Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Ekologie

* Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme

Vydáno dne 22. 02. 2009 (24520 přečtení)

Sluneční elektrárny jsou jedním z obnovitelných zdrojů energie (OZE), které v ČR v poslední době zažívají velký boom. Na rozdíl od větrných elektráren, o kterých se často mluví a proti kterým jsou pořádány protesty a petice, zůstávají fotovoltaické články na pokraji zájmu široké veřejnosti. Přitom cena energie z těchto zdrojů je mnohonásobě vyšší než z už tak velmi drahých a kritizovaných větrných elektráren.

Výhody fotovoltaiky

Začněme pozitivně, a to výhodami solární energie. Fotovoltaické elektrárny jsou vcelku nenápadné, tmavé a statické. Na rozdíl od velkých zdrojů minimálně narušují krajinný ráz. Díky absenci mechanických částí odpadá i riziko větší nehody. Právě předchozí body jsou důvodem, proč řada občanských iniciativ odmítá větrné elektrárny. Další výhodou je výroba pouze ve dne, tedy větší shoda s denním průběhem spotřeby energie. Taktéž možnost instalace malých zdrojů v řádech jednotek KW instalovaného výkonu můžeme považovat za výhodu.

Nevýhody fotovoltaiky

Mezi nevýhody patří, podobně jako u většiny jiných obnovitelných zdrojů, významná závislost výroby na místních podmínkách a počasí. Produkce energie je přímo závislá na délce a intenzitě slunečního svitu. Vzhledem k poloze České republiky - její zeměpisné šířce a podnebí - není výroba elektrické energie příliš efektivní. Navíc kvůli časté změně počasí se průběh výroby v rámci jednoho dne velmi mění a musí být trvale kompenzován jinými zdroji. Též roční zatížení spotřeby se nekryje s diagramem výroby fototovoltaiky. Nejvyšší výroba je v létě, kdy je spotřeba nižší, naopak v zimě, kdy je spotřeba nejvyšší, je výroba nejnižší. Nejpodstatnější nevýhodou fotovoltaiky je však cena vyrobené energie, která je suveréně nejvyšší ze všech obnovitelných zdrojů v našich podmnínkách. Ta je způsobena především extrémně technicky a energeticky náročným procesem výroby fotovoltaických panelů.

Cena energie v podmínkách ČR

Cena silové energie v roce 2008 byla ve vysokém tarifu 1 559 Kč/MWh (bez DPH). Výrobci vyrábějící elektrickou energii využitím slunečního záření však dostávali 13 730-14 080 Kč/MWh - tedy přibližně 9x více než výrobci vyrábějící energii z uhlí, jádra, plynu či pomocí vody ve velkých vodních elektrárnách. . Tak vysokou částku dostávali i přesto, že energie jimi vyrobená je podstatně méně kvalitní díky již uvedené nestálosti. Ve skutečnosti by tržní cena energie ze slunce v roce 2008 byla pouhých 980 Kč/MWh (viz článek Jaká je tržní cena energie z obnovitelných zdrojů?). Výrobci tak dostali až 14 násobek tržní ceny.

Povinný výkup

Zákon č. 180/2005 Sb., §6 o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie stanovuje způsob podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Cílem je vytvořit podmínky pro naplnění indikativního cíle podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě elektřiny v České republice ve výši 8 % k roku 2010 a vytvořit podmínky pro další zvyšování tohoto podílu po roce 2010. Tento zákon stanoví povinnost provozovatele přenosové nebo distribuční soustavy vykupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů (a důlního plynu) za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem po dobu 15 let! Novelizační vyhláška č. 364/2007 Sb dobu prodlužuje na 20 let!

Kdo to platí?

Vyšší cena, za kterou musí společnosti nakupovat elektřinu z OZE, je rozpočítána mezi všechny odběratele elektrické energie v ČR rovným dílem. Na svém účtu elektrické energie každý odběratel nalezne položku: příspěvek na podporu výkupu elektřiny z OZE, KVET a DZ. Výše tohoto příspěvku byla v roce 2008 40,75 Kč/MWh a v roce 2009 bude 52,18 Kč/MWh což je meziroční nárůst téměř 30 %!

Fotovoltaika v ČR

V roce 2008 byl instalovaný výkon slunečních elektráren v České republice 39,5 MW, celkový počet vydaných licencí, kterých je přes 1200, však byl na 55 MW, což je 10x více než v roce 2007. Fotovoltaika tedy díky garantovaným cenám zažívá neskutečný boom - meziroční nárůst o 900 %. Co musí vlastník FV elektrárny dělat? Prakticky nic. Za vše mluví například název domény www.nemakej.cz, kde se dočteme například toto:

"Úvodem snad jedno malé vysvětlení, proč zrovna název webu máme "NEMAKEJ.CZ". Je to prosté - jakmile jednou fotovoltaickou elektrárnu postavíte, už budete jen fakturovat. Opravdu žádné další náklady nevznikají, pouze se generuje zisk a to podobu minimálně 20 let (garantováno příslušnými zákony), pokud FVE vybudujete v roce 2008 nebo v roce 2009."

Kolik zaplatíme?

V následující tabulce jsem se pokusil pokusil nastínit několik scénářů dle různého očekávaného množství vyrobené energie z fotovoltaických elektráren a z toho vyplývající roční úhrnná výše příspěvku a výše příspěvku za 20 let. V tabulce nejsou uvedeny další náklady vznikající rozmachem fotovoltaiky - náklady na systémové služby (zálohování zdrojů, kompenzace výkonu), náklady na posílení distribuční soustavy, apod. Uvedené náklady jsou tedy podhodnocené.

Finanční příspěvky na výkup elektrické energie vyrobené pomocí slunečních elektráren
v závislosti na výrobě
Finanční příspěvky na výkup elektrické energie vyrobené pomocí slunečních elektráren v závislosti na výrobě.

Z tabulky vidíme, že fotovoltaické elektrárny nás budou stát minimálně 3,5 miliardy korun. Dá se však očekávat jejich rozmach, který by v nejextrémnějším případě mohl naplnit využitelný potenciál fotovoltaiky v České republice (dle MŽP). V tom případě bychom z fotovoltaiky vyráběli o něco méně než vyrobí jeden blok jaderné elektrárny Temelín (1000 MW) a pokrývali cca 11 % spotřeby roku 2008. Stálo by nás to 75 miliard korun ročně - za 20 let 1,5 biliony korun, což je víc, než jsou roční výdaje našeho státního rozpočtu (cca 1,15 bilionu Kč v roce 2009) a víc, než je náš současný státní dluh.

Důsledky boomu fotovoltaiky

Získáme málo elektrické energie, která je ale neuvěřitelně drahá a nekvalitní. Díky boomu fotovoltaiky u nás dochází:

1. K přímému zdražování elektrické energie pro veškeré spotřebitele.

Zatímco cena silové elektřiny je stanovena trhem dle nabídky a poptávky, za fotovoltaiku zaplatíme vždy danou částku, a to minimálně příštích 20 let.

2. Zhoršení stability sítě

Zhoršení stability elektrické sítě což se projeví nepřímým růstem ceny energie - růstem ceny tzv. systémových služeb, které kompenzují nestabilitu dodávek energie.

3. Zamezení většího rozvoje obnovitelných zdrojů.

Finance, které jsou investovány do podpory fotovoltaiky, by bylo možné investovat do jiných, levnější zdrojů (což jsou všechny ostatní obnovitelné i neobnovitelné zdroje). Bonus pro provozovatele malých vodních elektráren nebo biomasy jsou cca 10x nižší než za fotovoltaiku, taktéž větrné elektrárny dostávají cca 7,5x menší příspěvek! Je lepší vyrábět 1 % energie ze solárních elektráren, nebo místo toho 8 % ve vodních, větrných nebo v elektrárnách spalující biomasu?

4. Omezení ekonomického rozvoje

Není lepší postavit raději jadernou elektrárnu, která se v podstatě zaplatí sama prostřednictvím prodeje elektřiny za tržní ceny? Pokud je cíl zdražit elektrickou energii (aby došlo ke snížení její poptávky), není nic jednoduššího, než zavést spotřební daň na elektřinu. Peníze, které by šly do neefektivní výroby pomocí fotovoltaiky, potom můžeme použít na různé projekty - likvidace skládek odpadu (obecně odstranění ekologické zátěže), výstavbu čističek, zateplení budov, výstavbu cyklostezek, modernizace železnice. Neuděláme tím pro ekologii více? Najde se určitě i 1000 jiných užitečnějších řešení, kde jsou peníze potřebnější než je podpora fotovoltaiky - věda a výzkum (i nových zdrojů energie), zdravotnictví, školství, atd.

5. Zhoršení ekonomické situace.

Zvýšené ceny energie zhorší konkurenceschopnost podniků v České republice. Ještě víc zboží vyráběného ne zrovna šetrně k životnímu prostředí budeme dovážet z Číny a jiných asijských zemí, čímž se zhorší naše platební bilance, zvýší dluh. Jistě se také zvýší nezaměstnanost.

Řešení

Řešení je jednoduché. Zrušit nebo značně snížit výši podpory pro nové sluneční elektrárny - u stávajících elektráren to již pravděpodobně není legislativně možné. Peníze, které by jinak sloužily k výkupu energie z fotovoltaiky použít pro projekty, které zlepší naše životní prostředí nebo je použít pro podporu efektivnějších obnovitelných zdrojů.

Použité zdroje:
1. ERÚ
2. MŽP
3. Czech RE Agency
4. www.nemakej.cz

[Akt. známka: 1,86 / Počet hlasů: 177] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lukáš Rytíř | Počet komentářů: 1063 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek




  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC






  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.