Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů


Politika

* Zelení, zdražení elektřiny, emise CO2 a závislost na Rusku

Vydáno dne 02. 04. 2006 (4399 přečtení)

Opakování je matkou moudrosti, proto si opět připomeňme základní důsledky vyplývající z volebního programu Strany zelených. Těmi důsledky jsou - zdražení elektrické energie, zvýšení emisí CO2 v dlouhém období a zvyšování dovozní závislosti na Ruské federaci.

Zvýšení cen elektrické energie

Základním bodem a snahou Strany zelených je zvýšení cen elektrické energie. To se provede hned několika způsoby, konkrétně:
 • Dotování drahých a ekologicky sporných tzv. obnovitelných zdrojů. Zatímco základní cena elektrické energie z jaderných elektráren, včetně započtení externalit je kolem 1 Kč/KWh, výkupní ceny z obnovitelných zdrojů jsou přibližně od 2 Kč u malé vodní elektrárny, 2,70 u větrné až po 13 Kč/KWh u solární.
 • Jelikož kvalita elektrické energie z obnovitelných zdrojů (kromě biomasy a velkých vodních elektráren) je velmi nízká, lze předpokládat zvýšenou potřebu tzv. systémových služeb ke kompenzaci výkyvů. Tyto služby (resp. tento záložní výkon) jsou velmi drahé a ve větším množství i neekologické.
 • Strana zelených chce zavést tzv. "ekologickou daňovou reformu", která však má s ochranou životního prostředí společného velmi málo. Naopak paušální poplatek dle druhu výroby znevýhodňuje například nejnovější a nejlépe odsířené elektrárny, které mají platit stejnou daň, jako starší, méně-ekologické zdroje. Též ekologické dopady spalování zemního plynu jsou vyšší, než u jaderné elektrárny. Celkově daň neodráží přesně externí náklady jednotlivých elektráren a působí tak deformačně na trh. Jedná se pouze o spotřební daň z "neobnovitelných zdrojů", kterou sice musíme zavést (nařízení EU), ale ne v takové výši, jak je předkládáno.
 • Provoz plynových elektráren, které propagují Zelení je velmi drahý, bude tedy znamenat další zvýšení ceny elektrické energie.
 • Tunelování tzv. "jaderného účtu" tím, že z něj budou placeny kompenzace okolním obcím vyústí buď v další zvýšení poplatků z jaderných elektráren na tento účet (umělé zdražení elektrické energie z jádra) nebo následnou likvidaci jaderné elektrárny a výstavbu trvalého úložiště bude muset platit stát.
 • Rozdělené ČEZu a jeho privatizace téměř jistě nepovede k nižší ceně elektrické energie.

Zvýšení emisí CO2

SZ se sice hlásí ke snižování ke snižování emisí CO2, avšak zvýšení ceny elektrické energie (viz. výše uvedené body) budou mít za následek přechod ke spalování ropy (doprava), zemního plynu (vytápění), a to povede ke zvýšení emisí. Též náhrada jaderných elektráren plynovými, ve střednědobém horizontu (kdy chce SZ uzavření jaderných elektráren) by vedla ke strmému nárůstu emisí CO2.

Závislost na Rusku

Neustále propagovaný zemní plyn dováží Česká republika ze 75 % z Ruska. A nejedná se o malé částky, jen v roce 2004 se jednalo o více jak 32 mld Kč! Ceny zemního plynu a ropy na světových trzích neustále stoupají a o tom, že zemní plyn může sloužit k vydírání států se nedávno přesvědčila Ukrajina! Nás by mohlo v budoucnu potkat něco podobného.

Program Strany zelených najdete zde. Dočtete se v něm řadu dalších sporných bodů jako zákaz topení uhlím (pěkná myšlenka, ale velké sociální dopady), legalizace drog (marihuana), rušení dětských domovů, atd.


[Akt. známka: 2,93 / Počet hlasů: 15] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lukáš Rytíř | Počet komentářů: 101 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC


  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
 • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
 • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
 • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

 •   Počítadlo přístupů
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.