Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů


Ostatní

* Zprávy ze světa

Vydáno dne 29. 12. 2006 (3035 přečtení)

V posledních dnech mě zaujalo několik zpráv. Konkrétně tři. Všechny přišly ze zahraničí, ta první až z dalekého Japonska.

21.prosince došlo na jaderné elektrárně Tomari k požáru. Stalo se tak na bloku odstaveném pro výměnu paliva. Při takové odstávce se demontuje horní blok reaktoru a odveze se na příslušné místo, kde se na něm provádí revize. Po revizi se přikryje plastovou folií, aby se na materiál neprášilo. A právě tato fólie chytla plamenem (od čeho, se ve zprávě nepíše) a jak uváděly media v České republice „zachvátil ji požár“. Vše uhasili pracovníci blízko se nacházející. Protože ale preventivně zavolali hasiče, dostala se tato informace do jejich hlášení a tím do celého světa. Zpráva z Japonska dodává, že nedošlo k úniku radioaktivity. Jak to u zpráv z jaderných elektráren chodí...

V případě Temelína bychom takovou banalitu - i bez zásahu hasičů - hlásili díky smlouvě z Melku do Rakouska. A právě druhá zpráva, o které chci psát přišla od našich jižních sousedů. Ten samý den jako v Japonsku došlo v linecké chemičce k výbuchu čpavku. Zemřeli dva lidé...

Proč o tom vlastně píši? Protože na těchto dvou zprávách je vidět „citlivost“ médií k různým nehodám a informacím vůbec. Zatímco zprávu o banálním požáru na jaderné elektrárně kdesi v Japonsku přinesla řádově desítka českých novin, o smrti dvou lidí v Linci jsem nenašel jedinou zmínku. O nehodě vím z hornorakouských novin OÖnachrichten.

Kdyby zemřeli dva lidé na Temelíně, vsadil bych se, že do dvou dnů máme zablokované hranice a před branou elektrárny několik desítek demonstrantů, žádajících okamžité odstavení „nebezpečné“ elektrárny.

Mimochodem - když jsme u blokád hranic - těsně před Vánoci mi přišla od jednoho českého podnikatele nabídka, že nám na případnou antiblokádu poskytne svůj nový traktor John Deere. A sehnal by prý klidně ještě jeden. V odpovědi jsem poděkoval a odmítl. Blokády nejsou tím pravým „jazykem“ pro dorozumění mezi sousedy. O tom jsem přesvědčen.

Když jsem se zmínil o možné demonstraci u bran temelínské elektrárny, vzpomněl jsem si, jak jsem před léty šel do práce (ještě před dostavením elektrárny) a na schodech jsem potkal Jihočeské matky, které stály za transparentem. „Přestaňte házet peníze do černé díry zvané Temelín“ stálo tam napsáno. Někde mám i fotku z této povedené taškařice.

A s tímto jejich tehdejším požadavkem souvisí i třetí zpráva, která mě v uplynulých dnech zaujala. Ten kdo se Temelínem trochu zabývá, jistě ví o investičních nákladech. Zaokrouhleně 100 miliard korun českých. Aktivisté tvrdili, že se peníze nikdy nevrátí, že je to ekonomické fiasko. Dnes je jasné, že se investice vrátí dřív, než opatrně předpokládal sám investor, protože ceny elektrické energie stoupají rychleji, jež si kdo myslel.

A to už se konečně dostávám k té třetí zprávě. Je z Velké Británie. Přibližně 20 km od pobřeží, kde vtéká do moře řeka Temže má být postavena větrná farma čítající 270 turbín. Projekt s názvem London Array bude mít instalovaný výkon 1000 megawattů, tedy jako jeden blok Temelína. Větrníky budou zabírat plochu asi 245 kilometrů čtverečních. Projekt vyjde na 1,5 miliardy liber, což je v přepočtu více než 60 miliard korun. A tedy 1,2 krát více na stejný instalovaný výkon, než stál ten proklatě drahý Temelín. Vezmeme-li ale v úvahu, že jaderná elektrárna má přibližně třikrát větší roční využití, než elektrárna větrná (ten poměr může být přibližně 2,5 až 4 krát, záleží na podmínkách), vychází nám na stejné roční množství vyrobené elektrické energie cena 3,6 krát vyšší. Porovnáme-li živostost, u větrných elektráren cca 25 let, u jaderných cca 50 let, dostáváme se v investicích opět dál.

Nemám nic proti větrným elektrárnám, ale říkám si, kde je ta hranice, kdy je třeba využívat vítr, a kdy už ne? Osobně bych postavil jednu jaderku a zbytek peněz, bych vložil do vodíkového programu. Neboť doprava je velký problém dneška z hlediska exhalací. A nebo takové zateplování budov! Za několik desítek miliard korun to by bylo „muziky“. Nebo postavit jaderky za celých 1,5 miliardy liber. Ročně bychom získali 3,6 krát víc elektriky než z těch vrtulí. A to není zanedbatelné, zvláště dnes, kdy se do Evropy postupně blíží energetická krize.

Kdepak. Budou se stavět vrtule a žádné akce Jihoanglických matek s transparentem o plýtvání penězi se konati nebudou. Naopak se nejspíš dozvíme o správnost této cesty.

Jak je ten dnešní svět podivný. A to nemusíme chodit daleko. Stačí jen, když se podíváme na priority „naši“ strany Zelených, které se dostávají do prohlášení vlády. Žádné rozšiřování hnědouhelných dolů, žádné nové jaderné reaktory.

Když si uvědomíme, že do roku 2030 dosáhne naše země cca 16% využití obnovitelných zdrojů, blíží se chvíle, kdy si budeme moct každý udělat metr jako na vojně a postupně s každým odstřižením se budeme přibližovat ke dni, kdy se staneme závislými na dovozech elektrické energie. Jako je na tom například Itálie. A to že právě tato „botička“ na mapě Evropy v roce 2003 celá zhasla není čtvrtá - aktuální - zpráva ze zahraničí. Je to zpráva stará, ale čím starší, tím pro nás aktuálnější. Kupte si metr...

Jiří Tyc

Občanské sdružení Jihočeští taťkové


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 21] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Tyc | Počet komentářů: 107 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC


  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
 • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
 • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
 • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

 •   Počítadlo přístupů
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.