Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Politika

* Reportáž z Dne Země z Hradce Králové

Vydáno dne 28. 04. 2006 (2879 přečtení)

27. 4. se konaly již avizované přednášky na téma životního prostředí. V tomto článku napíši několik postřehů.

První z přednášek byla na téma "environmentální výchova". Byla spíše obecného charakteru o tom, jak je důležité "ekologické" vzdělávání již od základních škol, různé programy, apod.

Druhou přednášku měl na starosti Ing. Tomáše Zídka z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky na téma certifikace biopotravin. Přednáška byla zajímavá i ukázkou fotografií z cesty pana Zídka po Novém Zélandu, která byla spíše kritikou místního intenzivního zemědělství. Osobně mě zaujala ukázka místní čističky vod, která se stávala z retenční nádrže na kopci, ze která byla rozstřikována splašková voda do okolního lesa. Údajně se stromům s tímto hnojivem velmi daří, jen to okolo moc vábně nevoní. Zde jsem měl jen jednu poznámku a to k výroku, že pokud by naše zemědělství mělo být na volném trhu s celým světem, museli bychom mít stejně intenzivní zemědělství (a stejně zničenou krajinu) jako na Islandu. Osobně jsem měl jen poznámku, že kdyby naše zemědělství (a vůbec EU) nebylo dotované, už by nejspíš neexistovalo, protože bychom vše dováželi z ciziny, z levného Východu...

Následovala nejzajímavější přednáška, kvůli které jsem na tento seminář šel, přednáška o "Energetických zdrojích budoucnosti". První začala přednášet RNDr. Anna Polášková. V úvodu nezapomněla opomenout, že se zabývá(la) oborem fyzikální chemie a drobná emotivní vsuvka o tom, že její bratr zemřel na následky radioaktivního záření... Dále následovala přednáška o jaderné energii. Konkrétně několik grafů (prognózy "ropného zlomu", procentuální rozdělení zdrojů dle původu na světě, v Evropě a ČR - s vyzdvihnutím relativně malého podílu jádra). Dozvěděl jsem se, že v 70-tých a zkraje 80-tých let byl velký boom jaderné energetiky a postaveny stovky reaktorů - údajně především z důvodů výroby plutonia do jaderných zbraní. Plutonium (jak jsem pochopil plutonium skoro všechen jaderný odpad) údajně umí využívat jen jediný rychlý množivý reaktor na světě, který je údajně v Kazachstánu! (pozn. jediný komerční rychlý množivý reaktor je BN 600 v Ruském Bělojarsku, předcházející reaktor JE Aktau v Kazachstánu uzavřen 1999). Dále jsem se dozvěděl potěšitelnou zprávu, že uranu je na světě dostatek pro jaderné elektrárny, že nedojde (což mě potěšilo, nebylo třeba rozebírat rychlé množivé reaktory a užití thoria). V dnešní době je v provozu něco přes 400 reaktorů, k zásobování celého světa by jich bylo třeba 2000 a v EU se staví jen jeden jediný (v Finsku).

V podstatě ale paní RNDr. Polášková nevystupovala proti JE a neuvedla prakticky žádné obvyklé důvody proti JE, které se uvádí (jako ekonomická nerentabilita především britských Magnox reaktorů, jaderný odpad, atd.) a tak se docela divím, že sklidila od zelených bouřlivé ovace.

Poté měl přednášku J. Čihák z Čekosolaru, což byla jedním slovem síla. Přednáška začla nejdříve klasickou přednáškou o sluneční konstantě, kolik dopadá energie na 1 m2 a kolik metrů je tak teoreticky potřeba pro zásobení domácnosti. To byla první a poslední fakta, která jsem se dozvěděl. Následovalo tvrzení, že se vláda ČSSR v roce 1947 rozhodovala, zda věnovat peníze do výzkumu jaderné energie či solární - vyhrála to jaderná energie... Údajně, kdyby peníze získala fotovoltaiky, nepotřebovali bychom žádný Temelín, o kterém se mluvilo celý zbytek přednášky - vytváří odpad, je drahý, nebezpečný, atd.

Následovala pěkná přednáška o plánované CHKO Poorličí Martina Hanouska a na závěr se představil pan Stanislav Penc s emotivní přednáškou o Czech-teku. Kde jsme asi 30x po sobě zhlédli ohranné video, jak několik policistů mlátí "nevinného mladíka" se závěrečným komentářem, že nežijeme v žádné demokracii, ale ve stejné totalitě jako za minulého režimu.

Následoval prostor pro dotazy. Jelikož účast nebyla moc hojná, pouze členové Strany zelených, ostatní bychom mohli zpočítat na prstech jedné ruky, jediné dotazy jsem kladl já. Připomenul jsem základní fakta - jaderné energetika zažila svůj boom hlavně díky 2ma ropným krizím v 70. letech a že výroba jaderné bomby z plutonia z LWR není zrovna jednoduchá, jak jsme řešili zde. Na můj argument bylo opáčeno, že může dojít k izopické separaci Pu v centrifugách. Teoreticky jistě, ale je to mnohem obtížnější, než obohatit samotný čistý uran k výrobě jaderné bomby. Nejjednodušší je však užití těžkovodního reaktoru (Candu) s nízkým vyhořením... Dále jsem se dozvěděl, že polovina jaderných elektráren na světě je zásobena vojenským uranem!

Během naší debaty o "obohacování plutonia" náhle vystoupil "aktivista Penc" se zaručenou informací - "95 % Temelína jsou úplně stejné ruské technologie jako byly v Černobylu a až Temelín bouchne, tak zemře půlka Evropy!". Neodpustil jsem si úsměv na rtech a i paní Polášková musela lídra Královéhradecké kandidátky Strany zelených uklidnit, že tomu tak není, že mezi grafitovým a lehkovodním reaktorem je trošku rozdíl.

Poté jsem se přesunul k panu Čihákovi (Čekosolar) s tím, že bych chtěl vidět nějaké materiály, které sliboval k nahlédnutí. Konkrétně mě zajímalo, jaká je cena vyrobené 1 KWh. Na to mi bylo opáčeno, že asi 3x-4x vyšší, než je cena elektřiny ze sítě pro koncového zákazníka. To je informace v zásadě správná, ale je to míchání hrušek s jablky... Dále jsem se ptal na to, jak je drahá akumulace a jak je řešena. Zde zazněla pravděpodobně největší "perla dne". "Na co akumulovat? Přebytky můžete dát do sítě a když je nedostatek, tak si energii ze sítě vezmete...". Raději jsem se neptal, co se děje s tou energií v síti (zda "elektrony běhají kolem do kola a čekají, až je bude někdo potřebovat"). Neustále mi bylo opakováno, že se jedná o čistou energii a kolik získám energie za rok. Proto jsem se zeptal na LCA předváděných fotovoltaických panelů, neboli kolik energie (surovin a škodlivin) se spotřebuje při celém životním cyklu od výroby přes instalaci až po likvidaci zdroje. Pan Čihák evidentně nevěděl o čem se jedná a tak začal mluvit o tom, že si včera nechal spravovat boty u ševce a jak ho natáhl... Tomu se zase pro změnu musel smát přihlížející aktivista a "technologický odborník" Penc... Od pana Čiháka jsem se dostal ujištění, že on je "vyučen v oboru" a tak ví o čem mluví a že mi udělá takovou instalaci v baráku, jakou mi nikdo neudělá. Na moji poznámku, že jsem též "vyučen v oboru" již ani nereagoval a raději odešel pryč.

Celkový výsledek ve velmi slabý. Musím uznat, že podobné demagogické argumenty pánů Bursíků a Beránků mají mnohem vyšší "kvality", narozdíl od tohoto regionálního zastoupení... Z obnovitelných zdrojů se dají předvést mnohem konkurenceschopnější zdroje jako biomasa a v jaderné energetice se dá též argumentovat řadou různých kalkulací, na něž se obtížně odpovídá...


[Akt. známka: 1,38 / Počet hlasů: 16] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lukáš Rytíř | Počet komentářů: 107 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek




  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC






  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.