Pro Atom web - vyvracení mýtů o jaderné energetice
| Seznam jaderných elektráren | Download |
  Hlavní menu
Úvodní stránka
Odkazy
Ankety
Aktuality
TOP 15

Podpořte nás
Naše ikonka

O nás


  Rubriky


  Reklama

  Reklama  Pro Atom web
Email: proatom zavináč luksoft.cz
ISSN 1802-5331

(c) 2007-2008
Zásady ochrany osobních údajů


Politika

* Bursík: Odstavme Temelín!

Vydáno dne 20. 12. 2006 (3099 přečtení)

V pořadu Otázky Václava Moravce v neděli 17.12.2006 se dostala řeč mimo jiné i na poslední vývoj česko rakouských vztahů ohledně tzv. smlouvy z Melku a tedy potažmo o Temelínu.Rakousko v poslední době velmi ostře vystoupilo proti svému severnímu sousedovi. Kvůli kolaudaci Temelína se ve vídeňském parlamentu mluví o „urážce zvláštního kalibru“. Rakousko požaduje po Praze podat „neprodleně“ důkazy o technických úpravách Temelína a pokud je nedostane, požene nás - Českou republiku - k mezinárodnímu soudu.

Všichni čeští politici, kteří v médiích doposud na požadavky Rakušanů reagovali se postavili na stranu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a na stranu provozovatele temelínské elektrárny a spolu s nimi tvrdí, že Česko závazky podle dohody z Melku PLNÍ. Tvrdí to všichni politici až ... až na jednoho. Tím je pan Martin Bursík. Ten se nechal v Otázkách Václava Moravce slyšet, že jsme smlouvu porušili a že bychom měli Temelín na čas odstavit a změny podle rakouských požadavků provést.

Ponechme teď stranou, že pan Bursík je odpůrcem jaderných elektráren a tudíž je odstavení Temelína v souladu s jeho přesvědčením. Na této věci je pikantní něco jiného. Pan Bursík totiž tvrdí, že jsme mimo jiné porušili smlouvu ohledně pojišťovacích ventilů na kompenzátoru objemu, u kterých jsme neudělali úpravy podle rakouského přání. Ve skutečnosti se však rakouští odborníci zajímali o pojišťovací ventily parogenerátoru. Pro normálního člověka v tom není rozdíl. Avšak politik, který si navíc chce hrát na zástupce rakouských zájmů v Čechách by si měl alespoň přečíst, o čem chce hovořit a s čím chce nesouhlasit! Nehledě na to, že pojišťovací ventily na parogenerátorech jsou v pořádku a brzy budou mít i zvláštní certifikát, který sice nebude mít vliv na jejich funkci, ale uklidní (snad trochu) rakouskou veřejnost.

Jako člověk, který se procesem z Melku dlouhodobě zabývá mám pocit, že si pan Bursík nepřečetl ani ten základní dokument, který má pět stran. Kdyby si ho totiž přečetl, věděl by mimo jiné, že smlouva není právně závazná a že tedy není co soudit. Ani mezinárodně.

Další věc, která mě na postoji vůdce strany Zelených překvapuje je to požadované odstavení Temelína, než se udělají potřebné úpravy podle rakouského přání. Čeští odborníci se zabývali požadovanou bezpečnostní úpravou (postavení betonových zdí okolo potrubí s parou a vodou) a došli k závěru, že nová úprava by na rozdíl od našeho řešení, což jsou instalované ocelové omezovače švihu nepřinesla větší bezpečnost. Byly by to jen vyhozené peníze a spolu se ztrátou na výrobě by to dělalo řádově 10 miliard korun.

Ani toto zjevně pana Bursíka nezajímá. Náklady by platil ČEZ, tedy firma, které je Zeleným trnem v oku. Co by však mělo pana Bursíka velmi zajímat je skutečnost, že potřebnou elektřinu by místo Temelína zatím vyráběly uhelné elektrárny. Řádově 10 milionů tun uhlí spáleného navíc, tomu odpovídající množství skleníkových plynů a uhelný důl, který se o něco rychleji blíží k dalším severočeským obcím.

Útlum těžby hnědého uhlí a starost o klima planety je údajně jednou z priorit Zelených. Je-li tomu tak, měl by po svém nedělním prohlášení pan Bursík odevzdat stranickou legitimaci a jít na Šumavu sázet stromky. Rozhodně by tak pro naše životní prostředí udělal víc, než doposud dělá.


[Akt. známka: 1,23 / Počet hlasů: 31] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jiří Tyc | Počet komentářů: 39 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Anketa
Co byste zvolili za nejpřijatelnější alternativu?

Prolomení těžebních limitů (zbourání Horního Jiřetína) (335 hl.)
 
Garance ceny pro nové bloky Temelína (70 Eur/MWh) (287 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 622

  Výměna odkazů

Přípony souborů

Zkratky

Vlajky států světa

Tapety na plochu PC


  Nejčtenější články
Spotřeba elektrické energie
(04. 03. 2006, 39577x)
Jaderné fóry
(01. 04. 2007, 37507x)

  Kde to vře!
Zajistíme energii bez prolomení limitů?
27. 04. 2012
Počet komentářů: 2282

Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S2040
02. 01. 2012
Počet komentářů: 2259

PERMAKULTURA – příběh jedné komunity
16. 02. 2007
Počet komentářů: 1294

Fotovoltaika - kšeft, za který všichni zaplatíme
22. 02. 2009
Počet komentářů: 1063

Potěmkinovské šílenství s obnovitelnými zdroji
02. 04. 2008
Počet komentářů: 731

BIOETANOL - naše naděje nebo past?
07. 04. 2006
Počet komentářů: 719


  Poslední komentáře
 • Jsem pro to, aby se zkoumaly různé možnosti, jak získávat (ale hlavně jak USPOŘIT) energii (u jadern . . . (Obnovitelné zdroje energie neexistují!)
 • U fotovoltaických systémů váhově převažuje beton (pokud nejsou organickou součástí střechy), potom . . . (Stop radioaktivnímu uhlí, start Zwentendorf!)
 • Dokazal to nekdo spocitat kdy JE vyprodukuje tolik energie kolik se do ni ze vsech zdroju vlozilo a . . . (Argumenty proti jaderné energetice)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)
 • Žiji na farmě, máme cca 100 ha polí a mléčný skot. Téma permakultury mě tedy docela zajímá, protože . . . (PERMAKULTURA – příběh jedné komunity)

 •   Počítadlo přístupů
  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.