Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů


Ekonomika

* Jaká je tržní cena elektřiny z OZE?

Vydáno dne 12. 05. 2006 (14273 přečtení)

Elektrická energie z tzv. obnovitelných zdrojů energie je v České republice dotována. Pro výrobce "obnovitelné elektřiny" jsou připraveny 2 možnosti. První z nich znamená povinný výkup a druhý tzv. "zelený bonus", právě rozdílem těchto tarifů můžeme přibližně zjistit, jak vysoká by byla tržní cena této energie a kolik činí dotace.

Povinné výkupní ceny

Jsou každoročně stanovovány Energetickým regulačním úřadem. Ceny se značně liší dle druhu zdroje (vítr, biomasa, voda) a dle jeho stáří. Za tuto cenu je distribuční společnost (popř. přenosová soustava ČEPS) povina vykoupit elektrickou energii. Tuto cenu částku potom naúčtuje všem odběratelům el.en. , kteří tyto dotace platí v účtu za elektrickou energii jako tzv. "podpora OZE a KVET".

Zelený bonusy

Jsou definován jako: "finanční částka navyšující tržní cenu elektřiny a hrazená provozovatelem regionální distribuční soustavy nebo přenosové soustavy výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů, zohledňující snížené poškozování životního prostředí využitím obnovitelného zdroje oproti spalování fosilních paliv, druh a velikost výrobního zařízení a kvalitu dodávané elektřiny".

Je to alternativa k povinným výkupním cenám. Spočívají v tom, že výrobce obnovitelné energie si sám najde kupce pro tuto energii a po prodeji (za tržní cenu) dostane navíc tzv. "zelený bonus", což je finanční částka (za prodanou MWh), která má provozovateli uhradit zvýšené náklady při provozu OZE. Zelený bonus se hodí spíše pro většího výrobce, poněvadž shánění kupce sebou přináší vyšší náklady. Též se více hodí pro stabilnější zdroje (v rámci stejné kategorie), jejíž cena by měla být vyšší.

Co můžeme vyčíst?

Z rozdílu mezi Výkupními cenami a Zelenými bonusy můžeme vyčíst přibližnou tržní cenu, kterou stojí daná elektrická energie z OZE. V případě, že by byla tržní cena vyšší, vyplatí se výrobci užít zeleného bonusu, v případě nižší, než průměrné ceny - systému povinného výkupu. Více v tabulce níže.

Tržní ceny obnovitelných zdrojů
Tržní ceny obnovitelných zdrojů

Pozn. "Tržní ceny" navýšeny o 10 %, vzhledem k aktuálním cenám energie na trhu.

Z grafu můžeme vyčíst několik zajímavých věcí. Tržní cena energie z biomasy a bioplynu je nejvyšší. Cena této energie se zároveň přibližně rovná tržní ceně elektrické energie z jaderných a tepelných elektráren - jedná se o stabilní "bázi" o konstantním výkonu v čase. Energie z dalších zdrojů jsou již levnější, protože tyto zdroje dodávají energii horší kvality. Energie z malých vodních elektráren je jen o trochu nižší, než z biomasy (klasických elektráren) avšak "solární elektřina" stojí jen asi 60 % a větrná - nejméně kvalitní energie - asi 45 % z ceny energie ze stabilních zdrojů.

Zatímco podpora biomasy či vodní energetiky může mít snad alespoň trochu smysl, poněvadž se dá předpokládat, že většina technologií bude pocházet z České republiky (čímž se ušetří za dovoz energie z ciziny či ušetří naše zásoby), podpora větrné energie a solární je naprosto iracionální! Větrná energie stojí asi 5x tolik oproti klasickým zdrojům a energie ze solárních elektráren je až 20x dražší! Je to podobný příklad, jako kdyby se ve městě postavila pekárna a vyste z ní museli kupovat rohlíky za cenu 20 Kč/kus! Tyto dotace nemají pro Českou republiku žádný přínos - technologie větrných elektráren i solárních (fotovoltaických) pochází většinou z ciziny, čímž dotujeme cizí výrobce. Pakliže něco z těchto dotací půjde na výzkum těchto zdrojů, ČR nikdy z tohoto výzkumu nebude profitovat, ale budou z něj profitovat země jako Dánsko (kde fouká) či Řecko, Kypr, Španělsko (kde svítí).

Podpora větrných elektráren a fotovoltaických je dle mého názoru naprosté plýtvání penězmi - tedy našimi omezenými zdroji! Jednoduchým výpočtem si můžeme spočítat, že pokud by ČR měla pouhých 8 % elektrické energie výhradně z větru a fotovoltaiky, při stávajících výkupních cenách, koncová cena elektrické energie by stoupla na dvojnásobek dnešní ceny!


[Akt. známka: 2,52 / Počet hlasů: 23] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lukáš Rytíř | Počet komentářů: 59 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC


  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
 • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
 • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
 • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

 •   Počítadlo přístupů
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.