Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Ekologie

* PERMAKULTURA – příběh jedné komunity

Vydáno dne 16. 02. 2007 (23471 přečtení)

aneb návrat k přírodě, únik z civilizace - je to naše naděje nebo past?

Jak to začalo?
Začalo to restitucí. Rodina dostala pozemky, venkovskou usedlost v malé osadě. Jenomže co s tím? Pro lidi z města to byl problém. Část pozemků pronajali a zbývající pozemky si ponechali pro vlastní obdělávání. Ale jak? Byli z města, o obdělávání neměli představu.

Ale přišla spása.
Přišel rádce, který jim poskytl příručky o tom, jak žít přírodním životem.

Naděje.
Ten člověk jim otevřel nový svět. Přinesl naději na život v harmonickém objetí s přírodou, umožňující lidem život naplněný tvůrčí činností a radostí. Uskutečnění toho štěstí přináší znovuobjevení pravdy z různých oblastí života jako permakultura a přirozené hospodaření - stačí 1 ha půdy pro obživu rodiny, ruční práce, stavění z přírodních materiálů - hliněné cihly, slaměné, konopné omítky, zelené střechy, energie ruční nebo z alternativních zdrojů - vodní, větrná, ohřev vody sluncem, generátory na bioplyn, výchova dětí k lásce k přírodě, přírodní léčení a rozvoj ducha i těla.
"Sláva, uděláme ekologickou samozásobitelskou farmu."

Nadšení.
Že budou mít štěstí na dosah ruky, o tom se jim ani nezdálo. Rodinka se nastěhovala, něco měli našetřeno, něco dostali z pronájmu, tak se mohli začít zařizovat. A bylo místo i pro další dvě rodinky. Pozemek si oplotili, v místech, kde v budoucnu budou živé ploty, opravili chlívky, dokonce zdědili i bývalou kovárnu, dokonce i ruční šrotovník se našel, postavili pec na chléb, založili eko-zahradu pro zeleninu, pořídili si vozík na přepravu úrody a krmiv a tak proběhl první rok příprav pro první sezónu.
Přišly ale první starosti.
"Čím úrodu pokosíme? No přeci kosou - tak to by šlo. Čím ale vymlátíme zrno? No přeci cepy - ale kde je vzít, na prodej nejsou, zkusíme je přes zimu vyrobit sami. Kde budeme mlít? Čím budeme topit? No - snad něco vymyslíme."

Odhodlání.
Na jaře se nastěhovaly další dvě rodiny a dohromady utvořily malou komunitu. A začalo se s permakulturním obděláváním. Připravili zahrádku pro pěstování, koupili 360 sazenic kanadského rychle rostoucího topolu, který měl sloužit jako energetický zdroj pro pekárnu a teplo pro bydlení. Bezorebně zasili obilí a brambory do mulče, pořídili nějakou drůbež, kozy a ovce. V létě krmili trávou a připravovali seno, pro drůbež obilí kupovali, ještě nebylo vlastní. Pak přišly žně a s nimi i první problémy.
Brambory sice nějaké vyrostly, ale sotva polovina než sousedům za plotem.. "... no, alespoň něco". S obilím to dopadlo mnohem hůře, protože nevyrostlo kromě plevele skoro nic, zatímco sousedé za plotem měli dobrou úrodu.Tak to pokosili a zaseli znovu v naději, že to bude příště lepší, když to v těch příručkách psali a čekali na příští rok. Chléb si sice upekli, ale z koupené mouky s koupeným dřevem a zrní pro zvířectvo museli také koupit a pomalu se zahlodávali do svých úspor. Samozřejmě sousedi se nemohli udržet smíchy a na každém kroku se pošklebovali. "Však my vám ukážeme příští rok", odpovídali obyvatelé komunity.

Vytrváme.
Přišlo další jaro a rituál se opakoval přesně podle permakulturních příruček, jenomže sadbu, osivo museli znovu koupit a tak se v peněžence jen vířilo. Překvapením bylo, že ty rychle rostoucí topoly se sice zakořenily, ale z těch 360 vydrželo pouze 40 a to byla další ztráta a zklamání. Vyvstala otázka, jak obilí sklidit a vymlátit na zrno – jestli cepy, mlátičkou a kde ji vzít ... jenomže ten problém nebylo nutné řešit, protože se zase nic neurodilo. Sousedi si na pronajatou půdu už po druhé pozvali kombajn a měli sklizeno. Byla to voda na mlýn, tedy nikoliv na mletí mouky, ale na mlýn hospodských zkazek, kde se to všechno náležitě probíralo. A všechny naděje začaly pomalu umírat.

Rozvrat.
Jenomže přišel další problém - mezi členy komunity začalo vznikat napětí, protože úroda nebyla veškerá žádná a peníze neúprosně docházely, takže členové komunity si museli chodit vydělávat mimo komunitu, aby měli na základní životní potřeby. Nakonec došlo k úplnému rozkolu, na ekofarmě zůstali jen restituční majitelé a ostatní zase odešli hledat obživu jinde. Majitelé ještě nějakou půdu pronajali a na zbytku hospodaří dodnes, ovšem standardním způsobem s využitím soudobých technických vymožeností, protože další pokusy s permakulturním hospodařením pro obživu by pro ně byly likvidační.

Doslov.
Tak skončil příběh jedné komunity a krásné sny se rozplynuly. Rádce zmizel, jak se objevil a s ním i ta vysněná idyla. Bohužel ani rádce neměl reálnou představu jak v takové komunitě žít. Jeho představa návratu k přírodě byla velmi vzdálená.

O čem rádce nehovořil
Ke všemu potřebují energii
- ruční práce? Ručně se dá ledacos udělat ale ne všechno, i předkové používali dobytčí nebo koňské potahy.
- koňské potahy? Jenomže pro obživu koně potřebují alespoň 1 ha pastvin, krmné obilí. Ale kdo koně okove? No, snad v rámci větší komunity by mohl být kovář, ale kde vezme železo? Asi koupí, ale mimo komunitu. Kdo vyrobí postroje?
- využití větru? Proč ne, ale jak vyrobit větrný mlýn. Stačí se podívat do skanzenu v Rožnově p.R., kde je funční. Návštěvník si ho s úctou prohlédne, je to nádhera, ale vyrobit ho, to už není legrace. Nebo si koupit větrný generátor? Ale na co, když nebudu mít elektrické spotřebiče.
- čím se tedy bude svítit? To už bude horší, když nebude elektřina. Přinejhorším svíčkou, ale ta se vyrábí při rafinaci ropy, takže.. koupit mimo komunitu, nebo loučemi? To by šlo. Nejjednodušší řešení, ale zato stoprocentní je, pomodlit se a jít spát se slepicemi.
- čím budeme topit? No přeci dřevem. K tomu ale je třeba 1 ha lesa nejen pro topení, ale i pro výrobu nábytku, plotů a nářadí.
- kde vzít šaty boty? No také koupit.
...

A tak by to mohlo pokračovat dále. Ve všech uvedených, ale i dalších otázkách se objevuje slovo koupit, ale za co, když komunita je samozásobitelská a v nejlepším případě vyprodukované produkty stačí sotva pro vlastní spotřebu a těžko zbude něco na prodej. To znamená žít v plné závislosti na okolní civilizaci při nedosažitelnosti peněz...

Příběh naší komunity je skutečný. Na tyto otázky dostávala odpověď naše komunita, ale bohužel až teprve v průběhu hospodaření, což vedlo k jejímu kolapsu a náležitému vytřízlivění. Asi je třeba si uvědomit, že žít permakulturním životem by znamenalo vzdát se všech vymožeností naší civilizace a celou společnost přeměnit do permakulturního prostředí, která by produkovala ty prostředky, které permakultura potřebuje. Kolik lidí by takováto společnost uživila nechám na posouzení čtenářů.

Pozn. Dle informací z internetu v ČR vzniká permakulturní Rodová osada,o.s. V současné době je na úrovní odstavce Naděje našeho příběhu. Tak jí přeji, aby měla lepšího rádce než ta naše, která už to má za sebou.

[Akt. známka: 2,17 / Počet hlasů: 76] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Mojmír Štěrba | Počet komentářů: 1294 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek




  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC






  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.