Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů


Politika

* Sociodemografické faktory působící na podporu jaderné energetiky

Vydáno dne 30. 04. 2007 (4781 přečtení)

Průzkumy postojů veřejnosti v Evropské unii provedené agenturou Eurobarometer a postojů veřejnosti v České republice provedené agenturou STEM zjistily sociodemografické faktory, které ovlivňují vnímání jaderné energetiky, které uvádím spolu s jinými údaji v tomto článku.Podpora jaderné energetiky v České republice na základě vzdělání
Podpora jaderné energetiky v České republice závislosti na vzdělání . (STEM)

Podpora jaderné energetiky v závislosti na věku
Podpora jaderné energetiky v České republice v závislosti na věku1. (STEM)

Úroveň vzdělání má pozitivní vliv na přijatelnost jaderné energetiky. Nejvyšší podporu má jaderná energetika mezi vysokoškoláky. (Eurobarometer, STEM)

Muži mají ve všech pohledech na jadernou energetiku pozitivnější pohled než ženy. Manažeři a živnostníci více podporují jadernou energetiku, než ostatní (Eurobarometer). Mladší lidé souhlasí s pozitivním efektem jaderné energetiky v boji proti globálnímu oteplování. (Eurobarometer) Starší lidé, naopak vidí pozitiva jaderné energetiky spíše ve stabilních cenách elektrické energie a snižování energetické závislosti. Starší lidé podporují jadernou energetiku v EU více než mladší, v České republice je však situace opačná.

Výše uvedené trendy patrně souvisí se znalostmi jaderné energetiky. Studie Eurobarometru testovala znalosti jaderné energetiky a legislativy. Ukázalo se, že lepší znalosti mají muži (61 % vs. 53 % správných odpovědí u žen), lidé nad 20 let (65%), manažeři (69 %). Lidé, kteří si myslí, že výhody převažují nad nevýhodami mají lepší znalosti (64 %) oproti osobám s opačným názorem (57 %).


Podpora jaderné energetiky v závislosti na pocitu vývoje po roce 1989
Podpora jaderné energetiky v závislosti na pocitu vývoje po roce 19891. (STEM)

Osobní zkušenost s jadernou energetikou jakou je návštěva jaderné elektrárny, bydliště blízko jaderné elektrárny či osobní znalost člověka pracujícího v jaderném průmyslu, vedou k vyšší podpoře jaderné energetiky. Lidé, kteří se cítí být dobře informovaní o jaderné bezpečnosti častěji podporují „jádro“.

Pravicověji zaměření lidé vnímají pozitiva jaderné energetiky více, než levicověji zaměření. V české republice navíc více podporují jadernou energetiku příznivci ODS a obyvatelé měst nad 90 tisíc obyvatel. Jádro také podporují více lidé, kteří jsou více spokojeni z vývoje po roce 1989. (STEM)

Česká republika

Občané České republiky podporují rozvoj jaderné energetiky. Pro její rozvoj je tradičně již řadu let více jak 50 % obyvatel. Výstavbu nového energetického zdroje však preferuje méně lidí.


Odpověď na otázku: „Jste Vy osobně pro rozvoj jaderné energetiky v naší republice?“
Odpověď na otázku: „Jste Vy osobně pro rozvoj jaderné energetiky v naší republice?“ (STEM)

Vývoj podpory jaderné energetiky v České republice mezi lety 94-07.
Vývoj podpory jaderné energetiky v České republice mezi lety 94-07. (STEM)

Názory sympatizantů politických stran.
Názory sympatizantů politických stran (STEM)

Vnímání jaderných otázek v ČR

77 % (oproti 27%) lidí uznává výhodu jaderné energetiky ve snižování závislosti na dovozu energie a 56 % ve snižování hrozby globálního oteplování (proti 27%). Naopak s faktem, že jaderná energetika zajišťuje nízké a stabilní ceny energie, souhlasí méně lidí - 49 % (oproti 43%). Většina lidí (53 % proti 39%) si myslí, že jadernou energii nelze nahradit obnovitelnými zdroji a úsporami. 52% občanů (oproti 46 %) vidí v jaderné energetice určité riziko. 50 % osob napadne jako první věc ve spojení s jadernou energetikou nějaká její výhoda oproti 40 %, kteří si vzpomenou na nevýhodu.

Za největší hrozbu pro bezpečnost jaderných elektráren se považuje riziko teroristického útoku, což si myslí 73 % (24 % nesouhlasí). 54 % lidí si myslí, že „jaderné materiály“ jsou dobře zajištěny proti zneužití, 34 % si myslím opak. 62 % (oproti 30 %) obyvatel si myslí, že případné trvalé úložiště radioaktivního odpadu může být bezpečné. 67 % obyvatel věří firmě provozující jaderné elektrárny, 29 % ji nevěří. (Eurobarometer)

Nejvíce pravdivých informací týkajících se jaderné energetiky přináší Státní úřad pro jadernou bezpečnost (51 %) následovaných Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (40 %) a vědci (38 %) 2. (Eurobarometer)

Pozice jaderné energetiky v České republice v porovnání s EU

V České republice je 5. nejvyšší podpora jaderné energetiky z EU(25). Narozdíl od jiných států Evropské unie mají občané České republiky rozdílnou důvěru k institucím poskytujících informace o jaderné energetice. Češi nejvíce důvěřují Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost oproti ostatním státům preferujících v tomto ohledu vědce a vědecké instituce. Češi spolu se Slovinci nejvíce podporují ponechání rozhodování o jaderných otázkách na úrovni jednotlivých členských států Evropské unie. Češi mají nadprůměrné znalosti (3. nejlepší z EU) legislativy a jaderné energetiky. Občané České republiky jsou však oproti jiným státům podporující jadernou energetiku skeptičtí v pohledu přínosu jádra ve snížení a zajištění stabilních cen energie. (Eurobarometer)

Poznámky:

1. Odpověď na otázku: „Jste Vy osobně pro rozvoj jaderné energetiky v naší republice?“
2. Byly možnosti výběru až třech organizací.

Použité zdroje:
EUROBAROMETER. Energy Technologies: Knowledge – Perception – Measures. Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, 2006. ISBN 92-79-02690-9
EUROBAROMETER. Europeans and Nuclear Safety report. 2006.
STEM, 2006. Kdo souhlasí s jadernou energetikou.
STEM, 2007. Informace z výzkumu STEM Trendy 2/2007. Odkaz 1, Odkaz 2

[Akt. známka: 1,23 / Počet hlasů: 13] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lukáš Rytíř | Počet komentářů: 25 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC


  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
 • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
 • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
 • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

 •   Počítadlo přístupů
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.