Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama



  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů






Energetika

* 'Chytrá energie' a realita.

Vydáno dne 17. 11. 2010 (3038 přečtení)

Doposud jsme se zabývali funkčností projektu 'Chytrá energie' tak jak byl prezentován ve studii. Dospěli jsme k poznání, že takto koncipovaný projekt je neprovozovatelný. Dnes budeme pátrat po tom, za jakých okolností a v jaké podobě by bylo možné projekt provozovat.
Dnešní článek je přístupný i pro nezainteresovaného čtenáře s použitím běžně užívaných pojmů.

1. Vstupní podmínky
- Nadále budeme vycházet z předpokladu, že zdrojem energie budou OZE.
- Regulačním zdrojem bude paroplynová elektrárna PPE + chytrá síť Smart Grid 1000 MW,. 5000 GWh + rychlá regulace PVE 1146 MW 12 GWh.
Záloha je naplněná a schopná vyrovnávat okamžité výkyvy v ES, ukládat a
odebírat energii ze zásobníku. Předpokladem je, že technicky budou prostředky schopny uspokojit požadavky regulace.
- Při hledání provozuschopnosti budeme hledat velikost zdrojů, velikost regulační energie a spotřebu, jakou budou zdroje schopné zabezpečit při zachování rovnováhy v elektrizační síti ES.
- Použijeme k tomu metod, které byly popsány v předchozích článcích o Chytré energii.

2. Hledání rovnováhy
- Výchozí stav je ten který jsm
e prověřovali v předchozích článcích s výsledkem, že za podmínek uvedených ve studii je soustava neprovozovatelná.
- Postupně jsme snižovali spotřebu a hledali stav, kdy regulační import
nebude překračovat povolené zatížení sítě. Ten stav jsme našli při snížení spotřeby na 65 % té původní. Při snížené spotřebě však narůstal v letních měsících přebytek, který nestačila pojmout záporná záloha a došlo k velkému exportu 19311 GWh a zatížení přenosové sítě 15328 MW. To je ohromné přetížení přeshraniční PS a překročení technických možností i nasmlouvaného exportu. Budeme proto hledat způsob, jak přebytečný export odregulovat.

- První možnost je přenos přebytečného exportu vypnout. Zatím je povinnost
energii z OZE odebrat, ale i kdyby vypnutí bylo možné, tak by to však znamenalo ztrátu energie, kterou nemůžeme ani exportovat, ani uplatnit doma. Upozorňuji, že se jedná o nárazový výkon, který se předem nedal predikovat.

- Druhá možnost je snížit produkci zdroje, který letní export způsobil. V minulých díle
ch jsme prokázali, že příčinou je převážně FV a VTE. Proto budeme hledat takové omezení FV resp. VTE, aby to bylo možné odregulovat.
Postupně jsme snižovali FV a VTE, až by import i export
nepřesahoval výkon 1400 MW, čímž jsme nepřekročili hranici přeshraničního výkonu a tím jsme přešli na vnitřní regulaci kromě mimořádných stavů, které zálohuje import/export. Výkon se musel podstatně snížit- FV na 1000 MWp a VTE na 2000 MWi, a roční produkce z původních 54275 GWh na 35372 GWh tj. 65% původní produkce, +záloha 1610 GWh a -záloha 2169 GWh.

3. Poznatky z provozu OZE.
- Původně předpokládaná produkce se nedá realizovat z důvodu neregulovatelnosti.
-
ES by mohla být provozovatelná pro nižší spotřebu - 65% původní, takže původní spotřebu 54 TWh by nebyla schopna zabezpečit.
Roli stálého zdroje zde hrála biomasa a bioplyn s produkcí 26239 GWh, ostatní zdroje OZE+VE+MVE+VTE+FV = 6949 Gwh.

Tímto odpovídáme na otázku, jak musí být velký stálý zdroj v ES:

Stálý zdroj musí být z celkové produkce alespoň 76 % a zbývajících 24 % OZE je možné v ES odregulovat, pakliže bude k dispozici ve Smart Grid potřebný regulační výkon.
-
K tomu přistupuje otázka, jestli může biomasa převzít funkce zdroje s regulační licencí. V našem modelu jsme předpokládali že nemůže a úlohu regulačního zdroje v uvedeném rozsahu převzala chytrá síť Smart Grid a v malém rozsahu PPE, jak předpokládá studie 'Chytrá energie'.
- Regulaci v malém rozsahu provádí rychlá regulace PVE.
- Nezodpovězená je otázka, jestli Smart Grid bude schopná zajistit regulaci ES. Kromě lokálních akumulátorů doposud není znám zálohovací zdroj pro ES, ale jak předpokládá studie bude inovace a regulační energie bude, tak s tím počítáme.

4. Kolik MW instalačního výkonu FV a VTE může může být připojeno k současné ES.
- Tento problém řešila pro MPO renomovaná firma ČSRES studie EGÚ Brno, a.s. Ve studii 'Připojování OZE do ES ČR' vypočítali maximální hodnoty instalovaných výkonů připojených do sítě následovně:

Rok

Instalovaný výkon VTE

Instalovaný výkon FV

VTE + FV

MW

2012

385

1883

2268

2015

637

2604

3241


Tyto hodnoty jsou na hranici možností regulační soustavy, pro předpokládanou spotřebu, musela by být zapojena regulace jaderných bloků a zvýšena možnost exportu v kritickém období.
- V současné době regulaci ES obstarává ČEPS řešením nerovnováhy mezi smluvně zajištěnými a skutečně realizovanými dodávkami, u FV a VTE jsou to prognózované údaje.
- Regulační energie může být poskytována pouze na výrobních blocích, které mají certifikaci pro poskytování podpůrných služeb.
Jejich odstavení v rámci záporné zálohy je rizikem pro ztrátu regulační kapacity, což omezuje regulační schopnost. Tuto certifikaci nemohou obdržet zdroje s nejistou a nekvalitní produkcí, protože by to ohrožovalo ES.
- Regulační energie se nakupuje a zůstává otázkou, jestli se v různých energetických podmínkách podaří energii nakoupit.
- Tyto údaje jsou uvedeny pro porovnání možností regulovat OZE.

- Uvedený problém v podmínkách současného energetického mixu za použití stejných předpokladů jsme řešili i pomoci našeho simulačního modelu a dospěli jsme ke shodným výsledkům jako studie EGÚ. Tímto potvrzujeme regulérnost výpočtu firmou EGÚ. Rozdíly mohou mírně oscilovat podle zavedených předpokládaných podmínek (nasmlouvaný export/import, regulační energie, kapacita PS, mix zdrojů a pod.).


5. Závěr
-
Pro oba modely ES ChE i model EGÚ je hlavním problémem fatální závislost na regulační a akumulační kapacitě která musí být pro systém vyprodukována.
- Oba modely poukazují na rizika předpokladů se kterými jsou vytvořeny, kdy by se elektrizační soustavy mohla dostat na samý okraj možností.
- Rozdíl mezi oběma modely je v tom, že model ChE využívá pouze OZE s nepředvídatelným průběhem produkce s omezeným stálým výkonem a bez definované regulace. Model EGÚ počítá se stálým, stabilním energetickým zdrojem s regulací odchylek od předem nasmlouvaných hodnot. Při tom se dopracoval k limitním hodnotám FV a VTE uvedených v tabulce.
- Model ChE se dopracoval ke srovnatelným hodnotám pro FV=1000 MWp a VTE=2000 MWi s možností menšího importu a exportu v rozsahu kapacity přenosové soustavy. Vzhledem k nižší hodnotě stálého zdroje – biomasa – je i hodnota možné produkce nižší. 
- Model ChE pracuje s hypotetickými možnostmi v oblasti podpůrných služeb ES, ale má-li fungovat, musí splňovat podmínky pro jejich zajištění, ať už je technická realizace jakákoliv.
- Uvedené závěry vedou k nutnosti neustálého prohlubování znalostí regulace ES, nikoliv jen statickému skládání PJ, ale zejména provozuschopnosti ES.
- Oba modely ukazují na skutečnost, že není možné překračovat fyzikální zákony.


Poznámka autora:
Jsem si vědom toho, že četba minulých dílů o 'Chytré energii' byla pro mnohé náročná. Uvedené dokumenty slouží jako podkladový materiál při ověřování funkčnosti modelované ES.
Příště uvedu dokument Souhrnné hodnocení projektu 'Chytrá energie', který bude pro každého čitelný
s odvoláním na předchozí díly, které mohou sloužit pro upřesňování údajů.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Mojmír Štěrba | Počet komentářů: 67 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek




  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC






  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
  • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
  • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
  • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
  • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

  •   Počítadlo přístupů




    Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.