Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů


Ostatní

* Negativní symbolické asociace s jadernou energetikou

Vydáno dne 11. 04. 2007 (2513 přečtení)

S jadernou energetikou lze nalézt mnoho symbolických asociací. V případě, že jedinec nemá dostatek objektivních informací a rozhoduje se periferní cestou – emocemi – mohou mít asociace významný vliv na úspěšnost přesvědčování. Pro část politických odpůrců mohou být tyto asociace přímo důvodem pro protijaderný postoj.

Jedna z nejčastějších asociací je asociace s jadernou (atomovou) bombou, především tou, která byla v roce 1945 shozena na japonské město Hirošima. Slovo jaderný je tedy spojováno se zbraněmi, válkou, s utrpením civilního obyvatelstva. Je zároveň ukázkou koncentrované síly, kdy jedinec je schopen během chvíle ovlivnit osudy obrovského množství lidí, symbolem prakticky neomezené síly jedince. Ačkoliv současné jaderné elektrárny mají s jadernými zbraněmi společnou pouze svoji dávnou minulost, tak v myslích neznalých lidí se jedná často stále o totéž.

Jaderné elektrárny jsou často velké, tzv. centrální zdroje energie, které zásobují mnoho lidí. Výpadek tohoto zdroje tedy ovlivní velké masy lidí. Příčin tohoto výpadku může být mnoho. Selhání techniky, teroristický útok či msta vlastníka – zvůle státu či vlastníka kapitalisty.

Centralizace moci či hromadění majetku je „výsadou“ jak komunismu, tak kapitalismu. Jaderná energetika je tedy symbolem kapitalismu či komunismu. V tomto případě tedy mohou rozhodovat sympatie či antipatie k tomuto zřízení o sympatiích či antipatiích k jaderné energetice. Pohled na to, zda je jádro symbolem komunismu či kapitalismu bude pravděpodobně rozdílný dle geografické působnosti těchto ideologií.

Z výše uvedených asociací vyplývá že slovo „jaderný“ je spojeno se slovy závislost a nesvoboda.

Jiné asociace vyplývají z lidských předsudků a zažitých stereotypům, které se dají nalézt v próze, filmech, obecně v kultuře. Častým „klišé“ je vzpoura - nedokonalost techniky. Známe ji například z románu Karla Čapka R.U.R. , z filmu Terminátor, atd. Dalším klišé je „prototyp“ vědce. Vědec je často představován jako člověk odtržený od reality, jenž je ochoten pro svoji osobní kariéru udělat cokoliv a který nepřemýšlí nebo je pod vlivem, nátlakem autority (majitele firmy, státu…) a je donucen plnit příkazy, i když se jedná o situaci, která je v rozporu s jeho svědomím. Oproti tomu tomuto vědci vystupuje „obyčejný člověk“ - hrdina, který dá na svoji intuici (city), zvítězí a zachrání tím životy řady lidí.

Analogii vědce tvoří vypočítavý byznysmen, který pro „peníze“ udělá cokoliv.

Výše uvedené asociace podporují protijaderné filmy. Nejznámějším z nich je film Čínský syndrom (1979). Vzhledem k existenci spáčského efektu mohou informace z těchto filmů mít vliv na utváření názorů a postojů jedinců i přesto, že se jedná o literární fikci.


[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lukáš Rytíř | Počet komentářů: 60 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC


  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
 • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
 • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
 • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

 •   Počítadlo přístupů
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.