|
Akumulace a regulace elektřiny pomoci vodíkových zásobníkůVydáno dne 20. 07. 2011 (3960 přečtení)Často se ozývá názor, že je možné regulovat a akumulovat elektrickou energii z přebytků OZE pomoci vodíkových zásobníků s následným generováním regulační energie. Nikdo ale neuvádí, kolik přebytků v různých obdobích roku vlastně může vzniknout v podmínkách ČR. Pokusíme se o to pomoci modelu, který by nám pomohl situaci přiblížit. Tento článek se nezabývá technickou, bezpečnostní nebo ekonomickou stránkou vodíkové technologie jako zdroje (nosiče) energie. Tyto aspekty jsou publikovány a diskutovány v mnoha jiných publikacích. My zde uvedeme opomíjený aspekt, jestli by vodík mohl sloužit jako zdroj regulační energie v elektrizační síti pracující v podmínkách OZE plně závislých na povětrnostních podmínkách v průběhu roku.
1. Jaká je teorie akumulace a regulace pomoci vodíkových zásobníků? Většina dokumentů o využití vodíku pro regulaci a akumulaci elektrizační soustavy se soustřeďuje na popis jak se vodík vyrábí a skladuje, ale chybí podstatná informace o tom, jak regulace bude probíhat v průběhu roku při proměnlivosti počasí. Viz např. Výroba vodíku pro regulaci OZE (Biom.cz) a další. V podstatě dokumenty na toto téma uvádějí: V dosahu zdrojů OZE bude generátor vodíku využívající přebytků, většinou elektrolytický, který v případě přebytku vygeneruje příslušné množství vodíku, zkomprimuje nebo přetransformuje do hydridů vodíku, uloží do nádrže a v případě nedostatku pomoci paroplynového generátoru nebo palivových článků vygeneruje příslušné množství energie. A tím tato alternativa pro regulaci končí. My pokročíme o kousek dále a pokusíme se vyšetřit, jestli je takovýto zdroj pro regulaci postačující pro zajištění rovnováhy sítě v podmínkách provozu OZE.
2. Jaké jsou podmínky pro takovýto provoz?
3. Podmínka 2.1 Jak to bude probíhat v průběhu roku? : V měsících 1,2,3 a 10,11,12 (zimní období) jsou přebytky tak malé, že ani nestačí doplňovat přečerpávací elektrárny ( PVE), takže vodíkové zásobníky není možné plnit. V měsících 4 až 9 přebytky stačí pro načerpávání PVE, částečně naplní vodíkové zásobníky, které se však s ubývajícím sluncem již v 10. měsíci vyprázdní a až do 3. měsíce jsou prázdné. Průběh produkce a spotřeby z OZE je možné ověřit v modelu Roční průběh . Tento průběh je plně v moci přírodních zdrojů který nemůžeme žádná inovace změnit, pokud ovšem neporučíme větru dešti.
4. Podmínka 2.2
5. Podmínka 2.3 Podle současných poznatků má vodíkový režim výroby, komprimace, skladování a zpětné produkce energie bilanci kolem 0, takže by nešlo o nějaký přínos, ale další spotřebu energie a další zatížení sítě. Ekonomický rozbor není předmětem tohoto článku. Třeba připomenout, že i PVE nepřinášejí žádnou energii, jejich bilance je pasivní, spotřebuje se 1,36 x více energie než se vyprodukuje dle bilance PVE v ČR.
6. Závěr Rozbory efektivnosti by bylo možné provést i u jiných akumulačních a regulačních prostředků, to ale není předmětem tohoto článku. Celý článek | Autor: Mojmír Štěrba | Počet komentářů: 357 | Přidat komentář | |
|
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.