Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Ekonomika

* Mýty o ekonomice OZE a jaderné energetiky

Vydáno dne 08. 05. 2006 (5565 přečtení)

Dotace pro povinný výkup energie z obnovitelných zdrojů jsou zdůvodňovány několika ekonomickými důvody, které jsou však velmi pochybné. Pojďme se na to podívat, V čistě teoretickém článku.

Rostoucí úspory z rozsahu

Základním myšlenkou pro podporu OZE je: "podporou OZE se zlevní cena energie z těchto zdrojů díky rostoucím úsporám z rozsahu, podobně jako je tomu v jiných odvětvích". Předně je třeba říci, že ekonomická teorie rozhodně nehovoří o tom, že by úspory z rozsahu musely být kladné. Úspory z rozsahu mohou být i záporné, tj. při zvýšení výroby roste cena. Příkladem jsou právě obnovitelné zdroje energie, podívejme se na první graf.

Graf rostoucích nákladů energie z OZE. Znázorňuje náklady na výrobz energie (osa Y), zdroje potřebného k výrobě x-tého % (osa X). Graf přihlíží k cenám regulační energie.
Graf rostoucích nákladů energie z OZE. Znázorňuje náklady na výrobu energie (osa Y), zdroje potřebného k výrobě x-tého % (osa X). Graf přihlíží k cenám regulační energie.

V prvním grafu vidíme, jak rostou náklady na energii z OZE v případě zvyšování jejich podílu v ČR, což je způsobeno především

  • Malý podíl zdrojů znamená užití nejlevnějších zdrojů energie, s růstem podílu je nutno využívat dražší zdroje. Tmavě modře značená MVE, zeleně biomasa, světle modře energie z větru, žlutě - nejdražší fotovoltaika.
  • Roste cena regulační energie pro zálohu zdrojů
  • Nižší výtěžnost ze zdroje. Zdroje se musí stavět na tocích, kde je malý průtok, kde málo fouká či svítí méně slunce.

Pozn. Černý bod znázorňuje přiblížný dnešní podíl OZE.

Porovnání úspor z rozsahu Obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky v dlouhém období
Graf porovnává předpokládané úspory z rozsahu v dlouhém časovém období

Výše uvedený graf srovnává obecné úspory z rozsahu OZE a jaderné energetiky. Jaderná energetika (žlutá) má v první fázi konstantní úspory z rozsahu dané rostoucími náklady na jaderné palivo, následně dochází ke změně technologie (FBR), kdy jsou palivové náklady prakticky zanedbatelné (eventuálně dokonce záporné při uvažovaném přepracování VJP), uplatňuje se obecné snižování nákladů dané technickým pokrokem (viz. tmavě modrá barva). U OZE rostou náklady (obnovitelné - viz. první graf) rychleji, než je vědecký pokrok.

Závěr: Při nadměrném, dotovaném rozmachu OZE budou náklady na výrobu vyšší!

Dotace do OZE = zpomalení nasazení OZE

V případě nadměrných dotací do OZE proti sobě půjde několik faktorů. Malá část z peněz opravdu půjde do výzkumu. Většina peněz však půjde do vlastní výroby - tj. těžby surovin, biomasy, oceláren, hutí, atd. Jisté multiplikační efekty zde budou, avšak malé.

Zvýšená cena energie však bude mít za následek výrazné zpomalení růstu ekonomiky (HDP), přičemž peníze budou chybět právě ve výzkumu, vzdělání, školství, což paradoxně zpomalí vývoj obnovitelných zdrojů.

rozdíl v ceně mezi levnými zdroji (jaderná energetika, fosilní) a drahými zdroji bude v podstatě znamenat, že se tyto peníze "projí". Místo do výzkumu půjdou do ruk pracovníků v oboru OZE. Z ekonomického hlediska je mnohem výhodnější vyrábět za nižší cenu a tento přebytek pomocí daní přelozdělit přímo do samotného výzkumu.

Porovnání relativní průměrné ceny energie z jednotlivých zdrojů.
Porovnání relativní průměrné ceny energie z jednotlivých zdrojů.

Výše uvedený vztah ukazuje na vývoj průměrných nákladů na energie z jednotlivých zdrojů v budoucnu. Uhlí znamená všechny druhy fosilních paliv. Můžeme vidět, že rychlé množivé reaktory dnes stojí odhadem asi 2x tolik co klasické LWR, ale jejich cena by neměla stoupat, poněvadž palivové náklady jsou minimální. Největší nárůst je u uhlí následovaný LWR, které by mělo skončit svoji "nadvládu" při vyrovnání nákladů s FBR.

Tmavě fialová barva značí relativní snižování nákladů OZE v budoucnu při dnešním dotačním systému. Zelená barva značí hypotetickou situaci, kdyby OZE nebyly dotovány, ale peníze přerozděleny přímo do primárního výzkumu. OZE by se staly konkurenceschopné mnohem dříve, než za současného stavu.

Relativní procentuální podíl zdrojů (bez dotací) v čase
Relativní procentuální podíl zdrojů (bez dotací) v čase


Relativní procentuální podíl zdrojů se stávajícími dotacemi.
Relativní procentuální podíl zdrojů se stávajícími dotacemi.

Z výše uvedených grafů vidíme, že bez dotační politiky se OZE tržně prosadí mnohem rychleji, než s dotacemi.

Poznámky: Výše uvedené grafy jsou pouze ilustrační a značně zjednodušené. Pod uhlím se schovává většina fosilních paliv. Dále do grafu nejsou zahrnuty existující OZE, které vyrábějí elektřinu za tržní ceny (především vodní elektrárny). Graf též vychází z předpokladu dokonalé konkurence, přičemž současný podíl jaderné energetiky je nižší právě díky diskriminačním opatřením (politika) a velkým barierám vstupu do odvětví (vysoké investiční náklady, podnikatelské riziko). Cílem grafů bylo především ukázat nesporné vývojové trendy a ekonomické souvislosti.

Závěr

Nejlepší podporou obnovitelných zdrojů (ale i jiných zdrojů) je investice do výzkumu, ne dotace do vlastní spotřeby! To je nejvhodnější pomocí daní, namísto dnešního příspěvku pro OZE. Pakliže jsou OZE dotovány z jiných důvodů - např. úprava vodního toku (vodní elektrárny), zemědělství (biomasa), zaměstnanost (biomasa), neměly by tyto dotace být zahrnován do ceny elektrické energie, ale měly by být z daných fondů - tj. například MŽP, MSV, MZ.

Závěr je jasný, využívat nejlevnější zdroje energie (jaderná a fosilní energetika, obé včetně externalit) a finanční rozdíl investovat do výzkumu a vývoje! Aneb ze zemědělců a řemeslníků udělat vědce...


[Akt. známka: 2,14 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lukáš Rytíř | Počet komentářů: 136 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek




  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC






  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.