhu zvýšila za poslední 3 roky na dvojnásobek. Důvody jsou jasné - zvyšování spotřeby, snižování výroby - uzavírání jaderných elektráren bez jejich adekvátní náhrady, rozšiřování obnovitelných zdrojů (větrné energetiky) a rozvoj elektráren na zemní plyn.

Ti, kteří si stále myslí, že ČEZ prodává za dumpingové ceny odkáži do učebnic mikroekonomie - kapitola bod uzavření firmy v krátkém a dlouhém období. V prvém případě výrobce vyrábí při ceně vyšší než jsou variabilní náklady (provozní a palivové), v druhém při ceně vyšší než variabilní+fixní (investiční náklady na stavbu elektrárny). Vzhledem k tomu, že provozní a palivové náklady jaderné elektrárny jsou velmi malé, vyplácí se provozovat elektrárnu téměř vždy, narozdíl od plynové či uhelné!

Domnívám se, že "rozumný vývoz" elektrické energie spolu s postupným útlumem těžby uhlí (s tím počítá jak státní energetická koncepce, tak ČEZ) následovaná výstavbou nových zdrojů - hlavně jaderných, v malé míře i obnovitelných, je pro naši ekonomiku i životní prostředí nakonec lepším řešením, než okamžité uzavření hnědouhelných elektráren a snaha o utlumení vývozu za každou cenu.


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lukáš Rytíř | Počet komentářů: 21 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek




  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC






  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.