Španělský vývojový ústav Biofuel Syslem SL spolu s University of Alicante vyvinuli výrobu biopaliva s takovou účinností, o jaké se nám ani nesnilo.
Prezident společnosti Bernard Stroiazzo předložil veřejnosti zprávu, kterou vám uvedu v českém znění.
Pan Stroiazzo uvedl, že BiofuelSystem SL (BFS) vyvinul velkokapacitní výrobu biopaliv z fytoplanktonu v omezeném prostoru a za velmi příznivou cenu. Poukázal na to, že mnoho jiných zemí již vyrábí biopaliva, ale vysvětlil, že to co má být produkováno jeho společností není úplně totéž. BFS s podporou unuiverzity vytvořil nový systém pro produkci biopaliva, které není totožné s biodieselem, pomoci energetického konvertoru. Nové palivo bude mít všechny vlastnosti jako ropa ale s tou výhodou, že nebude produkovat emise CO2, SO2 a další toxické vedlejší produkty.
Surový materiál pro nové palivo je fytoplankton – drobné oceánské rostlinky – které jsou fotoautotrofní, závisející pouze na světle a CO2 jako na jejich potravě. Mezi nimi jsou dvojatomy, skupiny jednobuněčných řas, které také možno spatřit na zemi v čerstvé vodě nebo vlhké půdě. Fytopankton produkuje 98 % kyslíku do zemské atmosféry.
Pan Stroiazzo sdělil, že systém vyprodukuje 400× více biopaliva, než jakýkoliv jiný zdroj.
Např. povrch 50000 km2 (asi jako ČR) může poskytnout 95 milionů barrelů biopaliva za den, jinými slovy je to více než denní produkce ropy na světě za podstatně nižší cenu.
Systém zajišťuje nevyčerpatelný zdroj energie, který také spotřebovává CO2, což přispívá ke snižování skleníkových plynů v atmosféře.
Aby současná produkce biopaliv z rostlin nahradila 40% současné spotřeby, muselo by být použito třikrát více orné půdy, což je nemožné.
„Je to biodegradace určitých rostlinných sloučenin (mastných kyselin a uhlovodíků), které daly vzniknout ropě a náš systém je podobný“ dodal prezident BFS.
Vzhledem k ploše oblasti, na které se produkují biopaliva, vyprodukuje na čtvereční kilometr pro porovnání sója 50 m3, řepka 100 m3, hořčice 130 m3 a palmový olej 610 m3 za rok, zatímco řasy vyprodukují 10000 až 20000 m3 na km2 za rok.
BFS také vyvíjí technologii pro zvýšení hektarové produkce ještě před tím, než bude dokončena výstavba výrobního závodu, který je umístěn na španělskom pobřeží Středozemního moře. Produkce bude probíhat v uzavřeném cyklu s částí na pobřeží a plánuje se také v příbřežních vodách. Výroba má být uvedena do provozu v září 2007.
Když byl prezident dotázán za jakých podmínek bude provozována výroba vzhledem k jiným zemím, jestli bude prodán patent, nebo bude vytvořena aliance s ostatními zeměmi, nebo bude používání volné odpověděl, že tyto aspekty jsou do hloubky studovány s hlediska obchodních struktur společnosti a nemůže vzhledem k jejich důležitosti podat další informace.
Fyzikální a chemické a biologické vlastnosti biopaliva jsou zkoumány v laboratořích a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by docházelo při hoření k nějakému úniku toxických látek.
Přeloženo dle serveru http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=34239.
Poznámky:
Technologie produkce biopaliv z řas se vyvíjí od r. 1970 v USA, Francii, Německu, Japonsku zatím v laboratorních podmínkách bez výstavby velkokapacitní výroby.
Mezi zainteresovanými státy dochází k soutěži, kdo bude první.
Jediné Španělsko staví velkokapacitní provoz na břehu mořském a ohlásilo jeho spuštění do konce roku 2007.
Nabízí se řada otázek:
budou všechny druhy řas vhodné k produkci?
budou se muset řasy pěstovat nebo je možné využít přirozené?
bude produkce probíhat po celý rok?
budou se muset oblasti pro sklizeň posouvat kvůli dorůstání?
budou výnosy skutečně tak velké jak ředitel ohlásil?
nedojde k devastaci moře při dlouhodobé intenzivní produkci?
budou se k tomu hodit všechna moře nebo jen s určitými podmínkami?
Co k tomu dodat?
Doufejme, že i tyto otázky vývojový tým řeší aby předešel možným negatívním následkům a vývoj dojde na konec tunelu, kde bude světlo pro naší civilizaci.
Vývoj technologie budeme dále sledovat a podáme zprávu.