Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Radioaktivní odpady

* Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!

Vydáno dne 03. 03. 2009 (7466 přečtení)

Občanské hnutí Start Zwentendorf Vás chce upozornit na radioaktivní tepelné elektrárny v Rakousku.

Obracíme se na všechny, kteří vystupují v televizi a v rozhlase, píší do novin a časopisů, poskytují rozhovory atd., zkrátka na ty, „jejichž hlas je slyšet“. Zamyslete se prosím nad následujícími řádky.

První rakouská jaderná elektrárna Zwentendorf postavená na Dunaji u vesnice téhož jména asi 50 km západně od Vídně byla na podzim 1978 těsně před uvedením do provozu v celonárodním referendu nepatrnou většinou 0,6 % odmítnuta. Nedaleko od ní se pak 1987 dostavila tepelná elektrárna Dürnrohr, o jejímž uvedení do provozu se pro jistotu již nehlasovalo. V tehdejším referendu nešlo ani tak o věcné rozhodnutí o způsobu výroby elektřiny, jako o vytvoření politické síly proti tehdejšímu socialistickému kancléři Bruno Kreiskému. Paradoxně se tato nová politická síla označila jako strana zelených, ačkoli se dožadovali neekologických a nesociálních řešení. Jako trucovitou reakci lze označit tehdejší iniciativu socialistické strany, která měla v parlamentu většinu, na odsouhlasení zákona „Atomsperrgesetz“, který zakazuje průmyslové využívání jaderných reaktorů v Rakousku. Podle vlastních slov Kreiského to socialisté odsouhlasili proto, aby opozice, totiž lidovci a zelení, nemohli po uchopení moci jadernou elektrárnu Zwentendorf uvést do provozu. Socialisté tehdy vládli za pomocí liberální strany „Svobodných“ (označovaných také jako „modří“). Ta se teprve později pod vedením extrémního nacionalisty Haidera zabarvila do hněda, tj. jejím hlavními tématy se staly myšlenky, které před 70ti lety zaměstnávaly nacionální socialisty a fašisty. Kreisky byl rodák z Moravy a stoupenec elektřiny z jádra. Zahájení výstavby jaderné elektrárny Zwentendorf prosadili lidovci, aby po její dostavbě socialisty byli proti jádru. Pochopit rakouskou politiku je velice snadné. Bez ohledu na věcnou stránku projektu nebo problému musí opoziční strana hlasovat vždy proti. V Rakousku existuje tzv. „Klubzwang“, tj. stranické nepřímé donucování. Příslušník nějaké politické strany nemůže hlasovat čistě věcně nebo čistě podle svého morální kréda, aniž by tím neohrozil svou pozici ve stranické hierarchie nebo členství ve své politické straně. Vždy musí hlasovat stádně, tj. všichni členové parlamentní frakce musí hlasovat tak, jak strana, rozuměj hrstka lidí ve vedení, rozhodla. Někteří obyvatelé Rakouska to řeší tak, že jsou členy všech politických stran. Takže stát o 6 miliónech obyvatel má více jak 10 miliónů členů politických stran. Důsledky to má také v uspořádání státních institucí. Socialisté a lidovci si rozdělili školství přibližně na polovinu. Nikdo vám to neřekne, ale brzy poznáte, zda jste na socialistické nebo lidovecké škole. Odbory jsou rozděleny podobně. Existují dvě organizace na pomoc řidičům ÖAMTC a ARBÖ, a tak podobně.


Vážené dámy a pánové,

občanské hnutí Start Zwentendorf Vás chce upozornit na radioaktivní tepelné elektrárny v Rakousku.

Například tepelná elektrárna DÜRNROHR, která byla postavena namísto jaderné elektrárny ZWENTENDORF a uvedena do provozu, zatížila životní prostředí za 20 let své existence 100 tunami radioaktivního uranu a jedovatého radonu.

Veřejnosti a laikům není známo, že uhlí obsahuje uran. Na 100.000 až 200.000 tun uhlí připadá vždy 1 tuna uranu. Místy existují doly, např. Nejdek, kde koncentrace uranu obnáší 1 %, tj. na 100 tun uhlí připadá 1 tuna uranu. Z takového uhlí se nejprve získával uran a pod dohledem sovětských důstojníků tajně odesílal do Sovětského svazu. Dürnrohr spálí za rok více jak 1.000.000 tun uhlí. Technici Dürnrohru informují návštěvníky, že průměrná kapacitu kotle 220 tun uhlí za hodinu. Za 20 let se tak spálilo okolo 25.000.000 tun uhlí. Pro náš odhad nejsou přesné údaje nutné. Filtry v komínech pracují údajně s 97 % účinností. Počítáme-li s tím, že se uran po 50ti % rozdělí do škváry a kouře, lze z toho odvodit nahoře uvedenou hodnotu 100 tun radioaktivního uranu, který zatěžuje přírodní prostředí.

Naproti tomu jaderné elektrárny nezatěžují prostředí žádným štěpným materiálem, protože se uran nachází pouze v palivu reaktoru.

Ozvali jsme se, abychom na tyto skutečnosti upozornili světovou veřejnost. A také abychom ukázali na dvojitou morálku Rakouské republiky, rozuměj rakouské vlády a parlamentu. Na jedné straně kritizuje rakouská společnost existenci moderních jaderných elektráren, na druhé straně odebírá již léta z evropské elektrárenské burzy proud, který ze 30ti % pochází z jádra a sama produkuje v radioaktivních tepelných elektrárnách ohromné množství radioaktivního uranu a jedovatého radonu. Nehledíc na sloučeniny síry, které životní prostředí rovněž zatěžují. Jaderné elektrárny neprodukují žádné sloučeniny síry.

Prosíme Vás, aby jste tyto skutečnosti vzali na vědomí.

Naším cílem je neprovozovanou jadernou elektrárnu Zwentendorf uvést do provozu, abychom tak ukončili zatěžování životního prostředí uhelným radioaktivním uranem.

STOP RADIOAKTIVNÍMU UHLÍ

START ZWENTENDORF


Sehr geehrte Damen und Herren,

die bürgerliche tschechische Bewegung Start Zwentendorf möchte Sie auf den Umstand der radioaktiven kalorischen Kraftwerke in Österreich aufmerksam machen.

Zum Beispiel das kalorische Kraftwerk DÜRNROHR, welches statt des Kernkraftwerks Zwentendorf gebaut und in Betrieb genommen wurde, belastete die Umweld in 20 Jahren seiner Existenz mit 100 Tonnen radioaktivem Uran und giftigem Radon.

Es ist wenig und unter den Nicht-Spezialisten kaum bekannt, dass Kohle auch Uran enthält. In 100.000 bis 200.000 Tonnen Kohle befindet sich je nach Konzentration immer eine Tonne Uran. Stellenweise finden sich Bergwerke, z.B. Nejdek in Tschechien, wo die Urankonzetration 1 % beträgt, dh. auf 100 Tonnen Kohle gibt es 1 Tonne Uran. Aus solcher Kohle wurde zuerst Uran gewonnen und unter aufsicht sowjetischer Offiziere geheim an die Sowjetunion geliefert. Dürnrohr verbrennt im Jahr über 1.000.000 Tonnen Kohle. Dürnrohr Techniker bringen den Besuchern die Information bei, daß im Kessel durchschnittlich 220 Tonnen Kohle pro Stunde verbrannt werden. In 20 Jahren wurden somit an die 25.000.000 Tonnen Kohle verbrannt. Die Schlotfilter arbeiten angeblich mit einem Wirkungsgrad von 97 %. Rechnet man damit, dass sich das Uran zu 50 % je in die Schlake und in den Rauch aufteilt, lässt sich daraus der oben angegebener Wert von 100 Tonnen radioaktiven Uran ableiten, welches die Umwelt belastet.

Demgegenüber Kernkraftwerke belasten die Umwelt mit NULL spaltbarem Material, da sich das Uran ausschliesslich in den Brennstäben befindet.

Wir haben unsere Stimmen erhoben, um auf diese Tatsachen die Weltöffentlichkeit aufmerksam zu machen. Und auch auf die Doppelmoral der Republik Österreich, verstehe der österreichischen Regierung und des österreischen Parlaments. Denn einerseits kritisiert die österreichische Gesellschaft die Existenz der modernen Kernkraftwerke, andererseits bezieht sie schon jahrelang zu 30 % Atomstrom aus der europäischen Strombörse und produziert selber in radioaktiven kalorischen Kraftwerken unmengen an radioaktiven Uran und giftigen Radon. Abgesehen von Schwefelverbindungen, die ebenfalls die Umwelt belasten. Kernkraftwerke produzieren keine Schweffelverbindungen.

Wir bitten Sie, diese Tatsachen zur Kenntnis zu nehmen.

Unser Ziel ist das stillgelegte Kernkraftwerk Zwentendorf in Betrieb zu nehmen, um Belastung der Umwelt mit radioaktivem Kohle-Uran zu beenden.

STOP RADIOAKTIVE KOHLE

START ZWENTENDORF


Převzato z Aktualit webu START ZWENTENDORF.


[Akt. známka: 1,54 / Počet hlasů: 39] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ondřej Chvála | Počet komentářů: 221 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek




  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC






  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.